Demisia lui Benedict al XVI-lea și a noului Papa Francisc

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/03/13, 17:44

Dacă luați literalmente toate faptele menționate în Biblie sau în altă parte, vă doresc noapte bună!
nu este vorba despre mine, nu sunt autorul bibliei, nici ebraică prin pregătire și chiar exegeza mea a textelor poate surprinde doar o mică parte suficientă pentru a observa că cei care critică această lucrare nu știu puțin despre asta sau aveți o viziune superficială a acestuia. Deci, care este competența lor de a judeca?
când citești întâmplător tot ce se spune despre evoluție și generarea sa spontană, nu mai este o noapte bună, este un adevărat coșmar pentru cercetători și în special pentru biologi!
Sfârșitul HS!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 25/03/13, 19:13

Două persoane mi-au răspuns la ghicitoare: care este eroarea cu raționalitate operațională?
Cele două răspunsuri sunt relevante și într-un mod distractiv se completează reciproc: Chatelot16 cred că este monoteism și Sen-no-sen fetișul mărfii ...
Întrebarea fiind deschisă, ambele sunt, prin urmare, admisibile !: P
La rândul meu, mă gândeam mai mult în termeni generali și la paradoxul incompletitudinii cunoștințelor din care suntem totuși conduși să tragem certitudini. Certitudini care sunt ele însele fundamentul celei de-a doua certitudini, într-un sistem autoreferențial.

Despre cele spuse în altă parte, cred Chatelot16 decât monoteismele, sunt prin natura lor mai intolerante decât politeismele (ceea ce nu împiedică o posibilă evoluție!).

Cu privire la subiectul celor zece porunci, o remarcă, interzicerea adulterului nu este doar o chestiune de proprietate, în sensul corect: este mijlocul de a asigura buna transmitere a genelor paterne.
O altă remarcă: în Noul Testament și pe același subiect, o schimbare completă de perspectivă: simplul gând al unui act adulter este echivalent cu realizarea sa!
Nu sunt singurul care a observat natura nerealistă a acestor imperative!

În ceea ce privește diferitele interpretări care pot fi făcute textelor sacre, subiectul este extrem de delicat din cauza diferitelor traduceri și a distorsiunilor deliberate sau involuntare pe care le conțin.

Ultima remarcă, există specialiști în religii comparate, care evidențiază, sub aparenta noutate a religiilor recente, personajele împrumutate de la religiile anterioare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/03/13, 20:12

Hamed seara bună
Cu privire la subiectul celor zece porunci, o remarcă, interzicerea adulterului nu este doar o chestiune de proprietate, în sensul corect: este mijlocul de a asigura buna transmitere a genelor paterne.
destul de corect, unde pentru mai multă acuratețe, astfel încât autorul care permite transmiterea moștenirii, nu-ți face griji! De aici și sentința de moarte a femeii și bărbatului adulter unde, pentru a folosi formula: "mama, tata poate fi"
Levitic 20:10 Dacă un bărbat comite adulter cu o femeie căsătorită, dacă comite adulter cu soția vecinului său, bărbatul și femeia adulteră vor fi morți.

Coranul are o abordare destul de similară. La fel, în caz de divorț, femeia nu poate coabita cu viitorul ei soț decât după câteva luni (cred 6) pentru a se asigura că femeia nu va avea un copil al soțului său anterior.

O altă remarcă: în Noul Testament și pe același subiect, o schimbare completă de perspectivă: simplul gând al unui act adulter este echivalent cu realizarea sa!

