ACM și calorifer pe o sobă cu lemne

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța




de el fede fada » 28/01/11, 21:17

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
Am învățat o mulțime de lucruri ...

Dar îmi dau seama de complexitatea relativă și investiția reală pe care o reprezintă toate acestea.

Pentru informații pentru că nu am spus totul, nu sunt pe EDF ci pe baterii și acum 2 luni greutate bună unde acoperișul meu nu vede soarele.

Gaston scria:Nu uitați să vă uitați la preț ...
Și pentru a estima câștigul în comparație cu termosifonul :|

Absolut.
Cred că pentru moment este mai înțelept pentru mine să nu adaug un radiator în camera mea (ceea ce ar implica, având în vedere locația, pierderea termosifonului).

Pentru moment funcționează foarte bine în termosifon cu cumulus și un radiator în baie.

Pe de altă parte, toate aceste informații îmi dau de gândit pentru conversia de vară a norului cumulus.
În acel moment voi avea neapărat nevoie de un circulator.
Dar soarele va fi acolo!
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 28/01/11, 21:44

Așa că spun bravo!
Acesta este DIY!
: Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 29/01/11, 00:44

Temniță mică:
Pentru informații pentru că nu am spus totul, nu sunt pe EDF ci pe baterii și acum 2 luni greutate bună unde acoperișul meu nu vede soarele.


Deci pălărie !!

Cu Seebeck Peltier sau termoacustică (puțin comercială) și peole este posibil să ai curent cu oboseală intelectuală mai mult decât manual !!

Unde în fundul unui defileu din Ardéche ????

E vântos ?
Există un pârâu sau un râu lângă el ??

Este posibil să puneți o oglindă deasupra acoperișului care să reflecte lumina ??? 1KW pe m2 sau 70W la capătul electric.

Despre:
atunci prefer gustul mic de teflon care se desprinde.

teflonul ars este probabil și periculos§
Fluorul poate fi mai periculos:
http://meyrolian.wordpress.com/2010/02/ ... te-dupont/
http://www.ewg.org/reports/toxicteflon
http://www.ewg.org/node/8308

Încălziți-l cât mai puțin posibil !!
Altfel pericol !!
Colobris mor mai repede decât noi din teflon !!
0 x
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța




de el fede fada » 25/12/12, 18:07

Bună ziua tuturor și sărbători fericite în timp ce suntem la ea.
Aș fi chiar tentat să vă urez mult noroc! : Cheesy:

Trec aici pentru un mic feedback.
Instalația de apă caldă menajeră pe lemne funcționează minunat de aproape 2 ani.
Nimic nu s-a schimbat de la ultimele fotografii, cu excepția unui mic verdigris din cauza rezervorului de expansiune care se revarsă la început ...

Dar nu mai există scurgeri din oala sub presiune.
Întreținere zero. Doar 1 sau 2 l de apă pentru a adăuga la vasul de caserolă aproximativ o dată pe lună.

Din păcate, nu am avut timp să fac apă caldă menajeră solară și nici să adaug un radiator.
Radiatorul de baie este încă pe pene ... provizoriu care durează, la fel de des!

Așa că am vrut să revin la proiectul unui al doilea radiator sau apă caldă menajeră solară pe cumulul deja modificat:
Întrucât ar trebui să renunț, așadar, la termosifon pentru un circulator, cred că voi opta pentru un model de tip Alpha2 de la Grundfos. (pub gratuit dar lucrurile trebuie clarificate ...).
Consum între 5 și 25W și o mulțime de funcții interesante.
Modelul alpha2L pe de altă parte pare mai puțin „ideal”.
Așadar, aveți grijă când cumpărați la mâna a doua, deoarece textul nu specifică întotdeauna. Fotografia da.
Pe coincoin, se transformă în jur de 150 € mașina la fel. :?

Acolo, aștept doar să am cercurile care să se ocupe de asta.
Voi fi sigur că vă voi arăta asta.

De asemenea, mă gândesc să conectez mașina de spălat la apă fierbinte, menținând clătirea în apă rece.
Toate acestea pentru că nu sunt prea scumpe desigur.
Am căutat informații aici și în altă parte, dar nimic convingător pentru gustul meu. Aș fi putut să-l ratez, desigur.
Dar voi deschide un alt subiect când va veni momentul.

