Directiva UE privind eficiența energetică: audit și economie

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Directiva UE privind eficiența energetică: audit și economie




de Christophe » 14/09/12, 11:47

O directivă ** privind eficiența energetică aprobată marți de Parlamentul European va face măsuri obligatorii de economisire a energiei, în special renovarea clădirilor publice, programe de economisire a energiei pentru serviciile publice și audituri energetice pentru toate companiile mari.

Astfel, prin reducerea consumului de energie cu 20%, UE ar putea economisi 50 de miliarde de euro pe an. Directiva va intra în vigoare la 20 de zile de la publicarea sa în Jurnalul Oficial al UE, iar statele membre vor avea la dispoziție 18 luni pentru ao transpune în legislația națională.

„Această legislație esențială nu este doar crucială pentru atingerea obiectivelor legate de securitate energetică și climatice, ci va aduce cu adevărat beneficii economiei și va crea locuri de muncă. Va reduce în mod decisiv costurile considerabile și în creștere ale dependenței noastre de energie. importurile de energie, și anume 488 miliarde de euro în 2011 sau 3,9% din PIB, ceea ce este deosebit de marcat în țările afectate de criză ”, a declarat raportorul, Claude Turmes (Verts / ALE, LU).

Renovarea clădirilor publice

Conform directivei, statele membre vor trebui să renoveze 3% din totalul „spațiului de podea încălzit și / sau răcit al clădirilor aparținând și ocupate de administrația centrală” (departamente administrative ale căror responsabilități acoperă întregul teritoriu unui stat membru).

Acest criteriu se va aplica clădirilor „având o suprafață utilă totală” mai mare de 500 m2 și, din iulie 2015, celor a căror suprafață depășește 250 m2. Cu toate acestea, statele membre pot utiliza și alte soluții pentru a realiza economii de energie echivalente.

Planuri de economisire a energiei pentru serviciile energetice

Companiile energetice care intră sub incidența directivei vor trebui să realizeze „economii cumulate de energie în etapa finală” până în 2020. Pentru a realiza economii suplimentare în fiecare an, acest obiectiv ar trebui să corespundă cu cel puțin 1,5%, în volumul vânzărilor lor anuale de energie, din 2014 până în 2020, și se calculează pe baza ultimilor trei ani înainte de intrarea în vigoare a directivei.

Vânzarea de energie pentru transport ar putea fi exclusă și vor fi permise alte mijloace de realizare a unor economii de energie echivalente, cu condiția menținerii echivalenței.

Audituri energetice

Toate companiile mari vor trebui să fie supuse unui audit energetic. Aceste audituri trebuie să înceapă în termen de trei ani de la intrarea în vigoare a directivei și să fie efectuate la fiecare patru ani de către experți calificați și autorizați. Întreprinderile mici și mijlocii (IMM-uri) nu vor trebui să îndeplinească această cerință.

Mecanisme de finanțare

Dispoziții speciale pentru stabilirea mecanismelor de finanțare pentru măsurile de eficiență energetică vor fi incluse în directivă. Statele membre vor fi obligate să faciliteze stabilirea unor astfel de mecanisme sau să utilizeze mecanismele existente.

** Directiva a fost adoptată cu 632 de voturi pentru, 25 împotrivă și 19 abțineri.


Sursa: http://www.enerzine.com/15/14412+effica ... enne+.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 18/09/12, 21:58

Cu viteza cu care aplicăm directivele europene privind ecologia, nu am ajuns ... :| :| :|
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/09/12, 09:23

Ei bine, problema cu directivele UE este transcrierea legală la nivel național! Evident, este nevoie de timp.

Pe de altă parte, există deja unele foarte interesante, de exemplu, cel care obligă țările să efectueze și să publice auditul lor energetic național!
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 11/10/12, 11:23

Personal, de fiecare dată când intru într-o clădire publică în timpul iernii, îmi vine un val de căldură în iad ... Am impresia că toți încălzesc până la 25 ° C puțin rece!

Ar exista o măsură eficientă, care nu costă nimic pentru contribuabil, simplă și aplicabilă fără a fi nevoie de comitete, experți, audituri ...

=> blocați toate termostatele la 19 ° C !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/10/12, 12:11

+10 și vara, când este dotată cu aer condiționat, este de obicei opusul: trebuie să luați o bătaie rece ...

Iarna se încălzește până la 23 °, vara se răcește până la 19 ° ... găsiți eroarea ... :|
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/10/12, 14:57

BobFuck a scris:Personal, de fiecare dată când intru într-o clădire publică în timpul iernii, îmi vine un val de căldură în iad ... Am impresia că toți încălzesc până la 25 ° C puțin rece!