Matei 5-28 Dar vă spun că oricine se uită la o femeie care să o poftească a comis deja adulter cu ea în inima lui.
Acest text trebuie plasat în contextul său, care se adresează legalistilor care consideră că, atâta timp cât nu se culcă cu soția altuia, o pot dori cu conștiință în pace. Prin urmare, Isus le amintește că legea condamnă, în spiritul ei, nu numai fapta, ci și dorința acesteia (fie că este adulter, crimă etc.) care se referă la un israelit la David și dorința lui pentru soția unuia dintre ofițerii săi.
21 Ați auzit că s-a spus bătrânilor: „Să nu ucizi; cel care ucide este pasibil de judecată.
22 Dar vă spun că oricine se mânie pe fratele său este supus judecății; că cel care îi va spune fratelui său: Raca! merită să fie pedepsit de către Sanhedrin; și oricine îi spune: Prostule! merită să fie pedepsit de focul iadului
. și apoi :
«29 Dacă ochiul drept te face să te împiedici, smulge-l și aruncă-l de la tine; căci este în avantajul tău ca unul dintre membrii tăi să piară și tot trupul tău să nu fie aruncat în iad.
30 Și dacă mâna ta dreaptă te face să te împiedici, taie-o și aruncă-o de la tine; căci este în avantajul tău ca unul dintre membrii tăi să piară și tot trupul tău să nu meargă în iad. " În acel moment, încălcările erau aspru pedepsite până la tăierea mâinilor sau scoaterea ochilor, Iisus îi îndeamnă să se autolesioneze mai degrabă decât să păcătuiască (ceea ce n-ar face niciun individ sănătos) să nu judecați pe alții, atunci când nu sunteți clar. Acest punct va fi reluat din nou atunci când i se va cere dacă să o împiedice pe femeia adulteră și el îi răspunde doctorilor legii care vor să-l prindă în capcană " că unul dintre voi care nu a păcătuit niciodată aruncă prima piatră asupra lui »Și toți se retrag! Isus este el însuși un rabin și învață că legea nu este doar o scrisoare, ci și un spirit.
Nu sunt singurul care a observat natura nerealistă a acestor imperative!
De acord cu dvs., nicio lege nu a împiedicat vreodată pe cineva să o transgredească, rolul său este descurajant și protector pentru alții. Așadar, este interzis să conduci fără permis și, prin urmare, fără asigurare, ceea ce nu împiedică în niciun caz unii să facă acest lucru; dar în caz de accident, infractorul nu a părăsit pensiunea și posibilele victime își doresc cu tărie ca în acest caz să fie protejate de lege și acoperite de asigurare. Acesta este scopul legilor!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 25/03/13, 20:36

În ultimul tău punct, am vorbit despre procesul de intenție și nu despre o „infracțiune” constituită: răspunsul tău este așadar scurt ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 26/03/13, 07:41

salut salut
În ultimul tău punct, am vorbit despre procesul de intenție și nu despre o „infracțiune” constituită: răspunsul tău este așadar scurt ...
Am înțeles-o! Dar, ca și în exegeza biblică, un text preluat din contextul său este în general distorsionat (cum ar fi frazele mici din politică, cum ar fi ultima din „Mélanchon”, de exemplu), am încercat să ofer un mediu limitat celor care nu au textele. evocat în fața ochilor.
În plus, dar nu am vrut să-mi cântăresc intervenția, toate acestea nu sunt în niciun fel semnificative dacă cineva le disociază de dimensiunea sa spirituală. Adulterul uman este doar o imagine a relației bărbat / femeie legată de dimensiunea zeu / Israel și umanitatea în general: deci relația creator / creație. Actul carnal uman ca intenție este doar un pretext pentru predare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/03/13, 11:08

Janic, știu că îți pasă de subiect, dar ne îndepărtăm mult de Papa, nu-i așa?

Mă întreb dacă nu voi împărți acest subiect într-un nou ...

„Teologia și interpretarea bibliei”

S-ar potrivi asta ca titlu?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 26/03/13, 13:24

christophe salut
Janic, știu că îți pasă de subiect, dar ne îndepărtăm mult de Papa, nu-i așa?

Da și nu în același timp pentru că fără Biblie, fără creștinism și fără creștinism = nici Papa!
A existat un subiect despre designul inteligent care avea avantajul că nu este orientat spre religie, ci ca o altă opțiune decât simpla șansă. Acum, și aici mi se pare regretabil, schimburile duc în mod constant înapoi la religii care sunt doar sisteme umane legate de interese politico-religioase, în timp ce spiritualitatea le este străină.
„Teologia și interpretarea bibliei”

Nu cred că un subiect este necesar, riscă să readucă la confruntări religioase pe măsură ce se întâmplă pe forums devotat subiectului și că fug ca ciuma (este doar insulte și invectivă!) Amintiți-vă de invectiva lui Dede!
Îmi dau părerea doar ca exeget al Bibliei (atunci când se referă la ea și, prin urmare, menționat), deoarece alții sunt exegeți ai mecanicii cuantice sau fluturi tropicali; și nu ca partid religios sau antireligios.
Sau genul de „spiritualitate și materialism” care lasă ușa deschisă tuturor fără exclusivitate religioasă sau ateistă, deoarece spiritualitatea nu aparține religiilor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Demisia lui Benedict al XVI-lea și a noului Papă Francisc




de gegyx » 05/01/23, 22:24

Înmormântarea Papei Emerit Benoit al XVI-lea / Joseph Ratzinger
Acolo a fost președintele indisponibil, ministrul de interne Gérald Darmanin.

Dar prezența lui Joe Biden (totuși catolic) nu a fost dorită... Ah! Bun ? : Lol:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Demisia lui Benedict al XVI-lea și a noului Papă Francisc




de Janic » 06/01/23, 08:03

Dar prezența lui Joe Biden (totuși catolic) nu a fost dorită... Ah! Bun ?
merită să ne amintim că papa catolic poartă două pălării. Cel de lider religios al romano-catolicismului, celălalt de a fi liderul politic al unui stat care este Vaticanul. Cele două nu se amestecă întotdeauna bine! :(
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 298