Fotovoltaic, eolian? Înșelătorii și bune practici?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/01/13, 19:27

Un ultim addendum important pentru cei care încă se „gândesc”: FEDR vă oferă un PTF (propunere tehnică și financiară), care indică costul conexiunii și tariful care se aplică.

Acest PTF angajează FEDR la tariful în vigoare pentru o anumită perioadă (cel puțin 1 an, cred). Acest lucru vă permite să reglați fin proiectul, să negociați cotații, împrumuturi și, dacă acesta se încadrează, să îl realizați în condițiile indicate, chiar dacă prețurile variază ulterior !!!

Foarte important.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 19/01/13, 22:08

Am primit contractul EDF pentru conectarea și instalarea contorului de producție. 1800 roros care urmează să fie eliberat, nefiind luat în considerare în bugetul indicat de agentul de vânzări
În caz contrar, nici cel mai mic document pe unelte la vedere ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 20/01/13, 11:27

Fie ca cazul dvs. să servească drept exemplu pentru toți cei care sunt „presurizați” și în cele din urmă „abuzați” de rechinii fotovoltaici.

Studiu rapid pe computer + contracte gata făcute + reducere excepțională (corectă, promoțională ...) numai dacă semnarea imediată = fugi !!!

Un pasaj de pe următorul site v-ar fi atras atenția:

http://www.photovoltaique.info/Couts-d- ... ement.html

Ei bine, ei fac publicitate 1 de euro. Sunt 500! 1 de euro de evenimente neprevăzute, este digerat. 800 mult mai greu!

Un „studiu” serios nu poate ignora acest cost, care depinde de situația instalației ...

Și reamintesc tuturor cititorilor că, spre deosebire de ceea ce cred mulți, nu este interzis să „trimiți” un client! Este o înșelăciune condamnabilă (vânzarea unui semn A și instalarea unui B).

Dar a vinde 3 de euro un semn care valorează 000, este comerț. Dacă clientul semnează, el este angajat.

Marketingul este foarte exact arta de a-l tachina pe client ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 01/02/13, 13:06

Prețul este, de asemenea, un serviciu, o garanție care merge odată cu acesta. Pentru mine, latura ecologică este esențială.
Sunt angajat și nu am nevoie de venituri din electricitate fotovoltaică pentru a trăi. A fost un plus de făcut în timpul renovării casei.

Acolo nu am încă serviciul complet, sunt foarte departe de „la cheie” revendicat pe site-ul lor ...

În caz contrar, ultimul meu e-mail către companie pentru a le oferi oportunitatea de a se conforma înainte de a merge mai departe, adică cu alte cuvinte discutând deschis ce s-a întâmplat punându-le numele, nume pe care l-am ascuns deocamdată.

E-mailul meu a scris:Vă returnez mesajul activând confirmările de citire și primire

----- Mesaj original -----
De la: pat
Către: pat; direction@**********.fr; at@**********.fr; mj@**********.fr; ec@**********.fr; mc@**********.fr; m****.g*****@gmail.com
Trimis: vineri, 01 februarie 2013 12:44
Subiect: Împărtășirea experienței


bonjour,

Fără știri de la dvs., vă informez că voi împărtăși experiența pe care am avut-o companiei dvs. pe mai multe forums inclusiv unul ecologic unde sunt unul dintre moderatori.
Până acum am rămas în conciliere, dar după 5 luni cred că ați subminat în mare măsură definiția serviciului pentru clienți și așa-numita instalație „la cheie”, astfel încât alți consumatori să fie informați despre „serviciile” dvs. înainte de a încheia un contract cu tu.
Vă dau un termen limită final pentru a reacționa și a oferi un serviciu demn de publicitatea dvs. online pe site-ul dvs. și vă informez că voi transmite feedback-ul meu despre „serviciile” dvs. pe 13.

Se așteaptă ...
----- Mesaj original -----
De la: pat
Către: direction@**********.fr; bătut; at@**********.fr; mj@**********.fr; ec @@ **********. fr; mc@**********.fr; m****.g*****@gmail.com
Trimis: sâmbătă, 26 ianuarie 2013 6:45
Subiect: Ajutor pentru formalități


