Hidrogenul de formare prin suflare sau gazul maro

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 31/01/13, 22:47

gildas a scris:Oricum ar fi gazul HHO imploziv * la flacără atunci când este protejat de aer, pentru asta începeți cu o sticlă de electrolit până la refuz pentru a expulza aerul: (consultați mesajul meu în partea de jos a paginii)
https://www.econologie.com/forums/fabricatio ... 08-40.html
(Mesaj din pagina anterioară)

* Eroare de interpretare din partea mea, după mai multe teste HHO este
exploziv. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6525
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 01/02/13, 08:44

gildas a scris:
gildas a scris:Oricum ar fi gazul HHO imploziv * la flacără atunci când este protejat de aer, pentru asta începeți cu o sticlă de electrolit până la refuz pentru a expulza aerul: (consultați mesajul meu în partea de jos a paginii)
https://www.econologie.com/forums/fabricatio ... 08-40.html
(Mesaj din pagina anterioară)

* Eroare de interpretare din partea mea, după mai multe teste HHO este
exploziv. :?


Da, de la explozia a 20cl din acest gaz în atelierul meu acum 5 ani, urechile mele fluieră ... Garantat că explodează
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/02/13, 22:26

Macro a scris:Da, de la explozia a 20cl din acest gaz în atelierul meu acum 5 ani, urechile mele fluieră ... Garantat că explodează
Hei, St Philbert du Peuple, nu este prea departe de locul în care trăiești, nu-i așa?
Poate că l-ai cunoscut deja pe Jean-Marc Moreau. :?:
Ce a devenit. :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6525
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 12/02/13, 09:07

citro a scris:
Macro a scris:Da, de la explozia a 20cl din acest gaz în atelierul meu acum 5 ani, urechile mele fluieră ... Garantat că explodează
Hei, St Philbert du Peuple, nu este prea departe de locul în care trăiești, nu-i așa?
Poate că l-ai cunoscut deja pe Jean-Marc Moreau. :?:
Ce a devenit. :?:


Am întâlnit tipul de "utopiatech" (amintiți-vă numele) ... făcea o demonstrație a electrolizatorului său cu un mic chalouf care nu reușise niciodată să funcționeze deoarece siguranțele de pe piață nu a acceptat consumul respectivilor electrolizatori ...

Făcusem un electrolizator de bord pentru fiat croma TDI că funcționam cu ulei în condiții foarte proaste (și al cărui motor a renunțat din cauza consumului excesiv de omega3) acest electrolizator consuma între 20 și 30 amperi sub 12v și a ajuns la un debit de 45 litri / oră de gaz produs. Când a fost încetinit, consumul de electricitate a determinat scăderea încetinirii de la 100 la 150 rpm dacă am făcut ca gazul să meargă în aer liber, imediat ce am injectat gazul în admisie, turația motorului a crescut și mirosul de prăjire a rămas 'evacuarea aproape a dispărut ... Dar electrolizorul a crescut foarte repede în T ° și am avut foarte repede mai mult un generator de vapori de apă decât un electrolizator ... mai mult, deoarece era în oțel inoxidabil carcasa electrolizierului afișat potențiale electrice ciudate, făcea scurtcircuite dacă atingea solul, siguranțele au suflat ... Până în ziua când am avut această explozie în timp ce făceam teste ... Și că am oprit experimentele mele ( sau mai bine zis rahat) ... nu sunt suficient de riguros pentru a experimenta cu astfel de lucruri ...

Încă fericit că am primit acest avertisment..Construiam unul înalt de 50cm cu electrozi tubulari concentrici din oțel inoxidabil ... nici nu-mi pot imagina consecințele pe care acest lucru le-ar fi putut avea asupra mea sănătatea și a celor din jur ...

Pentru a afla pentru JP moreau ... încercați „Autopsiatech” : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 12/02/13, 12:22

Ah! Și tu ?

Am neglijat să conectez eleftrolizorul în aval de cheia de contact și am uitat să o opresc.

