Turbină eoliană verticală auto-construită

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 06/03/13, 19:30

Buna Jsdu19 ce mai faci?

Ai văzut legătura lui Christophe cu prototipul japonez?

Unde ești? Sper că nu te-am tăiat în urma ta (așa sper din toată inima) pentru că nu a fost absolut obiectivul departe de el ...

O mică veste de la tine, te rog;) ...
0 x
jsdu19
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 20/02/13, 09:40
Locul de amplasare: Franţa




de jsdu19 » 14/03/13, 11:54

salut hack, îmi pare rău că am călătorit pentru slujba mea în ultimele două săptămâni fără acces la web :) Mă descurc bine și tu?
Deci, în aceste ultime zile am lăsat turbina eoliană la vecinul meu, astfel încât să poată face măsurători și mi-a spus că săptămâna trecută, cu 48 de ore de vânt puternic, a stagnat în jurul valorii de 10, 12 volți, cu vârfuri rare la 13, 16 volți, deci insuficiente pentru încărcați o baterie mică, știind că sunt în Corrèze cu cel mult 10 zile pe an foarte vânt, m-ați înțeles ... așa că într-adevăr trebuie să regândesc totul pentru acel produs cu vânturi mai slabe, de exemplu cuprul pe care l-am dorit , efectiv uit (1.5mm2) ect ... Dacă nu turbina eoliană japoneză pe care am văzut-o, este un sistem giroscopic? geamandura trebuie să permită plutirea și să amortizeze vibrațiile? Voi vedea lucrul pe râurile mari în mai mici poate ....
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 14/03/13, 19:41

Buna, bine multumesc ...

Pentru turbina eoliană japoneză, este un darieus cu lame verticale (randament teoretic mai mare decât o lamă spirală;)) ...

iar dedesubt este un soapius care se transformă în curentul curvatic al mării ...

Dar lucrul interesant este cercetarea făcută în Japonia pe darieus, dacă au reușit să obțină o mașină cu un cp cel puțin egal cu o orizontală bună acolo, asta va provoca;) ....

În ceea ce privește puterea eoliană de locul tău, înțeleg, nu este câștigat;) ... trebuie să te duci să cauți vântul, brusc închirierea nu câștigă ..

Prin urmare, este necesar ca fie turbina dvs. eoliană să se întoarcă mai repede, fie că generatorul dvs. produce cu viteză mai mică ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 333