Cât mai multă centrală nucleară pentru rulare electrică?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11

Cât mai multă centrală nucleară pentru rulare electrică?




de jonule » 18/09/13, 09:26

încă în încercarea de a aborda subiectul într-un mod realist, propun să luăm un fir diferit de sondajul „Mașina electrică: poluează?” care tratează aspectul nuclear al producției, de la extracția minereului până la transformarea în combustibil, până la gestionarea deșeurilor, inclusiv accidentele inevitabile:
Eroare de legătură pentru a corecta Jonule

Am recitit prima pagină a subiectului lansat prin reciclare, care rezumă destul de bine subiectul, precum și linkurile acestuia:

câte centrale nucleare, dacă toate sunt electrice:
"
Termenii „la scară largă” trezesc inevitabil curiozitatea. Pentru exerciții intelectuale și asumând toate provocările tehnice ale mașinii electrice rezolvate, DDmagazine a calculat impactul unui comutator pe scară largă la mașina electrică asupra construcției de noi capacități de generare a energiei electrice. Calculăm ordine de mărime.
Flota auto europeană: aproximativ 280 milioane de mașini (surse Quid)
Distanța medie parcursă pe vehicul pe an: 14 000 km (estimare pe baza franceză)
Consum în kWh la 100 km pentru o mașină electrică: 15 kWh (vezi articolul nostru)

Consumul anual de energie electrică dacă 100% din parcul auto european a fost electric: 588 TWH (588 miliarde kWh); este vorba despre producția anuală de energie electrică în Franța. (Sursa FED)

În ceea ce privește capacitatea, aceasta reprezintă ordinea reactoarelor nucleare 55 de tip EPR sau 4 700 km ² de panouri solare, puțin mai mult de jumătate din suprafața Dordogne (a se vedea articolul nostru pentru elementele de calcul). La fel de mult pentru calcul. Rămâne dezbaterile tehnice care, dacă ar avea loc, ar avea legătură cu capacitatea de stocare a energiei solare (a se vedea articolul nostru) și cu riscurile nucleare denunțate de ecologiști.
"
http://www.ddmagazine.com/200905151187/ ... rales.html

deci dacă reiau calculul pentru 1 milioane de vehicule electrice la 10.000 km pe zi (sunt sub estimări), acest lucru face:
Mașină electrică 1 care consumă 15kWh pentru 100km
10.000 km parcurși pe an, ceea ce face 1500 kWh este 1.5MWh
pentru 1.000.000 de vehicule care produce 1.5 TWh (1.5 miliarde kWh!)
pentru o flotă de vehicule 300.000.000, acest lucru ar face 450 TWh pe an, dar să păstrăm vehiculele 1.000.000 pentru moment

dacă citim că este vorba despre producția actuală de EDF (sursă, reactoare 55), atunci 300 milioane de vehicule electrice se pot reîncărca noaptea, fără să crească parcul nuclear?
desigur, cu excepția iernii, unde ar fi foarte frig (ce se întâmplă de la + la + cu contrastul climatic) ...
și este un pic absurd să credem că noaptea consumul de energie electrică este zero, ceea ce va da naștere unui alt articol mai târziu ...
și apoi, dacă vehiculele se rulează în timpul zilei și vor să se alimenteze din cauza lipsei de autonomie, este necesar să se construiască noi instalații ?!

asta este energia electrică consumată, dar ce se întâmplă cu energia electrică de produs?
dacă citim acest articol „Energie primară, energie finală, putere”:
"
când consumați 1 kWh de energie electrică de la o centrală nucleară, aceasta a cheltuit de 3 ori mai multă energie (ordinea mărimii) pentru ao produce, adică 3 kWh. Cei 2 kWh au „pierdut” căldura apei unui râu sau a mării sau a atmosferei. Pentru o centrală termică cu flacără (gaz, combustibil sau cărbune), este mai mult sau mai puțin același lucru, cel mai modern dintre ele reușind totuși să cheltuiască doar de două ori mai multă energie decât livrează. în rețea (încă ordinea de mărime).

Consumul dvs. de 1 KWh de energie electrică se numește consum final, în timp ce energia care trebuia produsă sau „arsă” într-o centrală termică pentru a vi-o livra (3kWh) se numește energie primară.
"
http://www.ddmagazine.com/2413-Energie- ... sance.html

3 ori + producție, aceasta este 3 ori mai multe instalații, ar face 165 centrale 100 centrale nucleare pentru a construi +

voila, calculul este evident să se maturizeze pentru a păstra o abordare realistă a „problemei”;
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/09/13, 09:44

Acesta este motivul pentru care ar trebui să aprovizionăm viitoarele mașini electrice EXCLUSIV cu surse de energie regenerabile.