Ar exista o măsură eficientă, care nu costă nimic pentru contribuabil, simplă și aplicabilă fără a fi nevoie de comitete, experți, audituri ...

=> blocați toate termostatele la 19 ° C !!!


Și, de asemenea, în multe condominii cu încălzire colectivă, slab izolate, oameni bogați (Paris), supraîncălzit, cu un singur termostat într-un singur loc al condominiei, pentru a-i satisface pe cei care sunt mereu reci, ceilalți deschizându-și ușile larg. ferestre, în funcție de nivelurile lor de hormoni tiroidieni !!

Impozitele locale, proprietatea și locuințele, alte taxe, cum ar fi îngrijitorul, sunt adesea de 3 până la 4 ori mai mari decât costurile de încălzire, ceea ce nu duce la reducerea costurilor și cheltuielilor, cel mult 10% cu izolație de două ori mai bună, foarte scumpă , după o luptă uriașă cu ceilalți coproprietari și multă muncă acasă și la clădirea prost proiectată !!!

Când trebuie să puneți aer condiționat vara în Franța, este o dovadă că designul clădirii are gafe uriașe, cel puțin în acoperișul ei !!
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 11/10/12, 16:59

> Când trebuie să puneți aer condiționat în Franța vara, aceasta este o dovadă
> că proiectul clădirii are gafe uriașe,
> mai puțin în acoperișul său !!

Nu este nevoie, o fereastră spre sud / vest fără umbră într-o casă bine izolată fără inerție este suficientă pentru a transforma o cameră într-un cuptor ...

Standardul BBC: este greu!

Prietenul meu promotor ... creează BBC (printre altele) ...

În regulă, au uitat confortul verii ... sărmanii mici oficiali supraîncărcați de muncă, nu se pot gândi la toate (acesta este micul defect al planificării centrale ...)

Vorbește doar despre consumul de încălzire.

Și dacă proiectul dvs. nu arată ca un pavilion standard, regulile de urbanism sunt atât de mizerie și supuse arbitrariilor oficialilor obtuzi încât devine un adevărat curs de obstacole ... oh, bine, vrei o protecție solară ? sau orientați corect coliba? va trebui să negociez omul greu ...

rezultat:

- teren supraevaluat care consumă bugetul care ar trebui să fie dedicat unei construcții bine gândite: verificați
- izolație excelentă: verificați
- izolat din interior, zero inerție: verificați
- oricum orientat: verificați
- fără umbrelă de soare: verificați
- acoperiș standard: verificați

Rezultat, toți cumpărătorii instalează aer condiționat (reversibil și, prin urmare, subvenționat), ceea ce se economisește la încălzire este risipit în timpul verii.

Aproape la fel de frumos ca fotovoltaica : Mrgreen:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/10/12, 17:23

Deci, la fel ca în cazul standardelor de încălzire pentru 60 de ani de evoluție în Franța, izolându-se treptat din ce în ce mai mult, BBC este încă o gafă uriașă, care va fi corectată de noi standarde și absurdități !!!

Și să cred că aerul condiționat poate fi înlocuit de pământul rece vara care păstrează frigul iernii, așa cum văd acasă !!
Iar aerul condiționat din 2002 nu a funcționat niciodată vara, nici măcar în timpul caniculelor din 2003, înainte de a primi fulger, un risc subestimat de noi toți (de altfel, înșelătoria aerului condiționat).

Varenții nu aveau nevoie de aer condiționat vara !!

Încearcă să convingi asta soluția reală este cea care lucrează la:
www.dlsc.ca

cu 2 depozite de căldură subterane separate sub parcări:
un mic frig de iarnă care servește ca aer condiționat vara pentru o săptămână de caniculă
o caldura solara de vara mai mare pentru iarna !!

Aceasta va fi norma poate peste un secol sau mai mult ????
Cu mările cu mai mult de un metru mai sus?

Oamenii din peșteri l-au avut gratuit între 12 ° C și 15 ° C în peșterile lor !!
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 11/10/12, 21:19

Hei, da.

Am un perete de piatră gros de 1m50 în camera mea ... vara asta pentru a-mi da seama că era cald, a trebuit să ies afară ...

> Încercați să convingeți că soluția reală este una care funcționează la

Am scris acest lucru pentru viitoarea mea colibă. Rămâne să găsești o modalitate ieftină de a face atâtea găuri.
0 x

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 163