Masina electrica: limite fizice si echilibru general

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 30/07/12, 13:24

toto65 a scris: .....
2- costul menținerii mașinii electrice estimat la zero
mi se pare prea puțin.

Philippe despre ce îndoială ai? costul anual?


Schimbarea bateriei după câți km?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 31/07/12, 07:55

din coloana F adăugați sume fixe, deci dacă variază kilometrajul anual nu modifică costul.
în coloana C anumite costuri sunt contabilizate de prea multe ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 31/07/12, 17:11

Schimbarea bateriei după câți km?

După 200 000km sau 10 ani

Ok Philippe, bine făcut, o să corectez.
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 06/08/12, 11:16

citro a scris:1 / Voi confirma rezervarea mea din partea MAI

Salut Citro,

Aș re-răsfoi acest thread și am văzut că vrei să rezervi MAI (în 2011 cred).
Ai făcut-o Și deci, l-ați primit? A priori da, pentru că acum este produs aparent.

Din partea mea, am încercat un ION și am fost surprins de repetări.
Știam că cuplul unui motor electric este foarte bun, dar credeam că 90 km / h accelerațiile vor fi foarte limitate. Ei bine, de fapt, deloc! Nu este nicio problemă să se amestece cu traficul unei benzi rapide! (de vreme ce era frica multor oameni aici).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/08/12, 16:47

scuze Bambou, MAI nu mai este pe ordinea de zi ...
Și de când Madame l-a încercat pe Ion, îl preferă.
Îmi place foarte mult Ion, dar pentru utilizările noastre actuale, MAI ar fi suficient și mai eficient.
Pe măsură ce 2 de mașini electrice funcționează, deocamdată, nu trebuie să se schimbe.

Și atunci scoot’elec-ul este o plăcere imediat ce vremea o permite.

Îți doresc multă distracție în Ion (și livrare rapidă).
Ai făcut bine să sari la promoție cu mai puțin de 11.000 € :P
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 17/08/12, 20:58

Da, am înțeles că preferați să continuați mașinile funcționale. Eu fac la fel!
Nu am avut plăcerea să-l testez pe mia, dar ar fi fost și suficient. Doar că prețul său devine mai puțin atractiv decât ionul 8)

citro a scris:scuze Bambou, MAI nu mai este pe ordinea de zi ...
Și de când Madame l-a încercat pe Ion, îl preferă.
Îmi place foarte mult Ion, dar pentru utilizările noastre actuale, MAI ar fi suficient și mai eficient.
Pe măsură ce 2 de mașini electrice funcționează, deocamdată, nu trebuie să se schimbe.

Și atunci scoot’elec-ul este o plăcere imediat ce vremea o permite.

Îți doresc multă distracție în Ion (și livrare rapidă).
Ai făcut bine să sari la promoție cu mai puțin de 11.000 € :P
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 12/10/12, 11:42

Bonjour à tous,

Veste tristă ... pentru toți cei care nu râd intens!

LUCRAREA MAI BUNĂ este raportată că are plumb în aripă. Așa e să întârzii un război….
Este aici: http://www.moteurnature.com/actu/uneactu.php?news_id=26680
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/10/12, 15:54

Articolul este încă un pic nutty despre anumite aspecte:

- este evident că în acest caz (schimbul de baterii), soluția nu este să cumperi mai multe baterii, ci să închiriezi doar una

- bateria devine apoi ca sticlele de lapte de altădată: facem o sticlă goală, stația o reîncarcă, pleci cu un alt plin ... Nu-ți pasă dacă sticla este zgâriată, protejată ...

- Mi s-a părut că am citit că bateria ZOE (care este închiriată) este „plug and play” (interschimbabilă foarte repede; prin urmare, aparent, tehnic, putem face, prin urmare, contrar a ceea ce implică articolul) .

Acestea fiind spuse, nu am nicio părere despre Better Place. Este doar unul sau altul punct de vedere al acestui articol care mă surprinde ...

Și nu spun că instalarea unui astfel de sistem este ușoară. Chiar dacă din nou, „fabricile care costă milioane”, mi se pare suprarealist. Presupunând că este standardizat, nu văd ce ar împiedica un fel de „Norauto”, cu lift. Vă răsuciți, faceți clic / faceți clic, dezlipim, reciclăm, mergeți la casa de marcat! Cam ca un McDrive al bateriei. Milioane ??? Da. La fel de mult ca McDO. A împiedicat acest lucru dezvoltarea McDO ...

Nu, ma face sa ma gandesc la argumente proaste de la cei care vor plange in continuare cu guvernul cand va creste benzina !!!