Vehiculul reîncărcător fotovoltaic este (foarte) rentabil fără intervenția statului în ceea ce privește impozitarea grea a produselor petroliere !!

Am demonstrat în 2009, acum este și mai rentabil de când prețul fotovoltaicului a scăzut.

Făcusem chiar „planurile” pentru un carport solar!
https://www.econologie.com/forums/projet-pv- ... t8233.html

Imagine

Proiect realizat niciodată din motive personale de familie ...
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423




de jean.caissepas » 18/09/13, 10:33

Christophe a scris:Acesta este motivul pentru care ar trebui să aprovizionăm viitoarele mașini electrice EXCLUSIV cu surse de energie regenerabile.

Vehiculul reîncărcător fotovoltaic este (foarte) rentabil fără intervenția statului în ceea ce privește impozitarea grea a produselor petroliere !!


Sunt de acord cu tine, dar în cazul meu și pentru multe alte persoane, această instalare ar trebui să fie făcută la locul meu de muncă și la fel angajatorul meu, pentru că nu îmi puteam încărca mașina cu semne la mine acasă noaptea!

Având în vedere criza economică actuală, puține companii sunt dispuse să ofere acest lucru angajaților lor.

Singura altă soluție este să ai un sistem de stocare mare, la un cost foarte rezonabil și cu o longevitate bună, așa cum va fi propus în curând de compania EOS Energy (30 Lifetime, + cicluri 10 000, tehnologie zinc-aer ).

link-ul: http://www.eosenergystorage.com/products

Aceste baterii au doar un defect pentru mașini, pentru 6 kw stocate, se pot restitui doar una pe oră.
Pentru a avea 12 KW (vehicul cu putere redusă), aveți nevoie de o baterie de 72 KW / h!

Dar în depozitare fixă, este foarte grozav!
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/09/13, 10:36

Va multumesc, Christophe, pentru a reframa subiectul.
De obicei suntem în prezența unei manevre de dezinformare ... :|

Vehiculul anti-electric lobbie continuă să-și lustrească minciunile și să ne înșele ca aici, prin asocierea consumului de vehicule electrice 300 Million din Europa la producția de electricitate a Franței, o parte din care este revândută vecinilor noștri europeni ...

Acest lucru nu se va întâmpla înainte de 20 ani din mai multe motive:
- Capacitatea de producție a fabricilor.
- Rata de reînnoire a parcului existent.
- Inerția populațiilor care se confruntă cu schimbarea paradigmei.
- Mobilizarea puternică a lobby-urilor pentru a încetini tranziția inevitabilă.
- ...

Și, bineînțeles, eliminăm energiile regenerabile pentru a ne concentra pe energia nucleară și declarăm peremptorial: „mașina electrică este nucleară”.

Demonstrația sau manipularea prezentării de mai sus înseamnă să existe 55 reactoare nucleare suplimentare atunci când echivalentul numai 20% dintr-un singur reactor ar fi nevoie în 20 ani conform prognozelor actuale cu cifrele transmise de jonule. :?

Nu este un secret, susțin mobilitatea responsabilă și conduc cea mai mare parte a energiei electrice cu mașina și scuterul și produc mai mult de 50% din această energie electrică într-un mod regenerabil în mica mea clădire suburbană.

Nu este nevoie de alte centrale nucleare care să funcționeze, dimpotrivă, și asta deranjează industria nucleară, deoarece vehiculul electric care transportă deja milioane de pasageri în Franța în fiecare zi (trenuri, tramvaie, metrou , ascensoare, scări rulante, ...) și recent, bicicletele electrice, scuterele, mașinile, autobuzele ... sunt o oportunitate fenomenală pentru dezvoltarea energiilor regenerabile, pe care le îmbunătățesc, după cum ați subliniat, considerabil PERFORMANȚA. ..

În cele din urmă, este mai bine să reciclați panourile și bateriile (ceea ce știm să facem) decât să îngropăm deșeurile nucleare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/09/13, 10:41

jean.caissepas a scris:Sunt de acord cu tine, dar în cazul meu și pentru multe alte persoane, această instalare ar trebui să fie făcută la locul meu de muncă și la fel angajatorul meu, pentru că nu îmi puteam încărca mașina cu semne la mine acasă noaptea!


Da sau aveți un tampon de baterie cu carportul care s-ar descărca noaptea în mașină ...

