Masina electrica: limite fizice si echilibru general

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 08/01/11, 21:56

lămâie,

prin serviciu mai mic mă refer la o autonomie degradată, nevoia de a ține cont de variația autonomiei în funcție de anotimp și temperaturi și în funcție de vârsta bateriilor sau de timpul de reîncărcare, printre altele. aspectul pur al performanței este relativ secundar pentru mine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 08/01/11, 23:11

Pentru F1, la accelerație, limita este curba de cuplu a motorului, care se află la 1.45 G (de la Turbo F1 la 1200 HP)

Pentru accelerare laterală și frânare limita este a anvelopelor și aproximativ 5 G !!!

http://f1.automoto365.com/news/f1/force ... 956-1.html

O imagine de ansamblu a cifrelor este edificatoare: forțele maxime de decelerație depășesc 4,5 g în 3 puncte de la Spa-Francorchamps ne-au dezvăluit unul dintre furnizorii de frâne pentru platoul campionatului mondial de Formula XNUMX,
Brembo: frânele la Combes (5,06 g), la dreapta / stânga la capătul Pouhon (4,67 g) și la stația de autobuz chicane (4,90 g). În Bahrain, numai frânarea la sfârșitul liniei drepte depășește marca noastră de referință (4,58g).


http://www.nitrobahn.com/nitro-barn/tip ... a1-racing/

Mașina F1 este proiectată pentru viraje de mare viteză. Un F1 poate lua un colț cu viteză mică (între 80 și 100 km / h)
cu accelerație laterală de 2 g. La colțurile de mare viteză, autovehiculele F1 au fost înregistrate pentru a genera accelerație laterală
de 6.0 g în timpul virajului la circuitul Suzuka. Chiar și cele mai bune mașini sportive juridice nu pot produce viraje
accelerație mai mare de 1.1 g. Un șofer F1 va fi supus forțelor extreme în timp ce accelerează, frânează și viraje.
De exemplu, la virajul 8 al circuitului parcului din Istanbul, unde are loc GP-ul turc, șoferul trebuie să susțină un
forță de viraje între 4.5 g și 5.5 g timp de șapte secunde.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/01/11, 00:06

stipe a scris:prin serviciu mai mic mă refer la o autonomie degradată, nevoia de a ține cont de variația autonomiei în funcție de anotimp și temperaturi și în funcție de vârsta bateriilor sau de timpul de reîncărcare, printre altele. aspectul pur al performanței este relativ secundar pentru mine
Dacă MAI oferă un serviciu echivalent cu cel al 106 meu (proiectat și asamblat la Heuliez, precum MIA), unul dintre acestea funcționând încă foarte bine cu bateriile sale de 10 ani și pentru care nu raportez nicio notă autonomie redusă pe timp de iarnă, asta mi se va potrivi foarte bine ...
Timpul de încărcare pe o priză 16A standard nu îmi provoacă probleme pe 106. MIA are o autonomie mai mare cu 1/3 din capacitatea bateriei mai puțin pentru versiunea de bază, ceea ce îi permite să se încarce mult mai rapid decât 106-ul meu (8H00 pentru o taxă completă contra 2H30 pentru MAI).

Astăzi, am făcut o încărcare intermediară pe cei 2 ai noștri în timpul mesei de amiază, ceea ce ne-a permis să parcurăm fiecare dintre ocupațiile noastre după-amiaza după o dimineață pe pălării de roți ... Pe MAI, 106 minute de încărcare corespunde la 10 km de autonomie suplimentară (cu încărcătorul standard), în timp ce pe 8, 106 minute de încărcare corespunde 10 km de autonomie suplimentară, anumiți încărcătoare rapide sau stații de încărcare rapide, pe Bordeaux permite să recupereze 2,5 de km de autonomie în 20 minute pentru 10 ... (dar eu nu le folosesc, pentru că nu simt nevoia).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/01/11, 00:45

RIAZ a scris:... Păcat, CITRO (și eu itou) ar fi foarte fericit de a putea cumpăra o versiune echipată cu un S.Cx inteligent și adaptat la utilizarea sa, cu trecerea cu o sută de kg mai puțin și mai multe perfos.
1 / Voi confirma pre-rezervarea mea de la MAI pe care intenționez să o încerc în previzualizare în primăvară, cu ocazia inaugurării unui dealer VE Bordeaux unic în acest gen, deoarece are mai mult de 10 ani de Experiență post-vânzare în EV (asigură clientul) ...
: Mrgreen:
2 / Viteza medie a mișcărilor noastre mă face să cred că aerodinamica MAI, care nu cred că este la fel de mediocră cum spuneți, mă face să cred că nu joacă un rol predominant în performanță . zilnic.

