Construcția unei mici turbine eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
simplu
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 25/05/13, 17:28

Construcția unei mici turbine eoliene




de simplu » 25/05/13, 17:47

Bonjour à tous!

Plănuiesc să construiesc o turbină eoliană mică, înainte de a trece la un model mai mare!
Scopul meu pentru moment este sa pot aprinde cateva becuri cand bate vant, fara depozitare.

Așa că am primit un mic ventilator pentru a-și transforma motorul într-un generator.
Am recuperat si un circuit imprimat dintr-o lampa dinam cu punte de diode, care daca am inteles bine imi permite sa am curent continuu cu curentul variabil pe care mi-l va furniza turbina eoliana.

Așa că am ventilatorul meu cu două fire care ies și cele trei fire care merg la puntea mea de diode.
Dar când învârt motorul cu un burghiu (pentru a simula mișcarea lamelor), lumina nu se aprinde.
Cu toate acestea, cred că măsoară o tensiune DC? Nu prea am inteles acolo, pentru ca am crezut ca motorul livreaza o tensiune variabila...
Iată câteva fotografii:

Imagine
Imagine
Imagine[/ Img]
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 25/05/13, 18:36

Bun venit la Econology Simpa!

Acest mic motor de ventilator nu poate fi folosit ca generator, ai fi mai bine să găsești un motor DC cu perii în stilul unui ventilator de încălzire pe o mașină pe care îl poți găsi pentru nimic la depozitul de vechituri. De asemenea, va trebui să reduceți tensiunea pentru a evita arderea LED-urilor, puteți folosi un regulator de tensiune LM78-- achiziționat de la Conrad, cratimele sunt tensiunea de care aveți nevoie, ex: 05= 5 volți. De asemenea, puteți împinge o baterie care vă va limita tensiunea.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
simplu
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 25/05/13, 17:28




de simplu » 25/05/13, 18:47

De ce nu poate fi folosit ca generator?
Totuși, observ o tensiune & intensitate... Chiar dacă mi se pare că nu e mare deloc!
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 25/05/13, 23:47

simpa a scris:De ce nu poate fi folosit ca generator?
Totuși, observ o tensiune & intensitate... Chiar dacă mi se pare că nu e mare deloc!




În caz contrar, fierul care servește ca rotor nu se poate magnetiza singur și funcționează ca motor, deoarece creezi câmpul magnetic folosind electricitatea pe înfășurare, dar ca generator nu ai acest câmp magnetic necesar pentru a excita înfășurarea și, prin urmare, nu îl poți folosi. ca generator.

Tensiunea și intensitatea dvs. sunt cu sarcina și ce citire obțineți?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/05/13, 01:09

când spui tensiune continuă, cred că vrei să spui constantă și nu variabilă cu viteza?

este genul în care curentul produs de motorul tău este ridicol de scăzut și se confruntă cu tensiunea la care LED-ul începe să conducă... și indiferent de viteza de rotație, nu este niciodată suficient pentru a aprinde LED-ul

nu va faceti griji pentru dinam sau alternator... incepeti prin a face turbina eoliana si apoi trebuie sa alegeti alternatorul adaptat turbinei eoliene

acest tip de motor este facut pentru 3000 rpm sunt putine sanse ca turbina eoliana sa se roteasca la aceasta viteza

este un motor asincron... pentru a-l face un alternator asincron este destul de complicat: cu un motor cu magnet permanent este mult mai simplu

nu incerca nimic, e cel mai bun mod de a scapa de ea... spune-ne ce mijloace vrei sa folosesti in aceasta turbina eoliana... o jucarie mica sau ceva mai mare si mai scump?
0 x
simplu
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 25/05/13, 17:28




de simplu » 26/05/13, 02:34

Scopul meu principal, să văd dacă funcționează bine, este să luminez o seră de maxim 10m2. As dori sa pun cat mai putini bani in acest moment. Cel mai bine ar fi cu recuperarea.

Atunci, dacă îmi place, de ce să nu fac un model mai mare, să investești ca să reziste și să folosești o turbină eoliană pentru a furniza energie electrică pentru casa mea! Pentru asta voi vedea despre instalarea unui motor cu magnet permanent, etc...

Pentru moment, plănuiam să fac lame cu jgheaburi rămase, să folosesc resturile de lemn, poate o imprimantă sau un motor de scaner?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsuri!
0 x
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux




de Aumicron » 26/05/13, 13:08

salut simplu,

Puteți urmări o producție interesantă a lui Francis Ternel pe site http://soupl.eole.monsite-orange.fr/

Și-a prezentat ideea aici https://www.econologie.com/forums/eolienne-a ... 43-40.html
0 x
Să ne certăm să facem.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/05/13, 17:34

desigur, un motor de recuperare poate fi de 10 ori mai ieftin decât un alternator nou... dar dacă motorul de recuperare nu este folosit la turația potrivită și la tensiunea potrivită va fi de 100 de ori sau de 10000 de ori mai puțin eficient, prin urmare raportul calitate-preț va fi fi mai rău decât cumpărarea unei turbine eoliene gata făcută

la fel si la lame: vedem deseori pe internet povesti cu lame taiate din tub PVC... meh, PVC nu este un material foarte rezistent... poate fi folosit pentru a face o jucarie foarte mica... de indata ce este necesar să-l faceți mai mare, PVC-ul este prea scump și ineficient

începeți prin a arunca o privire pe wikipedia pentru a calcula diametrul elicei de care aveți nevoie pentru a obține puterea pe care o doriți... și veți vedea că trebuie să o faceți suficient de mare... așa că este dezastruos să faceți n indiferent cât de mult
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138