French 1 pe 2 se simte slab! Și tu?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.

Si tu? Care este situația dvs. socială personală, ați spune că sunteți ...?

Sondajul a expirat pe 10 / 09 / 15, 17: 04

Nu este sărac și nu este în proces de a deveni așa.
3
43%
În drum spre a deveni sărac.
2
29%
Relativ sărac.
0
Nici un vot
Sarac.
1
14%
Nu stiu.
1
14%
 
Numărul total de voturi: 7
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

French 1 pe 2 se simte slab! Și tu?




de Obamot » 15/12/12, 15:59

Nu știai asta? Nici eu!

1 din 2 franceză „Se consideră sărac (sau în devenire)”!

Și tu?

Spune și de ce ...?

Imagine

Imagine

Sondajul CSA, comandat de „Les Echos”, a scris:Întrebat despre ei „Situație socială personală”,
11% dintre francezi se consideră astăzi săraci și
37% cred că sunt în curs de devenire.

Nu este vorba aici de a testa un sentiment de retrogradare sau un proces de pauperizare, ci un diagnostic al stării sociale, actuală sau anticipată.

51% dintre francezi, dimpotrivă, considerând că nu sunt nici săraci, nici în situația de a deveni săraci, deci există o diviziune aproape egală pe această temă.

Așa cum era de așteptat, managerii și profesiile liberale se simt mai protejate (3% se consideră săraci și 17% în devenire) decât lucrătorii manuali (12% și 39%) și mai ales decât angajații (12% și 48%). Lucrătorii independenți nu sunt cruțați: 19% se consideră săraci și 39% consideră că devin așa.

Sentimentul de sărăcie este, de asemenea, la fel de ridicat în rândul tinerilor cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani (14%) ca în rândul tinerilor între 25 și 34 de ani (15%) și la fel de mare în rândul studenților (17%). Cu toate acestea, dacă cei mai tineri relativ rar se consideră să devină săraci (15%), acesta este mult mai mult cazul bătrânilor lor imediați (34% în rândul celor cu vârste cuprinse între 24 și 35 de ani), care percep că provizorii sunt se estompează, iar situația lor este durabil dificilă.

Există, de asemenea, o corelație puternică între nivelul de educație și sentimentul de sărăcie, actual sau anticipat. Într-o măsură mai mică, proporția femeilor care spun că sunt sărace sau în curs de a deveni sărace (49%) este ușor mai mare decât cea a bărbaților (45%).

Jérôme SAINTE-MARIE, Director al Opiniei - Departamentul Corporate


Sursa: sondaj CSA, comandat de „Les Echos»:
https://www.econologie.com/fichiers/partager3/1355583462yrBEnN.pdf

Sursa linkului (care va dispărea cu siguranță):
http://www.csa-fr.com/multimedia/data/s ... ancais.pdf
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 15/12/12, 17:21

săracii de noi! :|
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 15/12/12, 20:53

1 francez din 2 este invidios și vrea să cheltuiască mai mult ...

1 din 2 francezi ar fi făcut mai bine să se nască în Africa ...

1 din 2 francezi ar trebui să deschidă ochii sau să elimine rahatul pe care îl au în față ...

1 din 2 francezi nu știu ce este sărăcia reală ...

După ce am spus că 1 din 2 francezi s-au simțit deja mai bine, nu este același lucru și eu absolut +1!

Da, există o sărăcire a claselor de jos și de mijloc ... în beneficiul celor mai înstăriți (și pentru că există aproximativ încă la fel de multă bogăție creată pe pământ zilnic)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 15/12/12, 21:37

pe wiki:
În Franța, INSEE calculează, pe lângă pragul de 60%, un prag relativ corespunzător la jumătate din venitul mediu.
În Franța, în 2010, pentru o singură persoană, pragul relativ de sărăcie era de 803 euro (prag de 50%) sau 964 de euro (prag de 60%). Pentru un cuplu cu doi copii sub 14 ani, pragul este de 1 euro (prag de 687%) sau 50 euro (prag de 2%) 024.
În Franța 6, 4,216 milioane de persoane (7,1% din populație) trăiesc sub pragul relativ de sărăcie de 50% în 2006 și 7,862 milioane de persoane (13,2% din populație) trăiesc sub pragul sărăciei. sărăcie de 60%. Acest număr a crescut la 13,4% din populație (8 milioane) în 20077.


Nu doare, oameni săraci ...