bonjour,
ne-ați trimis documente pentru a finaliza și a reveni la FEDR pentru o instalație fotovoltaică „la cheie”.
L-am chemat în zadar pe domnul M **** G *******, reclama dvs., pentru a obține asistență și informații cu privire la aceste documente. Trimiteți-ne un reprezentant de vânzări sau un tehnician pentru a ne ajuta.
În afară de faptul că fișierul FEDR este greșit, nu ați dat telefonul nostru 06 ******** ci un fax 0955 ****** pe m ******* e a cărui linie este tăiată ...
Apropo, încă nu am primit o descriere, manual sau documentație a echipamentului instalat, ceea ce ne face imposibil să respectăm paragraful 9.2 din garanție („Clientul are grijă în special să păstreze echipamentul în stare bună, conform la manualul de utilizare furnizat de Profesionist "). Repet solicitarea mea, furnizați-ne toată documentația legată de centrala noastră fotovoltaică și eoliană. Același lucru este valabil și pentru cablurile Data-PC care trebuie să însoțească controlerele.
Încă nu am avut pregătirea pentru care ați taxat.
Ultimul punct, vă cerem explicații cu privire la suma solicitată de FEDR, deoarece instalația pe care ați furnizat-o se numește „instalație la cheie”, iar reprezentantul dvs. de vânzări nu a menționat aceste costuri de punere în funcțiune în conformitate cu articolul 13.


Totul s-ar putea întâmpla simplu, dar lipsind reclamele, documentațiile, discursurile vânzătorilor, devine o cale de cruce și este important ca viitorii clienți să știe spre ce se îndreaptă atunci când au de-a face cu această companie.

Cine e ?
Răbdare, veți ști în 12 zile dacă nu se țin de obligațiile, argumentele și reclamele lor ...
Sau nu ... Dacă sunt mulțumit.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Regismu
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 349
Înregistrare: 26/03/10, 17:11
Locul de amplasare: 13
x 6




de Regismu » 25/02/13, 21:30

Bună seara

Când ați terminat de vorbit și dacă doriți o analiză completă și acțiunea care trebuie întreprinsă, respectați GPPEP și trimiteți fișierul la help@gppep.org
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 12/05/13, 00:44

Gata, instalația rulează și se produce din 23 aprilie 2013.

Fotografie a panourilor și a turbinei eoliene din fundal (turbină, astfel încât nu este vizibilă)

Imagine

Partea controlerului turbinei eoliene "WindController", cele 2 invertoare
„Soladin” și „EFFEKTA”

Imagine

și în cele din urmă instalarea contoarelor EDF. În partea de jos a stânga consumul normal, lângă acesta contorul de non-consum și deasupra contorului de producție. Există un întrerupător pentru producția de 3KW.

Imagine

Data ......... Total KW ... Producție înregistrată ... Nb zile ... Producție zilnică
23-avr.......19............19..................2...............9,5
24-avr.......36............17..................1...............17
25-avr.......53............17..................1...............17
27-avr.......58............5....................2...............2,5
28-avr.......63............5....................1...............5
29-avr.......73............10..................1...............10
02-mai......95............22..................3...............7,3
04-mai......109..........14..................2...............7,0
05-mai......128..........19..................1...............19,0
07-mai......147..........19..................2...............9,5
08-mai......158..........11..................1...............11,0
09-mai......168..........10..................1...............10,0
10-mai......178..........10..................1...............10,0
11-mai......188..........10..................1...............10,0

Haideți statistici mici:

MIN ... 2,5 KWh / MEDIE ... 10,3 KWh / MAX ... 19 KWh

Ei bine, vremea este putredă, dar la fel ... Cu această medie de peste un an, producția ar trebui să fie de 3776 KWh, adică cu un preț de răscumpărare de 0,3077 €, care oferă 1 €.

Împrumutul „autofinanțat prin producție” se ridică la 314,10 EUR pe lună timp de 14 ani, la o rată de 5,75%. Deci, această producție va finanța doar 4 proiecte din cele 12 ... Ca să nu mai vorbim de celelalte costuri ...

Accesați un raport financiar pentru a afla ce se întâmplă în viața reală:

Fotovoltaic (panouri + invertor + cablare) 16 €
Turbină eoliană de 600W + invertor 8 €
Instalare + punere în funcțiune + teste + „instruire” 3 €
Total 28 €
Vă rugăm să rețineți, acestea sunt prețuri fără TVA. TVA este de 7%, așa că ajungem la 31 € :şoc:

Pentru conexiune există un preț variabil în funcție de instalarea cablurilor aeriene etc. L-am luat cu 1 €.

Pentru conectarea la rețea este necesar să adăugați 61,28 € pe an, deoarece puterea este = <18 KVA.

Să vedem prezentarea vânzărilor:

* Plata plăților lunare începe la sfârșitul unui an și acesta economisește bani înainte. Dar, deoarece este nevoie de mai mult de 6 luni pentru a fi conectat, nu economisim mult ...
În cazul meu, instalarea pe 31, începutul producției pe 08, 2012 luni și 23 de zile mai târziu. Deci un „câștig” timp de 04 luni și 2013 săptămână.

* Creditul fiscal (40% dacă eoliană + pachet fotovoltaic) care este utilizat pentru finanțarea primului an de proiecte și, eventual, pentru a efectua o rambursare anticipată. Calculul său (cu tabel și tot) îmi dă 6560 EUR, sau aproape 2 ani ...