Când am pus din nou contactul ..... braț :strigăt:

Și o nouă conductă de admisie, una! :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 11/04/13, 11:10

bonjour,
Macro a scris:Am cunoscut tipul de „Utopiatech”

Citind broșura Utopie, Dl Moreau spune:(mijlocul pdf)
„Procesul electro-fizic inovator specific UTOPIA TECHNOLOGIE se bazează pe o anumită geometrie a celulelor, formând un condensator în mai multe etape, al cărui dielectric a fost studiat și calculat pentru o potrivire ideală cu generatorul său de reglare a excitației cu frecvență multiplă, astfel încât să promoveze și să optimizeze producția unui gaz hibrid Di-hidrogen, foarte bogat în ortohidrogen. "

Nu există multe inovații, deoarece o electroliză convențională la temperatura camerei produce, de asemenea, o mulțime de ortohidrogen:
La temperatura și presiunea standard, hidrogenul gazos conține aproximativ 25% din forma para și 75% din forma orto,

http://le-forum-des-utilisateurs-de-gen ... l#a7581701

Domnul Moreau vorbește(a se vedea pdf, "Instrucțiuni de asamblare" 10 /)o sticlă de „ÎNCĂRCARE IONICĂ”, de ce să nu spunem că este sifon caustic, deoarece este menționat în brevet? (pagina 3)

Pe scurt, limbajul științific probabil să se vândă mai bine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 11/04/13, 14:58

Hidrogen orto și para:
Dihidrogenul gazos este un amestec de tipuri de molecule care diferă între ele prin rotirea electronilor și a nucleilor atomici. Aceste două forme se numesc orto și para-hidrogen, iar forma orto corespunde unei stări excitate care nu există în starea sa pură. În condiții normale de temperatură și presiune, hidrogenul este compus din 75% din forma orto și 25% din forma para. Dar la o temperatură foarte scăzută, forma orto schimbă totul în starea para cu timpul.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Dihydrog%C3%A8ne
(6-proprietăți chimice)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 11/04/13, 16:30

într-un limbaj simplu când există prea mult orto para .. cădere! : Cheesy:
0 x
Edenguard
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 15/08/08, 18:57
Locul de amplasare: Landes




de Edenguard » 04/05/13, 04:57

Bonjour à tous,

Vin la tine pentru că se pare că nu ți-ai finalizat proiectele.
Nu există fotografii sau videoclipuri reale ale sistemelor dvs., este păcat ...

La rândul meu, torța hho de 240V funcționează destul de bine, dar îmi place să văd realizările altor oameni pe care să le compar, de exemplu, și să văd unde am greșit.
Deja am făcut două găuri în partea de sus și în partea de jos, în toate plăcile, așa că unii spun că există scurgeri de curent acolo.

La rândul meu, rămân convins că oțelul inoxidabil este mai conductiv decât electrolitul și, prin urmare, curentul ar prefera să treacă prin plăcile din oțel inoxidabil, mai degrabă decât prin găurile din plăci.
Asta e părerea mea oricum ^^

Dacă doriți planuri de informații, fotografii și videoclipuri, este pe site-ul meu, în semnătură.
Voi evita să pun link-uri din primele mele mesaje, în cazul în care există filtrare :)

Am efectuat și teste pe mașini, motoare termice etc.
Totul se află pe site-ul meu, cu excepția celuilalt motor termic pe care am reușit să îl rulez doar cu HHO.
Dar nu acesta este subiectul acestui subiect așa că ^^

Bună ziua pentru tine, sper că vei posta câteva imagini cu realizările tale :)

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/05/13, 16:40

erau electrolizatoare mari pentru a face hidrogen pentru a umple balonul captiv sau dirijabil, am văzut descrierea în cărțile vechi

era o placă de fontă stivuită, electric în serie, existau și mici găuri în partea inferioară pentru a comunica electrolitul și a egaliza nivelurile ... era considerată o pierdere de curent, dar neglijabilă, având în vedere curent mare care trece prin partea utilă a electrodului și curent limitat care trece prin gaură

a face acest tip de gaură pentru a egaliza nivelul dintre diferitele compartimente ale unei baterii ar fi un dezastru, deoarece ar produce o auto-descărcare inacceptabilă a bateriei ... dar pentru electrolizator funcționează doar la curent mare cine este util
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311