Pelete și pelete: ce viitor pentru prețuri?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 02/08/12, 21:29

125/T este prețul meu de achiziție.
214/palet este prețul meu de vânzare așteptat, livrat clientului. Dar poate fi diferit, din cauza calității.
marja este mare pentru că plănuiesc să împing publicitatea.
0 x
roy1361
x 17




de roy1361 » 02/08/12, 21:43

Vă mulțumim pentru această informație. O să urmăresc asta foarte îndeaproape!

O ultimă întrebare: cunoașteți procentul de lemn de esență tare/răinoase din acest pelete și aveți „date tehnice”?

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 02/08/12, 22:27

realizat 100% din rumeguș din lemn de esență tare (fag și stejar)
Conținut de umiditate: <10%
Ash fericit: <0.7%
Puterea calorică netă: 17.8MJ/kg
Densitate: 650kg / m3
0 x
Alex6
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 07/10/12, 16:54




de Alex6 » 08/10/12, 15:48

Pe partea Marsilia, prețul vracului livrat cu un camion suflante este de aproximativ 300 de euro pe tonă (certificat DIN+).

Am fost destul de surprins de creșterea prețurilor între momentul în care am început să mă gândesc la peleți din lemn și prima mea livrare în urmă cu ceva timp. Ma asteptam mai degraba la un pret de 250 euro.

Există puțină concurență în regiunea noastră.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 08/10/12, 16:11

Nu există un motiv „obiectiv” pentru aceasta: piața este stabilă (vezi indicele DEPV în Germania sau Propellet în Franța).

După aceea, dacă un revânzător aflat în situație de monopol joacă pe escroc, asta e altceva... Pe „piețe nemature”, ăsta e riscul...

Hm, nu ezitați să consultați furnizorii la 100/150 km distanță!

[Am vazut recent busteni de peste 150 de euro pe metru cub intr-un mare magazin de bricolaj... Asta trebuie sa se vinde!!! Deci, de fapt, vedem totul!]
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/12, 16:38

Did67 a scris:După aceea, dacă un revânzător aflat în situație de monopol joacă pe escroc, asta e altceva... Pe „piețe nemature”, ăsta e riscul...

[Am vazut recent busteni de peste 150 de euro pe metru cub intr-un mare magazin de bricolaj... Asta trebuie sa se vinde!!! Deci, de fapt, vedem totul!]


si spune asta Am prea mult lemn liber în apropiere din fiecare din cele 3 case ale mele, (max 300m), care putrezeste abandonate, peste ani, care trebuie doar culese si uscate la soarele de vara!!!!

Si mai mult, acest exercitiu de ridicare a acestui lemn este extrem de benefic pentru sanatatea ta!!

Iar shadok-ii vor spune că divagăm, încă o dată, off topic!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 08/10/12, 17:29

Lemn liber de la Dedeleco, care a fost scăldat în flotă, umplut cu sare de mare, și care, prin urmare, eliberează dioxină la ardere!

: Cheesy: Bine făcut "ultra-profit » pentru sanatatea lui! Imagine
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/12, 17:50

Nu am ars nimic din acest lemn, ci pe toate coastele Franței, multa lume, ignoranta, o arde, chiar si in aer liber, pentru a curata plajele, care devin ultra curate de dioxina invizibila, pentru a-i face pe toti sa respire dioxina!!


Lemnul meu liber este de la copaci căzuți, tăiere abandonată, tăiere gard viu etc. ars într-o inserție bună!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 08/10/12, 19:54

Economii la capătul lumânărilor lor, încă saturate cu dioxine...
dedeleco a scris:Lemnul meu liber este de la copaci căzuți, tăiere abandonată, tăiere gard viu etc. ars într-o inserție bună!!


Did67 a scris:[...] Între timp, dă... necazuri! [...] dédé poate predica.[...] Pentru deșeurile „umede”, obsesia pentru dédéléco (cazanul „ard-toate”) nu este relevantă, deoarece o bună parte din energie va trece prin uscare. Iar emisiile vor fi greu de stăpânit... Bună dioxine și alți „compuși ciclici ai carbonului”...


După ce lemnul recuperat pe plajele pline de dioxină, încă mai recuperează lemne și deșeuri vegetale în altă parte, încă pline de dioxină!

: Mrgreen: Bine făcut ! „Ultraprofitul» pentru sănătatea lui continuă! Imagine
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/12, 20:24

Soarele de vară usucă buștenii foarte bine, mai bine decât puțin peletele vechi care au preluat umiditatea din aerul ambiant.

Am chiar prea mult, lemn gratis uscat peste 5 ani sub acoperire, super uscat!!

În sfârșit, având în vedere numărul de oameni care ard lemne pline de sare, adunate pe 2000 km de plaje din Franța, mai este dioxina in aer care ajunge in Elvetia si Obamot respira, inainte sa explodeze o centrala nucleara in Franta!!

În fine, putem face un uscător rapid cu bușteni caldi lângă o sobă sau insert, care își evaporă umiditatea reziduală, care se condensează pe un perete mai rece din casă, nu consumă nicio energie de uscare, pentru că o recuperăm în casă la fel. cantitate de energie, precum cea cheltuită pentru evaporarea apei din lemn, în jur de 40°C, (asemănătoare unei conducte de căldură).
Și apoi ardem lemnul mult mai uscat decât peleții cu un randament foarte bun.

Mai mult, uităm această metodă foarte eficientă de pre-uscare prin condensare, chiar și în cazane frumoase foarte scumpe, Cu toate acestea, putem câștiga în randament și, mai ales, nu ne mai facem griji cu privire la nivelul de umiditate reziduală, cu pre-uscare automată.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 354