Lucrați în sectorul public sau privat?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Tronic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/04/06, 11:30

Lucrați în sectorul public sau privat?




de Tronic » 11/06/06, 18:54

Bună ziua tuturor!

Am o mică întrebare referitoare la lumea muncii, sper că îmi postez mesajul în locul potrivit forum (scuze păcat nu este cazul).

Așadar, mă întreb dacă în contextul energiilor regenerabile, în ceea ce privește proiectul profesional, care sunt avantajele și dezavantajele pentru sectorul privat și public?

Vă mulțumesc tuturor în avans.

Cordialement,

Tronic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2

Re: Lucrați în sectorul public sau privat?




de ZAC » 12/06/06, 07:50

Tronics a scris:Bună ziua tuturor!

Am o mică întrebare despre lumea muncii. Iată-l, mă întreb dacă în contextul energiilor regenerabile, în ceea ce privește proiectul profesional, care sunt avantajele și dezavantajele pentru sectorul privat și public?

Vă mulțumesc tuturor în avans.

Cordialement,

Tronic.

hi
pentru public nu privește cel mult lumea muncii, o ocupație sau un hobby. : Mrgreen: tratamentul cade în fiecare lună.
Pentru a lucra, este privat. mult mai întâmplător, dar dacă ești pe cont propriu, relativă libertate de alegere! : Lol: dar nu vă așteptați să trăiți pe ea mulți ani de acum încolo : Evil:
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Lucrați în sectorul public sau privat?




de denis » 12/06/06, 09:04

citat de la un cunoscut: "noi nu spunem: lucrez la DDE dar: sunt angajat la DDE"
Adevărat! (De la un angajat al DDE : Cheesy: )
dar în serviciul public, există oameni serioși, motivați, care lucrează enorm, vă pot asigura sigurul (sursa de conflis cu soția mea), există și ascunse, dar ca în anumite cutii private mari.
Nu trebuie să fim prea criticați fără a cunoaște îndeaproape profesia!
Și apoi zac, treci concursul, cu munca de răbdare vei fi un „oficial ascuns” : Cheesy: : există
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2

Re: Lucrați în sectorul public sau privat?




de ZAC » 12/06/06, 09:11

denis a scris: Nu trebuie să fim prea criticați fără a cunoaște îndeaproape profesia!
Și apoi zac, treci concursul, cu munca de răbdare vei fi un „oficial ascuns” : Cheesy: : există

salut
Am făcut 4 ani la telecom, acum 20 de ani; am învățat să joc tarot acolo, am devenit alcoolic; dar am ajuns să renunț pentru că mă plictiseam prea mult. : Evil:

Rețineți astăzi cu RMI că sunt încă un pic funcționar public, dar pierd mai puțin timp distractiv și activități interesante. :P
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Lucrați în sectorul public sau privat?




de denis » 12/06/06, 15:23

Te înțeleg complet zac, nici măcar nu încerc o competiție în acest sistem !!
Aș avea rapid o depresie :strigăt: Sunt în concediu parental de câțiva ani, am un program încărcat, nu pot face totul: casă, familie, grădină, întreținerea vehiculelor, diverse invenții ... și sănătatea nu este acolo :strigăt:
și sunt cei care au timp să se plictisească! fiind „angajat” restul zilei :?:
Prefer ca tine, am încercat o mulțime de lucruri, interesat de noutate, mai degrabă decât de a fi, social "normal" este să devii o epavă cu o înmuiere a creierului, am cazul în familia îndepărtată
un functionar public care lucreaza, trebuie sa fie independent, si sa fie foarte motivat, sa nu fie descurajat de sistem !!! institut bun
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1

Re: Lucrați în sectorul public sau privat?




de Christine » 12/06/06, 22:36

Tronics a scris:Așadar, mă întreb dacă în contextul energiilor regenerabile, în ceea ce privește proiectul profesional, care sunt avantajele și dezavantajele pentru sectorul privat și public?

Tronic.


Este ca totul în viață: depinde de tine. Te cunoști cel mai bine pe tine însuți, cine știe ce vrei să faci cu viața ta: totul este o chestiune de alegere.

Și nu uitați că vă puteți schimba oricând pe parcurs ...
0 x
Tronic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/04/06, 11:30




de Tronic » 12/06/06, 23:26

Bună ziua tuturor!

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 161