Această baterie ar fi statică mult mai ieftină decât o baterie auto, deoarece masa ei nu ar conta ...

Există și soluția de a avea mașini 2 (deci 4 pentru că 2 pentru doamnă), dar mă îndoiesc că este interesant din punct de vedere ecologic eh!
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 18/09/13, 11:22

YAKA înlocuiește încălzitoarele de apă electrice cu încălzitoarele de apă solare și nu este necesară construirea unei noi centrale nucleare. Acest lucru este valabil un an nu iarna.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/09/13, 11:32

citro a scris:De obicei suntem în prezența unei manevre de dezinformare ... :|

dimpotrivă, citro, este să ieșim din citate ușoare, încât încerc să am o viziune realistă, să nu o părăsesc tot timpul. În plus, cifrele sunt citate în articole, nu de mine, ci de ddmagazine.

de fapt cifrele sunt date pentru cel mai rău, dar nu este să o depășești și să ajungi cu precizie la o viziune + realistă, ar trebui să participi mai degrabă decât să te plângi, nu denigrez energia regenerabilă este evident și Cred (puțin) ca Christophe, că vehiculele electrice ar trebui distilate ca producție a acestor energii regenerabile, dar cine deține informațiile acestor cifre? sunt cunoscute sau sunt cel puțin calculate? cine știe cât de mult din producția franceză este excedent noaptea, de exemplu?

300 milioane de vehicule pot fi reduse la 1 milioane, aceasta nu este problema: întreaga problemă este de a ști cât timp va fi cheltuit la 300 și, în acest timp, care va fi procentul de energii regenerabile, după părerea mea. ..
putem adăuga cifra de energie nucleară 80% pentru 20% regenerabilă, un factor 0.8.

încă o dată trebuie să avem o viziune realistă, nu coborâm dezbaterea, citro.
citro a scris:Nu este un secret, susțin mobilitatea responsabilă și conduc cea mai mare parte a energiei electrice cu mașina și scuterul și produc mai mult de 50% din această energie electrică într-un mod regenerabil în mica mea clădire suburbană.

deci rulați 50% nuclear, așa că ați crescut această producție prin utilizarea energiei electrice, este o constatare!

Întreb un singur lucru: ca toate aceste cifre să fie date atât de stat, cât și de FED și de ecologiști, să spunem: atunci când depășim X milioane de vehicule electrice, Y milioane Wh vor fi produse astfel non nucleare, nu văd răul asta ?!

citro a scris:Demonstrația sau manipularea prezentării de mai sus înseamnă să existe 55 reactoare nucleare suplimentare atunci când echivalentul numai 20% dintr-un singur reactor ar fi nevoie în 20 ani conform prognozelor actuale cu cifrele transmise de jonule. :?

inca o data nu sunt necinstit si nu incerc sa manipulez, cifrele pe care le-am prezentat sunt date de un site ddmagazine, dar cu care nu sunteti de acord:
- un vehicul electric consumă 15kWh pentru 100km
- un vehicul are o medie de 10.000 km pe an
- parcul auto electric va fi 10.000.000 în 10 ani
- pentru a consuma 1 kWh la ieșirea de la priza electrică, este necesar să se producă 3kWh la sursă
- în Franța există centrale nucleare 55

pe care o să-l întrebi: 2.58 în loc de 3? de unde obțineți această cifră, vă rog, sursa? Aș dori să ajungem la un „compromis”, un fel de medie între cifrele provenite din surse diferite, de exemplu.

vezi, dacă îți cer să participi, este bine să fii realist și să avansezi „puțin” pe acest subiect, așa că nu mai spune-mi un conspirator nebun care caută doar să manipuleze și să fie necinstit, pentru că este întoarce-te împotriva ta dacă joci acest joc!

ca să vă liniștesc, nici nu cred că pachetul „off-peak” scade odată cu apariția mașinii electrice reîncărcabile noaptea, dar nici nu sper, așa că ridic punctul; =)
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: Câte centrale nucleare mai mult să funcționeze electric




de pumnal pitt » 18/09/13, 13:11

jonule a scris:... când consumați 1 kWh de energie electrică de la o centrală nucleară, aceasta a cheltuit de 3 ori mai multă energie (ordinea mărimii) pentru ao produce, adică 3 kWh. Cei 2 kWh au „pierdut” căldura apei unui râu sau a mării sau a atmosferei ....