Un plus.

Fred

PS: Dedeleco, ultimul tău răspuns mi-a scăpat și pentru Teflon, am fost ironic, desigur. : Mrgreen:
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.
manitou22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 19/12/07, 22:37
Locul de amplasare: Bretagne




de manitou22 » 25/12/12, 23:06

hi,
nu este nevoie de pompă dacă termosifonul funcționează bine, folosiți rezervorul de expansiune pentru a utiliza distribuitorul; pe aceasta este conectată intrarea de apă de la sobă, aceasta revărsându-se printr-un sistem de preaplin în interior pentru a lăsa apoi în partea inferioară la radiatoarele deservite și la încălzitorul de apă, echilibrând supapele diferitelor dispozitive; vezi ce se face pentru panouri solare pentru inspirație: http://davidmdelaney.com/geyser/Sorensens-bubble-pump.html
http://www.youtube.com/watch?v=7cmDq-y4hQQ
Voila voilo
A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 26/12/12, 15:16

Într-un circuit de termosifon, radiatorul nu trebuie să fie plasat foarte sus pentru ca termosifonul să funcționeze. Trebuie doar ca partea superioară a radiatorului să fie cel puțin la fel de înaltă ca partea superioară a cazanului. În cele din urmă, mai jos funcționează, de asemenea, dar începe mai greu.

Și în cazul tău nici măcar, din cauza norului cumulus. Aș spune chiar că nu ar trebui să fie mai mare decât bobina cumulus, deoarece se află în partea descendentă a circuitului.

in locul tau as incerca termosifon 100%.
0 x
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța




de el fede fada » 29/12/12, 12:39

Vă mulțumim amândurora pentru aceste răspunsuri încurajatoare.

Pentru ca termosifonul să funcționeze bine, am avut în vedere că era nevoie de un traseu regulat de-a lungul conductei.
Acesta este motivul pentru care îmi conectasem radiatorul în serie după cumulus cu țeava care coboară în mod regulat la calorifer, intră de sus, iese din partea de jos și se unește cu partea inferioară a aragazului, coborând întotdeauna în mod regulat.
Această idee tenace m-a împiedicat să adaug un radiator în cameră fără un circulator.

Dacă aș înțelege corect observațiile tale, cel mai important pentru termosifon ar fi mai degrabă calea de încălzire decât răcirea ...?
Prin această ipoteză, aș putea, prin urmare, să alimentez mai multe radiatoare la ieșirea norului cumulus.
Este adevărat că este încercat.
Radiatoare în paralel ... e atât de simplu!
Am rămas blocat pe ideea esențială a editării în serie. Uneori facem singuri bariere, e o nebunie!

În caz contrar, credeți că o supapă termostatică pe fiecare radiator este o frână prea puternică a termosifonului?
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 30/12/12, 10:42

el fede fada a scris:Dacă aș înțelege corect observațiile tale, cel mai important pentru termosifon ar fi mai degrabă calea de încălzire decât răcirea ...?

Da, în măsura în care doar încălzirea este cea care o inițiază. Dar, odată ce a început, răcirea funcționează și ea.
el fede fada a scris:Prin această ipoteză, aș putea, prin urmare, să alimentez mai multe radiatoare la ieșirea norului cumulus.
Este adevărat că este încercat.
Radiatoare în paralel ... e atât de simplu!

În // scăderea de presiune totală este mai mică, va funcționa mai bine
el fede fada a scris:În caz contrar, credeți că o supapă termostatică pe fiecare radiator este o frână prea puternică a termosifonului?

da, trecerea termostatelor este mică, chiar deschisă mare. este mai bine să se echilibreze cu robinete convenționale sau supape cu un sfert de tură.
0 x
el fede fada
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 11/03/08, 18:49
Locul de amplasare: Ardeche Franța




de el fede fada » 31/12/12, 11:07

Mulțumesc Philippe pentru aceste răspunsuri.
Totul este mult mai clar.
Încerc să adaug acest radiator în cursul lunii ianuarie și vă voi ține la curent.
0 x
TOTAL: Nu vei mai veni acasă.

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109