3 / Problema alimentării cu energie electrică este foarte îngrijorătoare pentru detractorii lor. :?
Prin urmare, MIA electric a preluat conducerea în combinarea construcției automobilelor sale cu un program de dezvoltare a energiilor regenerabile. : Mrgreen:

Alte obiecții. :?: : Lol:
Mai multe informații despre Site MIA electric
RIAZ a scris:... Dacă HEULIEZ ține cont, ceea ce sper, soluțiile vor veni de la lunetistii de acest tip. Nu vor avea niciun motiv să fie timizi în fața marilor producători care i-au aruncat la rece.
+1 : Arrowu:
De asemenea, cred că sunt marcatorii care au cea mai bună carte în mână.
Iată alta, mai atipică :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stipe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 07/01/11, 14:36
Locul de amplasare: oise (60)




de Stipe » 10/01/11, 08:51

Citro, cu riscul de a trece pentru un „anti” de bază :?

Dormi într-un garaj?
Pentru că experiența pe care o am cu bicicleta mea electrică este confirmată de vânzătorul meu și de ceilalți participanți la o forum dedicat, frigul reduce performanțele bateriilor (o istorie a rezistenței interne care crește). Feedback-ul pe care l-am citit în presă despre testarea mini-electricelor din SUA m-a făcut să cred că mașinile nu sunt în afara fizicii.

Pentru restul mesajului dvs. confirmați ce spun, performanțele sunt puțin mai mici decât vehiculul pe benzină de astăzi (20 km de autonomie după 10 minute de încărcare, când ne recuperăm între 500 și 1000 cu mașinile atunci când este pentru un preț mai mare de achiziție, cred că multe persoane sunt susceptibile să considere asta ca un dezavantaj inacceptabil (conceptul complet subiectiv vede poate chiar nejustificat, îl recunosc cu ușurință).

Personal, după ce am gustat bicicleta asistată, pentru excursii mai mici de 15 km (30 km AR) nu iau mașina. Chiar dacă știu să fiu marginal și de foarte mult timp : Cheesy:
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 10/01/11, 12:45

bonjour Am citro și tuturor,

Nu sunt nici anti, nici fanatic, nici electrofil, nici electriofob (poate Elec-phobe!).
Mă interesează pur și simplu mijloacele care ne vor permite să păstrăm ponderea mobilității individuale care dă viață vieții ...

Știu foarte bine că alegerea EV nu prea prost este redusă și că viitoarea producție de HEULIEZ nu este interesantă în acest context.

Faptul rămâne că această mașină este un mini-autobuz (și desemnat ca atare pe site-ul producătorului) destinat să facă parte dintr-o flotă, mare sau mică (întotdeauna pe site-ul producătorului).

Este totuși adevărat că legile aerodinamicii cunoscute de un secol nu conferă paralelipipedului (ideal pentru un mini autobuz) toate calitățile necesare pentru a vă deplasa cu cea mai mică energie posibilă. Nu trebuie uitat că acesta este obiectivul.

Observația dvs. cu privire la viteza medie scăzută nu permite să decidă. Dacă acoperim 90% din distanță la 90 km / h, viteza melcului din restul de 10% poate copleși serios media!
Dar pentru eficiența totală a cursului, ceea ce este decisiv este partea realizată la 90 km / h. Și acest lucru este cu atât mai valabil în electricitate, unde consumul la viteză mică este scăzut, sau chiar zero atunci când este oprit.

Dacă viteza dvs. ar fi uniform scăzută, ar fi mai bine să treceți la triciclu bi sau asistat sau electric 100% ai cărui producători acordă o atenție deosebită aerodinamicii, deși nu sunt supersonici ... Surprinzător, nu-i așa?

În sfârșit, dacă acest lucru enervează, putem înceta să discutăm despre originea reală a energiei electrice utilizate în cazul dezvoltării propulsiei electrice, însă programul de producție de energie electrică regenerabilă de care vorbiți trebuie să fie realizat la discreție . Pe site-ul electric MIA (link-ul pe care l-ai indicat), nu am găsit nimic, altfel este bine ascuns.
Pe de altă parte, am descoperit foarte ușor faptul că va costa doar 1,5 € / 100 km.
În această privință, sistemul de reîncărcare MIA este „deschis” sau trece printr-o cutie a cărei inteligență proclamată va fi utilizată pentru taxarea combustibilului electric?

