Întrebare de vânt: ce să punem în aval de alternator?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec

Întrebare de vânt: ce să punem în aval de alternator?




de vinzman » 20/07/12, 17:38

Bună tuturor,
Vreau să folosesc un alternator auto modificat (turbină eoliană) pentru a încărca o baterie de 12vdc conectată la 24vdc.
Problema care mă determină să vă pun întrebarea mea este că alternatorul meu produce 0 la 77vdc și producătorul anunță o putere maximă de 500w.
Îmi imaginez că bateriile mele nu vor aprecia că sunt încărcate la 77vdc și, prin urmare, ce dispozitiv ar trebui să obțin pentru a putea avea o tensiune constantă care să permită încărcarea bateriilor mele?
In avans, multumesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/07/12, 20:11

dacă conectați turbina eoliană la 24V, aceasta nu va produce niciodată 77V

sub viteza unde este 24V nu va face nimic, deasupra va da tot curentul pe care îl poate avea bateria și viteza nu va crește, sau doar puțin: doar curentul va crește

atâta timp cât bateria nu este plină și care are o dimensiune suficientă pentru a accepta curentul maxim al turbinei eoliene, totul este în regulă

atunci când bateria este plină, turbina eoliană trebuie oprită complet ... dar întrucât bateria nu este niciodată complet plină, putem fi mulțumiți să limităm tensiunea irosind excesul de curent într-un regulator

deoarece vântul este liber să limiteze tensiunea bateriei cu ceva la fel de prost ca conectarea la încălzitoare electrice nu este o prostie

o altă problemă apare sub viteza de a face 24V: cu un truc atât de simplu, turbina eoliană nu va produce nimic: am putea pune o sursă de decupaj cu raportul de tensiune ajustat pentru a căuta puterea maximă ... gândiți-vă la MPPT al fotovoltaicii


dar atenție, MPPT pentru fotovoltaic nu funcționează pentru turbine eoliene: este complet confuz de inerția rotorului: în gen MPPT reduce puțin tensiunea: crește frumos curentul mai ales pentru că reduce viteza și se recuperează energia cinetică a rotorului: mulțumită cu această creștere, MPPT scade tensiunea și mai mult până la blocarea completă

pentru mine calea de a optimiza o turbină eoliană este de a pune o elice mică pentru a măsura vântul și de a fi înregistrat odată pentru totdeauna cu ce viteză sau ce tensiune este necesar să se ruleze turbina eoliană în funcție de viteza vântului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 22/07/12, 16:49

Bine atunci, dacă am înțeles corect ce mi-ai spus și în cuvintele mele, trebuie doar să îmi conectez banca de baterii în 24v, iar alternatorul meu nu va mai face de la 0 la 77vcc, ci mai degrabă de la 0 la 24vcc.

Am inteles bine?

În caz contrar, în ceea ce privește restul, mi-am luat un controler de încărcare PWM (xantrex c35) și am să-l conectez la niște rezistențe electrice de încălzire a apei din casă.
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Întrebare de vânt




de bobono » 23/07/12, 12:29

Răspuns = O turbină eoliană fără un regulator nu poate încărca bateriile fără a le deteriora.
O gamă largă de regulatori sunt disponibile pe internet la toate prețurile
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 241