Dificultatea: impunerea unui standard tuturor producătorilor înainte ca fiecare să-și dezvolte propriul. Încă o dată, Europa a rămas în urmă și ar trebui să se impună!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 12/10/12, 16:23

Did67 a scris:Articolul este încă un pic nutty despre anumite aspecte:

- este evident că în acest caz (schimbul de baterii), soluția nu este să cumperi mai multe baterii, ci să închiriezi doar una
Ce înseamnă articolul este că în acest caz trebuie să faceți mai multe baterii decât mașini.

Did67 a scris:- bateria devine apoi ca sticlele de lapte de altădată: facem o sticlă goală, stația o reîncarcă, pleci cu o altă completă ...
Dar timpul de umplere nu este același ca pentru sticla de lapte.
Pentru a putea furniza 1 sticlă pe oră dacă este nevoie de 8 ore de umplere, trebuie să aveți un stoc de sticle.

Did67 a scris:- Mi s-a părut că am citit că bateria ZOE (care este închiriată) este „plug and play” (interschimbabilă foarte repede; prin urmare, aparent, tehnic, putem face, prin urmare, contrar a ceea ce implică articolul) .
Articolul nu spune că nu se poate face acest lucru, ci spune că dacă o face, ansamblul vehiculului + bateriei detașabile este mai greu (deci are o autonomie mai mică) decât un vehicul cu baterie integrată.

Did67 a scris:Chiar dacă din nou, „fabricile care costă milioane”, mi se pare suprarealist. Presupunând că este standardizat, nu văd ce ar împiedica un fel de „Norauto”, cu lift. O rotești peste ea, dai clic / clacă, decupăm, reciclăm, mergi la casa de marcat!
Ideea de Better Place a fost aceea, dar complet automatizată ... de aici și milioanele :?
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2




de Riaz » 13/10/12, 10:03

Did67 a scris:- este evident că în acest caz (schimbul de baterii), soluția nu este să cumperi mai multe baterii, ci să închiriezi doar una


Această dovadă condamnă BETTER PLACE pe teren ...

Acest sistem înmulțește numărul de baterii cu un factor pe care nu îl cunosc, dar care este neapărat cel puțin egal cu 2 (2 baterii pentru o mașină în momentul schimbului) și cu siguranță mult mai mare pentru întregul flux logistic. Deja costul bateriei cântărește foarte mult la cumpărare sau la închiriere, nu va ajuta nimic ...
Cu cât timpul de reîncărcare este mai scurt, cu atât este mai mică necesitatearemarcabil de baterii este important, ... dar cu cât sunt mai scumpe sistemele de încărcare! Cât de greu este să fii modern ....

Dacă în plan de afaceri de BP a existat comparația cu sticlele de lapte, confirmă faptul că oamenii care au bani, îl pun oriunde. Să recunoaștem că pierderea lui cu MADOFF nu este mult mai inteligentă și amintiți-vă că o sticlă de lapte (chiar organică) nu poate livra 250 Amperi la 200 Volți și poate carboniza însoțitorul pompei de lapte! Este o prostie să fii carbonizat atunci când aspiri la ZE….

Toate acestea se bazează pe ideea, menținută cu atenție de lobby-urile tuturor dungi și gazetele lor, că problema EV-urilor este autonomia .....

Mai general, atâta timp cât obiectivul nu este de a oferi un vehicul accesibil pentru cel mai mare număr (împărțirea prețului cu 2 sau chiar 3), infrastructurile nu vor putea fi finanțate. Trebuie să vedeți chipul dealerilor RENAULT care au fost nevoiți, pe cheltuiala lor, cu echipament și instruire pentru EV pe care nu se pregătesc să le vândă!

Doar faraonii își puteau permite piramidele singure ...

Prețurile care scad nu se află pe ordinea de zi, în afara vânzărilor de vămuire PEUGEOT, pentru că producătorii se lipesc, ca midii de bucățele lor, la ideea unei piețe cu marjă ridicată și vor muri.
Experiența naufragiului KODAK pare să nu servească nimănui ...

În plus, nu trebuie uitat că distribuția în masă a EV-urilor ar dezvălui contradicțiile reale ale acestei opțiuni. Se presupune că sunt cunoscute în etajele superioare ale sediului producătorilor și coridoarele ministerelor. Deci ne prefacem că suntem activi pentru viitor pe loc.
Le pe loc a fost vizibil Porte de Versailles în ultimele zile: unul foarte inteligent care ar putea enumera marile schimbări pe care le-a observat între MONDIAL 2008 și cel care se va încheia mâine.
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 226