Izolarea interioară: sfaturile dvs.?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
mayalendroit
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 10/09/09, 11:39

Izolarea interioară: sfaturile dvs.?




de mayalendroit » 11/01/10, 16:33

Bonjour à tous,

Aș dori să am părerea dvs. despre situația mea în domeniul locuințelor. Am citit o mulțime de lucruri, dar nu prea pot să mă hotărăsc și să aleg. Știu că trebuie să țineți cont de o mulțime de lucruri pentru a alege izolația ... ceea ce mi-aș dori mai ales este să am feedback.

Aici am cumpărat o casă în IDF (SUD) lângă Paris.
    Nu are spațiu accesibil
    Este orientat spre nord
    Este construit pe o carieră
    Este în formă de L (două camere cu mezanin pe cea mai mare)
    A fost construit înainte de 1949
    Este din cărămidă roșie solidă.
    Are un VMC instalat deoarece multă condensare cu bucătăria integrată în sufragerie și baie.


Camerele sunt mici, așa că îmi permit doar o izolație de 10cm. De astăzi am polistiren extrudat de 2 cm fără barieră de vapori (fără eficiență și pereți complet mucegai!)

În general, aș dori să fac o izolație transversală de 2 * 5cm cu barieră de vapori pe perete.
La început am vrut să pun plută, dar prețul mă descurajează foarte mult, așa că m-am sprijinit pe o placă semi-rigidă din fibră de lemn. Tu ce crezi ? Este alegerea mea cu adevărat relevantă pentru configurația mea? Mă gândeam și la panouri de vată de celuloză ...

Vă mulțumim pentru păreri și sfaturi
maya
0 x
heliu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 16/03/09, 09:50




de heliu » 27/06/10, 11:00

puteți merge acolo pe vată sau pe izolație din fibră de lemn sau plută ...
aici funcționează creditul fiscal durabil
Se așteaptă 40% (sau 25% dacă locuința după 1977) din sumă, inclusiv instalarea ...
pentru placarea mea din lemn
au ținut cont doar de izolație
nu lemnul care nu este recunoscut ca izolant ...
nu numărăm ansamblul schelelor
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 27/06/10, 17:10

bonjour
Am ratat cu toții această cerere !!
construită pe o carieră
construit înainte de 1949
fără spațiu accesibil
VMC instalat deoarece multă condensare cu bucătăria integrată în sufragerie și baie
pereți complet mucegăiți !

cel mai rau
Cariera este umplută cu ce, lut?
Au fost vizibile fisuri pe cea veche ??

fără spațiu accesibil sau izolație reală pentru înainte de 1949 cu plin de poduri termice ??
care este cheltuiala ta cu încălzirea?
Cu toate acestea, cu 2cm de polistiren nu ar trebui să aveți prea multă condensare, cu excepția greșelilor mari, așa cum am observat acasă !!
Ca suprapopulare, poduri termice mari, VMC cu debit excesiv, sol foarte rece etc ... !!
„pereți complet mucegăiți!” peste tot sau doar pe podurile termice, vara sau iarna ??
În cele din urmă, dacă nu înțelegeți cu certitudine cauza matriței dvs., nu sunteți sigur că veți rezolva cu cheltuielile de izolație interioară !! deoarece nu este sigur de a elimina cauza, cum ar fi podurile termice!

Izolarea exterioară poate fi obligatorie și mai simplă decât reizolarea întregului interior ????
Absența spațiului de accesare vă oferă o podea rece la 12 ° C? iarna si racoros vara ca la beci ?? ?
Vara aerul cald și umed din exterior adus de VMC trebuie să se condenseze pe acest sol mai rece și pe pereții inferiori mai rece ???? !!!
Iarna trebuie sa fie mai bine ????? Da sau nu ???

vezi sfaturi de la http://www.fiabitat.com caruia ii plac mai mult casele vechi decat cele din anii 60 pana in anii 90 !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/06/10, 18:29

... Ei bine, dacă este orientată spre nord, asta înseamnă că cealaltă parte este orientată spre sud! : Mrgreen:

Greu să dai o părere de genul asta ...

Trebuie să setați un buget pe m2 de suprafață a peretelui, pentru a vedea dacă merită să faceți izolarea fațadei.
Aveți nevoie de informații despre izolația acoperișului, tipul de încălzire utilizat în prezent. Cota din bugetul alocat încălzirii (pentru că trebuie să luați și economiile făcute pe an ... în calcul!)
Vedeți dacă sunteți un handyman și puteți face treaba singur ...
Postați aici fotografii cu detalii de construcție (cum ar fi podurile reci: joncțiunea plăcilor, joncțiunea acoperișului, joncțiunea ușilor și ferestrelor pereților frontonali) mansardă, acoperiș etc.
0 x
peter1brown
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/07/12, 13:05




de peter1brown » 24/07/12, 14:37

De dragul de a vă izola casa, puteți alege pereți exteriori bine izolați în interiorul casei, ceea ce vă va spori confortul, economisind costurile de încălzire și răcire. Adăugarea izolației pe pereți va economisi cu siguranță energie.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123