După imprimanta 3D, imprimarea 2D nu pe hârtie ...

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 10/08/13, 01:25

Problema (sau avantajul, dar nu în acest caz) a cernelurilor pentru imprimantele cu jet de cerneală ale consumatorilor este că acestea sunt solubile în apă.

Deci chiar dacă ai face-o, mă îndoiesc că l-ar ține pe Louphil!

Există anumite cerneluri „colorante” care necesită îndepărtarea solventului (uscarea prin oxidare?) Se lasă cu alcool izopropilic (vechiul truc al SAV).
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 10/08/13, 06:01

BobFuck a scris:o altă idee:
acoperiți suportul cu un lac pe bază de apă (de exemplu, acrilic transparent)
introduceți imprimanta înainte de uscare (lacuri încă proaspete)

lacul ar trebui să remedieze cerneala, ar trebui să încercăm să vedem ...



Lacul nu se va lipi fără pregătirea suprafeței acrilice!

O cerneală pe bază de alcool sau acetonă este absolut necesară pentru a adera bine la această suprafață.

Louphil

Ați încercat să albiți suprafața folosind un nisip fin sau cu un spray de lac solvent pentru a adera cerneala?

În ceea ce privește imprimanta dvs. și tipărirea pe Plexiglass (întrebarea dvs. originală), este dificil de știut dacă o putem modifica fără să o avem la îndemână, dar cu ceea ce pot vedea pe imaginile găsite pe Oueb doar un suport flexibil poate funcționa, nu? În caz contrar, un senzor de grosime poate fi modificat sau mutat pentru a se adapta Plexy.

Pentru mai mult!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 10/08/13, 09:21

Ce idei !!! Se smulge din toate părțile! Este minunat !!!

@ Chatelot:

Pentru mașini industriale, sunt ca tine: nu am mii de euro disponibili ... De uitat, prin urmare ...

Am încercat soluția de autocolant (hârtie de imprimare a autocolantului): rezultate foarte neconvingătoare, o mulțime de bule de aer care nu pot fi eliminate și nu dau dreptul la erori de instalare (nu repoziționabile).

În caz contrar, chiar dacă aceasta înseamnă manipularea cu o imprimantă laser, la fel de bine o puteți face și pentru imprimarea directă. Nu cunosc principiul imprimării cu laser și nu știu dacă este posibil ... Dar cred că trebuie să existe un pas de încălzire pe care plexul să nu-l aprecieze (ce T °? Să vezi. ..). Oricum, nu am nici o mână la îndemână ...

@Bob:

Ideea de a tipări pe un strat de lac proaspăt mi-a trecut prin minte la un moment dat, apoi a plecat. Dar nu cred că poate funcționa. Am avut ocazia să lăcuiesc și să-mi pun degetele pline. Pentru a mă spăla cu apă, m-am îngrijorat: apa a alunecat pe ea. A trebuit să folosesc WSpirit ... Ei bine, lacul în cauză era poliuretan, dar trebuie să fie același cu acrilicul, nu?

@Obamot:

Da, într-adevăr. În plus, pentru a împiedica dizolvarea cernelei depuse pe un decal de apă în timpul înmuierii înainte de transferul suportului, am lăcuit-o pentru a o izola de apă ...

Pentru calitatea de cerneală pe care o folosesc, este Ultra Chrome (pigmentat). Dar este încă o bază apoasă, cred că ...

@Alain:
Nu, nu am încercat sablarea (nu materialul disponibil). Pe de altă parte, pot încerca să înălbesc cu un abraziv fin (> 1000), șlefuind în ambele direcții alternativ.
Pe de altă parte, nu văd dacă rezultatul poate fi valid prin suprafața „albă”. De asemenea, mă gândeam la o încălzire intensă, dar scurtă, după imprimare, pentru a strânge (sau a netezi) suprafața ...
Pentru solventul de lac, te referi la produse cosmetice sau demachiante ((poate același lucru ...)? Dar problema albirii (plexiglas, nu bani murdari) : Wink: ) ar fi impactul său asupra transparenței complexului ...

Mecanica imprimantei permite ca un suport rigid să treacă direct prin ea, la fel ca „căruciorul” CD / DVD, care nu este altceva decât o placă de plastic care include o locație pentru imprimantă. CD.
Tocmai această funcționalitate m-a determinat să iau în considerare lucrul.

Plexul meu cu o grosime identică cu cea a unui CD (2 mm) nu prezintă această problemă. Este mai degrabă problematică dimensiunile sale plate. Poate că transparența sa înșală și senzorul de prezență al hârtiei? Dar cred că poate fi aranjat prin lipirea hârtiei sub plexi în timpul tipăririi.

