Colector solar termic auto-construit: ce soluție?

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 12/11/12, 22:36

super fierbinte de găurit cred, mai ales că va fi necesar să faceți conexiunile. este cartof fierbinte!
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 12/11/12, 22:41

Da, și asta este o soluție. Dar cupru + zinc = baterie și, prin urmare, coroziune.

> nu va putea crește nici temperatura

> geamuri duble reformate (da, voi reveni la asta) ar putea fi
> utilizat prin utilizarea spațiului dintre cele două geamuri pentru a transporta apă

interesul sticlei este de a lăsa un spațiu de aer între senzorul fierbinte și sticlă ...

Mă întreb ... Comparativ cu un colector plat de cupru:

- izolație în spate aproape identică, dar colectorul de acoperiș este mai puțin rece în fese decât colectorul așezat pe un acoperiș (expus aerului rece) ...

- izolarea policarbonatului aproximativ la fel ca cea a sticlei

- rămâne absorbția de către țevi, cu siguranță mai mică decât o vopsea Tinox ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 12/11/12, 22:46

scuze, am crezut zinc / alama (nu exista nicio reactie)
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 351