Și cineva care primește 1200 până la 1400 €, care deja trebuie să plătească pentru casa lui hlm, 3000 € taxe de închiriere și 450 € factură la gazele din ultimele 2 luni, nu vede viitorul fericit, mi se pare ?
În timp ce se putea simți „bine” în urmă cu 10 ani.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 16/12/12, 08:20

Când eram copil, iarna frigul cristaliza ceața respirațiilor pe ferestrele camerelor noastre, temperatura camerelor principale nu depășea 17/18, toaleta era făcută cu o oală cu apă fierbinte, nu Nu exista televizor, nici mașină, nici internet, nici telefoane mobile, eram 7 cu un salariu mic și nimeni nu se plângea. Astăzi ne dorim 23 ° în toate camerele, băile zilnice, televizoarele, laptopurile, calculatoarele din belșug, iar lipsa lor este considerată un semn de sărăcie. Așadar, nu sărăcia este în discuție, ci dorința de posesie s-a schimbat.
Iluzia a fost și este încă de a-i face pe iobagi să creadă că se pot crede mici burghezi!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 16/12/12, 10:47

Janic a scris:Când eram copil, iarna frigul cristaliza ceața respirațiilor pe ferestrele camerelor noastre, temperatura camerelor principale nu depășea 17/18, toaleta era făcută cu o oală cu apă fierbinte, nu Nu exista televizor, nici mașină, nici internet, nici telefoane mobile, eram 7 cu un salariu mic și nimeni nu se plângea. Astăzi ne dorim 23 ° în toate camerele, băile zilnice, televizoarele, laptopurile, calculatoarele din belșug, iar lipsa lor este considerată un semn de sărăcie. Așadar, nu sărăcia este în discuție, ci dorința de posesie s-a schimbat.
Iluzia a fost și este încă de a-i face pe iobagi să creadă că se pot crede mici burghezi!


Bine zis !

Nu, nu vrem: ne-a fost impus în numele consumului sacrosant și al PIB-ului mamei sale! Există o nuanță mare!

Îmi amintește de o imagine pe care am văzut-o acum câteva zile:

„Mă încălzesc mai mult, fac gunoiul, nu mai plec în vacanță, grație crizei am devenit verde ...”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 16/12/12, 15:02

Uh Janic, acolo tu extrapopol!

Temperatura 17, 18 °, doar dușuri rapide, o conexiune la internet pentru a economisi pe telefon (deci fără telefon mobil plătit) + internet (pe un bouzin vechi) care vă permite să învățați, să evitați călătorii inutile și să compensați „nevoia "plecări în weekend și vacanță de vară, mașină obișnuită din 1996.
Trăiește viața !
Dar când impozitele și produsele alimentare continuă să crească, spre deosebire de venituri, există loc pentru pesimism ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/12/12, 15:20

Subiect larg !!!!

Sărăcia nu este mizerie.

Aspir la o anumită sărăcie - nu la mizerie, suferință, lipsă de grijă, stradă ...

În același timp, este dificil. Sunt norocos că ultimul imachin Apple nu mă face să vreau mai mult decât atât, chiar dacă sunt „uimit” de design ... Și că îmi place ...

Din păcate, cred că credem că existăm prin ceea ce am păstrat și nu prin ceea ce suntem. Publicitate și mass-media, și chiar rapoarte sociale („Oh, ai văzut ...” și scoate cel mai recent imachin precum Ségéla își scoate Rolex-ul) ...

Da, sunt mulți oameni ale căror nevoi de bază nu mai sunt satisfăcute.

Și sunt de 5 ori mai mulți care sunt doar frustrați. ȘI care încă nu au înțeles că „consumismul” este o dependență. Cu cât ai mai mult, cu atât ai mai mult nevoie, mereu mai rapid, abia dacă ai asta deja nu te mai bucură ... Și acolo, economia nu are nicio soluție. Ai nevoie de un psihiatru pentru a înțelege de ce atât de mult gol pentru a umple cu atât de mult amestec ...

Permiteți-mi să-l citez pe Coluche: „Când cred că ar fi suficient ca oamenii să nu cumpere pentru a nu mai vinde!” ...
0 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 175
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 10




de rpsantina » 16/12/12, 15:32

Recunosc că mă simt destul de privilegiat pentru că lucrez din greu pentru a avea destui bani pentru:
- acomodează-mă (și îmbunătățește-mi cazarea)
- crește-mi cei 2 copii
- ajută-o pe soția mea la ferma ei

Mi-am rezolvat consumul și uneori am pofte pe care le suprim.

Cea mai mare bogăție a mea: copiii mei care se joacă cu servitoare de fân în câmpurile noastre.

Concluzie: +1 cu majoritatea dintre voi în ceea ce privește consumismul.
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 17/12/12, 17:08

Ceea ce reiese din sondajul CSA este că oamenii nu sunt săraci.

Se „simt” săraci sau pe cale să devină săraci. Nu este același lucru. Cel puțin nu 88% din populație. Deși avem impresia că unul din doi oameni este sărac!

Adevărul este că mulți oameni, din mândrie naturală, nu îndrăznesc să admită că au probleme!

Și nu sunt mulțumiți de ceea ce au, înainte de a fi nemulțumiți de ceea ce nu au (până la urmă nu este Congo ...).

Dar sincer cred că criza ne afectează mult mai mult decât ceea ce vor autoritățile să spună despre aceasta.

Orice s-ar putea spune, resturile du coeur sunt acolo pentru a depune mărturie asupra situației.

Și se pare că Anglia, totuși o țară ultra-liberală prin excelență (chiar și atunci când forța de muncă este la putere ...) este una dintre cele mai rele! Pur și simplu arată că liberalismul a eșuat de la era Tatcher. Rușine economiștilor.
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98