Pe de altă parte, mă gândisem să tipăresc pe hârtie foto și apoi să lipesc partea imprimată pe plexi cu un clei de transparență ultra-fluid pentru a evita balonarea. Nu știu însă dacă există o astfel de hârtie rulantă sau dacă există un astfel de lipici pe piață. Dacă da, toate acestea nu ar trebui să fie date ...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 10/08/13, 13:02

lipirea unui film transparent autoadeziv, fără bule, nu este atât de dificilă

este mai ușor cu transparența decât cu filmul opac, deoarece putem vedea mai bine ce facem

nu trebuie să imprimați doar inscripțiile dorite, ci și markere pentru a facilita poziționarea

Nu am găsit încă un furnizor de hârtie siliconică: folosesc pur și simplu suportul filmului autoadeziv de tip Venilia
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 10/08/13, 13:08

Și de ce nu pur și simplu: serigrafie ???
http://www.youtube.com/watch?v=Gvcqwt_LZwM

Trebuie:
1) un cadru din lemn.
2) o placă de sticlă în afara cadrului.
3) o țesătură de mătase.
4) faceți un film cu motivul dvs. în reprografie (specificați „strat de serigrafie")
5) gelatină / emulsie fotosensibilă + dezvoltator.
6) un foehn electric.
7) o lampă UV (am folosit soarele, stupid pentru a-mi expune plăcile compensate!)
8} un rezervor pentru dezvoltarea și lichidul ad hoc.
9) cerneala ad hoc (în funcție de suport) și racleta.
10) suportul (țesătură, hârtie, plastic, orice doriți ...)

Dar cel mai bun lucru, dacă nu aveți materialul și nu doriți să faceți o mulțime de el, este să îl dați unui artist serigraf, în acest caz: trebuie doar să vă creați modelul în Adobe Illustrator sau Photoshop scalând-o 1/1, apoi puneți-o pe o cheie USB și dați-o unui reprograf => pasul 4) de mai sus ... Având grijă anterior să descrieți lucrarea de făcut și să întrebați cu serigrafia cum ar dori să fie realizat filmul: stratul serial (?), urmărirea sau nu (?) dimensiunea filmului de care are nevoie (?) etc ...

Deoarece adaptarea unei imprimante cu jet de cerneală, trebuie să uităm, aceste lucruri sunt clare. Și a trebuit decenii de „ani de om” să se dezvolte (în special cernelurile).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 10/08/13, 16:13

@Chatelot

Filmul autoadeziv (cel puțin, cel pe care l-am încercat deja), este partea de lipici care va fi privită și este vizibilă: păstrează o cantitate de micro-bule imposibil de îndepărtat, spre deosebire de decalul de apă care este perfect invizibil.

În cele din urmă, pot să-mi pun mai întâi decalul sau autocolantul, apoi să-mi tai plexiglasul. Este posibil. Dar având în vedere elasticitatea uneia care mi-ar produce unele erori de distanțare a găurilor și redarea celeilalte, nu cred că va merge ...

@Obamot

Am vrut doar să evit serigrafia, care este în mare parte limitată la monocrom, lucru pe care îl pot face perfect cu decalurile mele ...

Atâta timp cât utilizați serviciile unui furnizor de servicii, la fel de bine puteți merge la una dintre aceste companii care imprimă pe plexiglas, direct ...

Ei bine, în concluzie deocamdată, voi vedea dacă erorile pe care le anticipez cu decalul sunt sau nu. Te voi tine la curent ...

Cu toate acestea, știe cineva unde le pot găsi în role?
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 10/08/13, 22:24

casetele care imprimă pe panouri și bannere (de obicei din plastic) au probabil imprimante capabile să imprime pe plastic : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 10/08/13, 23:03

Am cunoscut personal doar pentru serigrafie, imprimare prin tampon, ștanțare la cald și autocolante pre-tăiate.

Acestea fiind spuse, este posibil să nu fie singura metodă.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
dominique mulhem
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 30/08/14, 22:48

tipar plexi




de dominique mulhem » 30/08/14, 23:07

bonjour,

De asemenea, caut o soluție de imprimare plexi de ceva vreme.

Există o soluție de imprimare pe hârtie și apoi colaj pe plexi. Trebuie să folosiți o hârtie lucioasă, apoi lipiți cu un laminator http://www.yaktrading.com/fr/Laminateurs Folie autoadezivă cu două fețe de calitate optică http://www.lionpic.eu/chercher-un-produ ... ansparence

Puteți vedea exemple la https://www.youtube.com/results?search_query=lamination

Am încercat, de asemenea, filmele pentru proiecție spate, care au o suprafață tratată pentru jetul de cerneală, pe lângă toate hârtiile pentru jet de cerneală au suprafața tratată pentru a primi cerneala, cu excepția hârtiei normale. Ar fi necesar să știm ce produs este pus pe aceste suprafețe pentru a-l pune pe plexi. Am căutat mult, dar nu am găsit nimic. Dacă am găsi acest produs, am putea tipări pe orice suport

Cordialement
Dominique
0 x
chevesne51
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 26/10/05, 19:19
x 1




de chevesne51 » 31/08/14, 11:56

louphil a scris:
Filmul autoadeziv (cel puțin, cel pe care l-am încercat deja), este partea de lipici care va fi privită și este vizibilă: păstrează o cantitate de micro-bule imposibil de îndepărtat, spre deosebire de decalul de apă care este perfect invizibil.



Dacă utilizați tehnica de aplicare a apei cu lichid de spălat vase (umezire), nu ar trebui să aveți aceste micro-bule.
Vezi cum sunt instalate filmele pentru a nuanța geamurile mașinii.
0 x

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 30