* Odată ce împrumutul a fost plătit (deci din octombrie 2027), totul este bine ...

* Pentru 3KW instalate, nu există taxe pe veniturile din instalare. Cel puțin până când un guvern modifică Codul fiscal ... Rămâne de văzut dacă dobânda la împrumut este deductibilă ...

Alte costuri ignorate, durata de viață a invertorului fotovoltaic este de 10 ani, astfel încât 2 € să fie eliberat în 000 ani ...

Deci, dacă numărăm totul pe parcursul a 20 de ani, ajungem la 54 EUR, inclusiv aproape 190,07 EUR pentru împrumut. Dacă luăm media mea de producție actuală, abia ajung la jumătate din sumă (53 K €).

Pe scurt, sper că soarele va străluci pentru a-mi crește producția medie zilnică.

În cele din urmă pentru a face bilanț, nu contați pe nici o rentabilitate a lucrului, cel puțin în Lorena.
Pe de altă parte, există părțile interesante care vă permit să uitați aspectul financiar:
Acest lucru va permite în cele din urmă casa mea să treacă la RT2012 odată ce renovarea este terminată, deoarece în RT2012 este necesar să produc energie regenerabilă, eu particip la producția de RE, am 12m² din acoperișul meu care nu se va scurge : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Regismu
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 349
Înregistrare: 26/03/10, 17:11
Locul de amplasare: 13
x 6




de Regismu » 12/05/13, 09:16

bonjour

ai persistat și există încă multe anomalii în proiectul tău
în primul rând, fotovoltaica nu face parte din „pachetul” fiscal

ne puteți oferi imagini ale ansamblului (în special instalarea ecranului sub acoperiș și pământuri ..) și ne puteți oferi caracteristicile modulelor

apoi verificați dacă materialul pentru turbina eoliană este VDE 01-26 și cum a fost legat de panoul electric de acasă? nu aveți în special dreptul să îl conectați la ghișeul de vânzări FEDR

Turbina eoliană de pe acoperiș este în pachete doar pentru a avea credit fiscal în plus, este inutilă și nu poate produce ... mai mult, am văzut chiar și cazuri în care consumă mai mult decât ar putea produce ..

Nu înțeleg cum ați fi putut fi „avut” așa cu sfatul pe care îl aveți în acest sens forum și pe net și de ce ați refuzat ajutorul de la GPPEP când mai era timp să ieșiți din această capcană.

o instalație completă de foarte bună calitate de 3 kWp este negociată în prezent cu mai puțin de 11000 €.

o consolare. nu vă faceți griji cu privire la durata de viață a invertorului dvs. .. dacă a fost montat (consultați instrucțiunile de asamblare a spațiilor minime din jurul acestuia pentru ventilație / răcire) și calculat în situația dvs. ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/05/13, 11:25

La 31 de euro, nu sunteți aproape de câțiva euro: cumpărați Que Choisir luna aceasta, cu 000 euro, unde sunt denunțate manipulările acestor „vânzători direcți” ... calificate drept escrocherii.

Ca din întâmplare, în acest articol, costul total anunțat, pentru aceste escrocherii, este de ... „30 de euro minim”.

Pentru instalații care valorează ... 12 (cel mult ")!

Nimic în afară de credit: astăzi, rata unui împrumut de la banca dvs. este negociată la o rată fixă ​​mai mică de 3%! Vedeți imediat marja, pe toată durata!

După cum calculele tale confirmă: cu astfel de sume, nu este amortizabil !!! Ești neapărat din buzunar !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 12/05/13, 20:24

Oricum, când devenim ecologici, suntem întotdeauna din buzunar la început :se încrunta: . Este, de asemenea, un angajament personal și familial, deci undeva relativ acceptabil. :? Încă voi fi luptat să finanțez acest lucru altfel :| .

Oricum, voi face un retex (putrezial nostruexexperiență) prin acest subiect cu toate cifrele, astfel încât toată lumea să-și poată face calculele înainte de a se angaja 8) .

Iată ce lipsește, rețele complete pentru a avea puncte de comparație.

În caz contrar astăzi, vremea variabilă și 11 KWh au produs.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Regismu
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 349
Înregistrare: 26/03/10, 17:11
Locul de amplasare: 13
x 6




de Regismu » 17/05/13, 09:15

:şoc: dar să facem asta pentru „ecologie” în plus suntem cu toții convinși .. dar să o facem la prețul de piață corect cu echipamente omologate și conforme .. cu banca dvs. care v-ar fi dat un credit mai ieftin ..c 'este bine să vreau să fiu „avut” în ciuda tuturor avertismentelor pe care vi le-am dat .. și de care continuați să nu luați în considerare .. :şoc:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167