Faceți diester sau biodiesel: rețeta

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 29/12/09, 17:13

mi se pare că reacția de saponificare este mai rapidă decât esterificarea.Dacă există exces de sodă, este săpun, nu?
dar hei, având în vedere cunoștințele mele în chimie, șanse mari să greșesc. S-ar putea să existe exces de sodă după reacție?
mă va interesa să recuperez metanolul, bineînțeles, pentru că îl cumpăr. Distilează esterul într-un aragaz cu presiune, de exemplu? (Asta a spus, iarna, nu voi face asta pe soba mea de lemn și Nu o să aprind un foc pentru el. Dacă nu interferează cu combustibilul, lăsați-l, așa cum propune Chatelot.
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 31/12/09, 12:49

Am văzut pe un alt site că se poate face fără spălare, dacă nu se pune catalizator: se amestecă pur și simplu metanolul și uleiul: este mult mai mult timp este necesar să se încălzească și să se ardă constant, iar transesterificarea este doar parțială

cu sifon este mai rapid: soda este doar un catalizator: înseamnă că nu este consumată: trebuie să fie undeva: poate fi corozivă pentru toată partea de aluminiu a circuitului injecție

poate fi și o saponificare lentă a uleiului

ceea ce spun este doar raționament logic cu ceea ce învăț: nu am nicio experiență practică în acest tip de chimie, dar trebuie să fii suspect și să nu renunți la combustibil prea repede nu a terminat la noul său motor preferat

Nu am ulei de testat, nu voi cumpăra ulei alimentar într-un supermarket: este mai scump decât motorina

Am 600kg de rapiță, dar încă nu este în ulei ...
0 x
Gfaure
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/01/10, 09:43




de Gfaure » 22/01/10, 09:53

Bună dimineața.
În prezent suntem un grup de studenți 3 de la 1éreS.
În contextul TPE, am folosit experiența oferită în acest subiect forum .
În afară de aceasta, avem câteva întrebări care ne-ar putea ajuta.

1) Vrem să împărțim cantitățile experimentului cu 10, deoarece aceste cis sunt prea importante pentru materialul școlii noastre. Este posibil să o faci? Și dacă da, vremea este și ea redusă?

2) Există o modalitate de a identifica produsul final al experienței noastre (Biodiesel) cu ajutorul nivelului actual de educație.
Dacă da, care?

3) De asemenea, dorim să avem ecuația chimică a experienței (este într-adevăr necesar pentru că profesorii noștri ne solicită)

Vă mulțumim pentru ajutorul pe care ne-l puteți oferi.
0 x
Gfaure
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/01/10, 09:43




de Gfaure » 28/01/10, 18:29

nimeni nu are un răspuns? este urgent
merci
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Schema de esterificare




de Christophe » 28/01/10, 18:59

Ceea ce ar fi urgent (înainte de a aștepta „toate” de la ceilalți) ar fi acela
- îți urmezi cursurile,
- înveți să citești sau să te cauți pentru că sincer nivelul tău este scăzut:

1) Da, puteți împărți totul pe 10 și NU timpul nu va fi împărțit cu 10. Va fi la fel.Acesta este nivelul de curs de chimie 6, adică ca!

2) Va exista o separare a fazelor pe care o puteți identifica. Glicerolul în partea de jos și esterul în partea de sus, mai ușor.

3) Ce este asta dacă nu este o ecuație? Văzut pe pagina 1ere a acestui subiect: https://www.econologie.com/forums/fabriquer- ... t1141.html

Christophe a scris:Imagine


Rah acești tineri ...

Iată un site bun: http://fr.wikipedia.org/wiki/Wiki ar fi bine să-l folosești la fel de mult ca contul tău Fessebook ... : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
francklompa
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 67
Înregistrare: 20/09/09, 17:26
x 1

încălzitor hvb




de francklompa » 21/09/10, 03:24

superb încălzește uleiul vegetal englez

http://cgi.ebay.co.uk/WVO-SVO-PPO-Bio-D ... 3a5b962724
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 21/09/10, 07:23

este un ansamblu simplu de realizat, dar pentru portul 36 euro inclus
merita !!!
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
lemust09
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 27/02/07, 21:41




de lemust09 » 08/05/13, 18:13

salut tuturor am făcut-o cu ulei de prăjit filtrat și alcool 96 ° pe care l-am cumpărat într-un cositor de 20 litri vândut de dealerul cu coșul de fum într-o cutie de 200 l cu capac cu bordură o pompă pentru fabricarea berii și o rezistență la acvariu la 33 ° Am pus 180 l de ulei și 30 l de alcool Am produs pentru 8 ja 33 ° și am lăsat să se odihnească pentru 8 zi și uleiul mai fin pentru aproximativ 170l și un produs pe care l-am folosit pentru a aprinde soba sau barbauque restul și care fără niciun produs și fără prea multă manipulare, deoarece a fost făcut de la sine, în afară de oprirea pompei de fabricare, în caz contrar, nici o manipulare specială
0 x
dacă aveți nevoie de ceva despre care vorbim cu plăcere ...!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/05/13, 18:43

amestecarea uleiului cu alcoolul nu este suficientă pentru transesterificare! ai nevoie de mai multă sodă

și atunci trebuie să puteți recicla produsele secundare pentru a reutiliza soda în circuit închis, pentru a recupera maxim alcool


dacă trebuie să cumperi alcool la un preț ridicat și să-l pierzi, omoară profitabilitatea afacerii

devine interesant prin pirolizarea lemnului pentru a face cărbune și fără a uita să recupereze metanolul pe care îl produce: face metanol ieftin până la mai uscat!
0 x
lemust09
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 27/02/07, 21:41




de lemust09 » 16/09/13, 18:18

ha Încă văd că putem face și am făcut de câțiva ani și funcționează foarte bine este faimosul TEEP și fără să punem altceva decât alcool 96 °

iar reziduurile pot fi utilizate pentru a aprinde aragazul sau șemineul sau grătarul, iar reacția este mai lentă, cu siguranță, dar atât de simplă, încât nu merită să catalizați cu un produs delicat pentru a neutraliza după reacție ...

si chiar este curat, iar costul este foarte mic daca primesti ulei de gatit si dupa filtrare este foarte interesant mai ales ca il putem pune in noul motor HDI si CDI etc ...
0 x
dacă aveți nevoie de ceva despre care vorbim cu plăcere ...!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164