Presiunea în Europa împotriva electricității ecologice!

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Presiunea în Europa împotriva electricității ecologice!




de Christophe » 11/09/13, 17:03

Faceți lobby împotriva energiilor regenerabile pentru electricitate verde... Cu siguranță, unor oameni nu le lipsește nervii...

http://www.lalibre.be/actu/planete/neuf ... 8e48d47fb1

Nouă mari furnizori europeni de energie electrică (GDF, ENI, Iberdrola etc.) au cerut marți UE să reducă sprijinul public pentru dezvoltarea energiilor regenerabile. Aceștia acuză aceste energii (eoliene, solare etc.) că împiedică investițiile și reduc securitatea aprovizionării cu energie europeană.

Directorii executivi ai Suez, Gérard Mestrallet, și ai ENI, Paolo Scaroni, au venit să prezinte Parlamentului European, care se află săptămâna aceasta la Strasbourg, „măsuri concrete pentru a reconstrui Europa energiei”, potrivit unei declarații comune între acești nouă specialiști în energie. Ei regretă că eforturile lor de investiții sunt „îngreunate de incertitudinea cu privire la rentabilitatea (lor), în special din cauza absenței unui cadru politic clar, previzibil și obiectiv, bazat pe o legislație stabilă și previzibilă”.

În cauză, potrivit acestora: subvenții prea generoase pentru energiile regenerabile, care ar descuraja investițiile în energiile tradiționale și ar submina profitabilitatea centralelor electrice convenționale, în special pe gaz, care sunt totuși esențiale pentru securitatea aprovizionării cu energie pe bătrânul continent.

(...)


Credeam că în Franța nu este un sistem de subvenții de stat (cu excepția mecanismului creditului fiscal pentru investiții care poate fi considerat subvenție) care a finanțat răscumpărarea PV? Întrucât CSPE finanțează energia regenerabilă, pentru detalii și cifre citiți: https://www.econologie.com/forums/augmentati ... 10076.html

Oricum, nici un comentariu...
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 11/09/13, 18:38

Au dreptate, din pacate...

Guvernele au făcut o mare mizerie cu politicile lor prost gândite care probabil se vor schimba peste noapte (cum tocmai am văzut în Spania, de exemplu).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/09/13, 22:02

Se amestecă totul! nu energiile regenerabile creează probleme, sunt subvenții proaste, prost construite... ei bine, subvenții sau tarife artificiale, indiferent de vocabular

dacă am organiza lucrurile mai bine nu ar fi doar fotovoltaică și eoliană; ar exista mai multă metanizare și gazeificare a biomasei (gazogen), ceea ce face ca gazul să fie oarecum stocat și, prin urmare, capabil să treacă în generatoare în funcție de cerere.

din pacate metanizoarele actuale sunt obligate sa produca la putere constanta...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/09/13, 13:49

: Arrowu: Așa cum starea de rigoare care afectează sistemul nostru de sănătate (care a fost conceput în principal pentru a îmbogăți laboratoarele farmaceutice) schimbă situația, oferind în sfârșit perspective pentru apariția îngrijirilor alternative, aceste informații vor deschide noi oportunități pentru dezvoltarea energiilor regenerabile. ..

Toate aceste dereglementări care urmăresc creșterea profiturilor multinaționalelor prin „eliberarea pieței”, accelerează dezvoltarea unor noi sectoare precum:
- Dezvoltarea unor echipamente mai eficiente
- autoproducerea energiei
- Cogenerare
- ...

Cu toate acestea, Europa energetică, ca o adevărată politică energetică națională, sunt probleme strategice majore...

Este esențial ca statul să păstreze controlul distribuției energiei, precum și managementul rețelelor rutiere, feroviare și de telecomunicații etc.

În cazul unei neînțelegeri între țara noastră și țara căreia îi aparține una dintre aceste rețele, am putea foarte bine să fim lipsiți de energie sau de comunicații, adică „paralizați” de o autoritate externă.

Acest lucru există și s-a întâmplat atunci când rețeaua de internet a Estoniei a fost atacată de un stat străin „de văzut”, sau când Georgia a fost lipsită de gaz în mijlocul iernii de către țara producătoare care a închis robinetul gazoductului care alimenta...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185