TIP: Reactor Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26




de York3k2 » 02/06/06, 20:41

bonjour,
Sunt DSL, mi-am găsit eroarea, 345 kJ / mol este entalpia formării apei carbogazoase și nelichide.
Aici, dsl
York3k2
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 02/06/06, 20:58

York3k2 a scris:bonjour,
Sunt DSL, mi-am găsit eroarea, 345 kJ / mol este entalpia formării apei carbogazoase și nelichide.
Aici, dsl
York3k2


Mulțumesc pentru mărturisire :) (mi-a spus bine ....)

Ați putea să-mi trimiteți raportul dvs. prin e-mail sau altul, astfel încât să îl pot distribui pe site? :)
0 x
York3k2
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 30/03/06, 18:26




de York3k2 » 10/06/06, 17:27

Re,
Îți voi trimite imediat ce se termină. Pe de altă parte, am argumentat diferit: deoarece temperaturile din reactor nu depășesc (din câte știm) 100 grade Celsius, am luat entalpii de antrenament etc. standard la 298K de la 330K (55 grade Celsius) n 'nu este prea departe de el.

Mai mult, cu calculele mele teoretice (foarte construite din ale voastre), constat că reactorul Pantone nu funcționează. Presupun, de asemenea, că în reactorul care înlocuiește carburatorul există o proporție de apă și un amestec stoichiometric de oxigen și octan gazos. Cu toate acestea, trecerea la un astfel de amestec reduce considerabil cantitatea de octan. Ulterior deduc că, indiferent de cât de multă energie s-a câștigat cu apa crăpată, cantitatea de combustibil a scăzut atât de mult încât orice am face, pierdem mult în comparație cu energia produsă de cantitatea inițială. octanul inițial.

Pe de altă parte, un studiu foarte scurt al injecției de apă + Pantone pare să funcționeze ...

Oricum, vă voi trimite acest lucru și îmi spuneți ce credeți (chiar dacă mi se pare că calculele dvs. duc la rezultate similare cu ale mele)

mulțumesc
York3k2
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/06/06, 05:23

Bună ziua york3k2
Pentru informații
În dopajul cu apă pe motorină, temperatura de ieșire a reactorului (vapori) a fost astăzi între 120c și 170c

Pe motorul pe benzină de la 150c la 190c și uneori mai mult în funcție de sarcină (al, benzină sunt limitat să-l fac să consume puțină apă (prea multă apă nu se economisește)

Pe un panton 100%, temperatura de ieșire a reactorului atinge temperatura de ieșire a gazelor de eșapament la sfârșitul reactorului
în interiorul reactorului, în special la capătul tijei, este aproape de temperatura gazelor de eșapament, cade foarte repede în conducta de ieșire.
Pentru o idee de dimensiune în panton 100% atunci când temperatura gazelor de eșapament este la 640c pe nasul reactorului. La sfârșitul reactorului este doar 310c și chiar mai puțin, ieșirea gazelor Gete este de 280c până la 300c.

Deoarece schimbătorul se extinde și mai mult după reactor, gazele de eșapament din final sunt sub 100c și chiar mai puțin, în funcție de sarcină, pot ține amortizorul cu mâinile goale.
(reactorul este complet izolat cu vată de piatră)
Unde merge toată această căldură? dacă nu iese la sfârșitul eșapamentului (uitați-vă la fotografia din galeria mică a motorului cu un reactor / schimbător lung pentru funcționarea cu păcură)
Când putem explica cum pe o lungime de 200 mm gazele de eșapament își pierd jumătate din temperatură în timp ce circulă la această viteză și doar într-un timp scurt (este un singur cilindru) și cum consumă motorul această căldură, nu nu mai mult la ieșirea din culă, decât dacă nu ar avea panton?
La testele pe acest motor mic, cel mai bun consum de combustibil a fost atins atunci când ieșirea de evacuare a fost la cea mai rece.

Reglarea parametrilor reactorului, am făcut-o în principal căutând cea mai mare diferență de temperatură la intrarea și ieșirea evacuării reactorului,

În același reactor pentru a trece apă și combustibil, eficiența este minimă, putem trece foarte puțină apă și îmbunătățirea este abia măsurabilă, singurul avantaj este că, cu apă, putem mergi cu un raport mai slab și care iese din evacuare și rezistă într-o ușă de garaj întredeschisă.

André
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92