Consumul dvs. de 1 KWh de energie electrică se numește consum final, în timp ce energia care trebuia produsă sau „arsă” într-o centrală termică pentru a vi-o livra (3kWh) se numește energie primară.
"

3 ori + producție, aceasta este 3 ori mai multe instalații, ar face 165 centrale 100 centrale nucleare pentru a construi +;



uriaș amalgam înșelător !!!!
de 3 ori mai mult sunt energie termică care este produsă de reacția nucleară.
dacă consumăm în plus 1Wh de electricitate, trebuie să producem 1Wh de energie electrică de +, nu 3.
Deci, chiar și în cazul extrem citați: 300M de vehicule electrice sau 588Twh, adică 55 de reactoare, de 3 ori mai mult.

în plus, dacă vorbim despre numere, trebuie să vorbim despre vehicule care nu vor fi niciodată electrice în 30ans: utilități, vehicule dedicate distanțelor lungi etc.
putem visa un salt tehnologic pe baterii, dar realitatea va predomina: doar o parte din parc poate deveni electrică și va deveni doar atunci când combustibilul va fi mult mai scump decât acum.
Deci, nu vom avea niciodată 300M de la VE în Europa în 30ans care urmează.
deci dacă luăm celălalt exemplu (mai realist) 1M de VE în Franța pe 30M VP (nu socotesc utilitățile), deci avem un consum de energie electrică în jurul valorii de 1TWh pe an (deoarece media kilometrică anuală EV-urile vor fi mai mici decât media generală a flotei)
așa că repet aici ce am spus în prima ta postare: 1TWh suplimentar, este vorba despre o creștere de 0.2% în producția anuală franceză(Am greșit un factor 10 în primul meu răspuns).

dacă mergem mai departe și ne imaginăm că 10Millions de VE în Franța, aceasta ar fi doar 2% creștere a producției.

Cred că ești greșit în ceea ce privește energia nucleară. Încălzirea electrică în Franța reprezintă aproximativ 60TWh anual. trebuie câștigat.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Nervos
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 13/07/08, 16:14
Locul de amplasare: Essonne, Franța

mașini electrice și nuke vs enR




de Nervos » 18/09/13, 13:11

bonjour

iată contribuția mea modestă la dezbatere

1 - Noua Lege a lunii iulie a 2013 privind limitarea luminilor publicitare nocturne eliberează suficientă energie electrică pentru a încărca vehiculele electrice 400 000 în fiecare seară, atât vara, cât și iarna. Deci, nu există o panică imediată: FED nu se va prăbuși din cauza VE, în special cu un număr mic de VE livrate în Franța în fiecare lună (VP și utilități)

2- Germania, în cadrul energiewende, planifică construirea în 2012-2030 a 54 Gw de turbine eoliene offshore (franceză nuke park = 55 Gw) cu un Pmax> 50% și producție parțială sau completă pe parcursul a 363 zile / an

spus altfel, acest lucru înseamnă că un astfel de parc ar putea alimenta 280 milioane VE europene

Cu alte cuvinte, Franța, precum Germania și orice țară cu linii de coastă pe o mare sau ocean, sau soarele, nu vor avea nicio problemă să-și alimenteze milioane de mașini, autobuze, camioane în electricitate sau hidrogen din electroliză. și, astfel, să readucem la 0 cota de petrol în transport. Turbinele eoliene offshore și panourile fotovoltaice pot alimenta cu ușurință toate aceste vehicule.
0 x
Oprește-te la co2 - BBC Timber House Frame
- Pompa de caldura fără griji pentru funcționarea de la 2010
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Câte centrale nucleare mai mult să funcționeze electric




de sen-no-sen » 18/09/13, 13:37

jonule a scris:În ceea ce privește capacitatea, aceasta reprezintă ordinea reactoarelor nucleare 55 de tip EPR sau 4 700 km ² de panouri solare, puțin mai mult de jumătate din suprafața Dordogne (a se vedea articolul nostru pentru elementele de calcul). La fel de mult pentru calcul. Rămâne dezbaterile tehnice care, dacă ar avea loc, ar avea legătură cu capacitatea de stocare a energiei solare (a se vedea articolul nostru) și cu riscurile nucleare denunțate de ecologiști.
"
http://www.ddmagazine.com/200905151187/ ... rales.html


Din memorie este Reactoare tip 18 EPR (pe baza 1600 Mega Watt pe reactor) care ar trebui să fie construită pentru a conduce întreaga flotă dacă ar fi complet electrică ... pentru un cost de construcție aproximativ 130 miliarde de euro.
Această remarcă nu ține cont de recuperarea nocturnă, astfel încât ar fi posibilă reducerea acestei cifre.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 162