Cred că oamenii din Heulliez știu toate acestea și (sper!) Că, cât mai curând posibil, cu experiența și cunoștințele pe care le au, vor face vehiculul mic adaptat individului, mult mai ușor, bine mai aerodinamic și, prin urmare, mult mai eficient.
Și în plus, va fi frumos, departe de cutiile de săpun (nu vorbesc despre mini-autobuzul) marțienilor că ni se arată că ne dezgustă cu mașini mici.
Dernière édition alin Riaz 10 / 01 / 11, 23: 42, editate 1 ori.
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/01/11, 14:02

stipe a scris: ... Mașina ta doarme într-un garaj?
Din păcate nu, ea doarme afară, se murdărește și devine acoperită de ger ca azi. :?
stipe a scris:... frigul scade performanțele bateriilor (o istorie a rezistenței interne care crește). Feedback-ul pe care l-am citit în presă despre mini-testul electric ...
MINI EV are baterii LI-ION (din câte știu eu), a căror tehnologie este diferită de cea a NiCd-ului meu. Nu observ o scădere semnificativă a autonomiei în timpul iernii, dar poate că se datorează gestionării sarcinilor pe care le programez, astfel încât acestea să se încheie cu puțin înainte de călătoriile mele ... Pe măsură ce sarcina face baterii ... : Idee:
stipe a scris: Pentru restul mesajului dvs. confirmați ce spun, performanțele sunt puțin mai mici decât vehiculul pe benzină de astăzi (20 km de autonomie după 10 minute de încărcare, când ne recuperăm între 500 și 1000 cu mașinile fosile)
Te voi opri imediat !!
1 / Performanța EV-urilor nu are nimic de comparat cu cea a termalelor și este indicat să-ți alegi EV-ul în funcție de ceea ce faci cu el. În cazul meu, sunt mulțumit de ceea ce am, dar, ca toată lumea, dacă aș avea mai mult, aș pierde mai multă energie. 8)
2 / „20km de autonomie după 10 minute de încărcare”, este pentru încărcările rare de pe un încărcător rapid foarte puternic, scump, în afara vehiculului, deoarece este voluminos și necesită o energie electrică mare, prin urmare un „abonament EDF” mai scump. În 50.000 km electrici nu am făcut niciodată o încărcare rapidă.
3 / Nu recuperăm 500 km în 10 minute cu un vehicul termic, îl cumpărăm ... Acest lucru este posibil și cu o mașină electrică schimbând bateriile, deoarece schimbăm bateriile lanternei noastre ... Și unele Laboratoarele lucrează pe elctrolite lichide regenerabile care permit 600 km de autonomie, care vor fi înlocuite în 5 minute în benzinării comparabile cu statioinele de benzină ...
stipe a scris:Personal, după ce am gustat bicicleta asistată, pentru excursii mai mici de 15 km (30 km AR) nu iau mașina. Chiar dacă știu să fiu marginal și de foarte mult timp : Cheesy:
Bravo și continuă, fii cu toții cei care se simt marginali. Cel puțin te muți într-un mod inteligent și unii sfârșesc înțelegându-l, dacă le arătăm exemplul.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 27/07/12, 18:13

Buna ziua tuturor,
Am făcut un tabel de comparație între mașina electrică, mașina cu combustibil fosil.
Punctul de vedere este cel mai ieftin.
Bonusul recent de 2000 € nu a fost inclus.
pagina 4 ultima coloană este costul anual


Care este părerea dvs. cu privire la costul de întreținere, asigurare, închirierea bateriilor, creșterea costului energiei (electric sau fosil)

Va multumesc mai mult

iata doc exel si pdf.

https://www.econologie.info/share/partag ... l0Mf1v.xls
https://www.econologie.info/share/partag ... YJlGuZ.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 27/07/12, 20:29

Nu știu ... Am o îndoială cu privire la tabelul tău din coloana F.
oops, în sfârșit și pe coloana C :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 30/07/12, 07:50

tabelul este construit astfel:
cost de achiziție de vehicule + asigurare + întreținere + (consum de energie x cost de energie x număr de km)
pe scurt pentru primul an de utilizare:
inteligent 12 €
skoda 14 €
tricou polo 15 261,46 €
zoe 17 €
C-ZERO 18 EUR
CLIO III 5P dCi 17 €
LEAF 31 €

apoi creștem cu costul anual fie:

inteligent 1 783,32 €
skoda 1 €
tricou polo 1 €
zoé 1 €
C-ZERO 2 €
CLIO III 5P dCi 1 €
Foaie 823,39 €

Autocriticile mele se referă la:
1- consumul de energie al mașinilor electrice de 20kW / 100km <= mi se pare foarte mult, aveți alte ipoteze
2- costul menținerii mașinii electrice estimat la zero
mi se pare prea puțin.

Philippe despre ce îndoială ai? costul anual?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155