Fagure la intrarea motorului

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/06/13, 21:12

Andre a scris:De asemenea, pentru a citi câteva comentarii, nu sunt foarte dornic să scriu pe forum experimentează rezultate după ce ai citit prostii similare.

Cu excepția cazului „prietenului canadian” cu avionul său Lycomchozing cu filtru de aer VW Polo, „făcut-făcut-de-mine”. În acest caz și numai în acest caz, aditivul - în conformitate cu instrucțiunile producătorului - ar fi „bun”. La naiba, asta nu funcționează, este o navă.


un tip se întreabă ce va ieși știind că Jo? Pentru a pierde timp pentru a-i răspunde, pe subiecte care nu-l interesează și care nu controlează, nu mulțumesc .....

André


nu vă faceți griji în legătură cu acest gen de ..... nu pentru ei scrieți! sunt alții ca mine care citesc și apreciază!

Din păcate, nu am mijloacele necesare pentru a avea o mașină de zbor ... dar cunosc piloți și apreciez acest tip de mecanică

laminar sau turbulent? dacă există o turbulență mare care trimite toată benzina în același cilindru, este rău: dacă o rețea produce o multitudine de turbulențe mici, este o modalitate de a pune toți cilindrii pe același nivel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 21/09/13, 10:21

Bună ziua, un principiu foarte simplu pentru ionizarea aerului de admisie:
Tot ce trebuie să faceți este să conectați caroseria la un obiect ascuțit introdus în conducta de admisie a aerului.

http://www.pointeffectneedle.fr/
0 x
lemust09
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 27/02/07, 21:41




de lemust09 » 21/09/13, 11:18

Am experimentat un vârtej la intrarea aerului, da un câștig în viteza maximă, dar un consum ușor mai mare în viteza medie, pe de altă parte, o viteză mai mare și un consum mai mic la viteză mai mare ...
Am încercat o fotografie de când nu pare să funcționeze
0 x
dacă aveți nevoie de ceva despre care vorbim cu plăcere ...!
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 15/10/13, 00:06

Trucul Hypnow din postarea mea anterioară pare să se ocupe doar de un volum redus de aer.

De fapt, ar fi necesar să proiectăm vortexul cu lame ascuțite și, eventual, să-l conectăm la corp:

Inspirat de ansamblul (CU 9) al lui Jean Luc, am crestat aripioarele cu cleștele de tăiat la promovează efectul de vârf, dacă există ionizare (este mai mult decât probabil!).

http://quanthommesuite.pagesperso-orang ... 6marcc.htm
Economii de aproape 20% la un 806 TD!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 30/10/13, 09:53

bonjour,

Am făcut un vortex (oțel ~ 3/10 de mm) cu lame ascuțite pentru a spera la o ionizare a aerului de admisie.

Imagine
Vârtejul a intrat în motor pe motorul meu Clio 1 diesel în aval de filtrul de aer, atinge o parte metalică.
Rezultate bune după o călătorie de 572 km (drum de țară, oraș, călătorii scurte) condus normal.
Trecerea la pompă 26,49 litri de motorină sau 4,63 litri la 100.
Înainte, eram la 5,5 până la 6 litri la 100.
Economii de aproximativ 15-20%.
Surprinzător, voi lua măsuri pentru confirmare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 07/11/13, 11:48

bonjour,

Test nou de consum la 250 km la fel conducând aceleași călătorii (cu vârtejul); rezultat mediu 5,7 litri la 100.

Singura diferență notabilă în acest test de vreme ploioasă este că mașina este mai puțin încărcată cu electricitate statică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 07/11/13, 21:36

gildas a scris:Test nou de consum la 250 km la fel conducând aceleași călătorii (cu vârtejul); rezultat mediu 5,7 litri la 100.

Singura diferență notabilă la acest test de vreme ploioasă, poate mașina se încarcă mai puțin în electricitate statică...


Puteți face o retestare, izolându-vă VS de sol.
Sau vopsiți-l sau faceți același lucru cu material izolant (plastic, rășină etc ...)
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 07/11/13, 23:51

Bună seara Flytox,

Vă mulțumesc pentru interesul dvs. față de eseurile mele.:P
Puteți face o retestare, izolându-vă VS de sol.
Sau vopsiți-l sau faceți același lucru cu material izolant (plastic, rășină etc ...)

Să fie verificat în acest fel, dar nu imediat.

Pentru a vedea dacă ploaia influențează AVEC, voi face un test într-o zi însorită cu AVEC, apoi fără.
(Ce paradoxuri! Editez în continuare !: Cheesy :)

Mă voi face și eu un alt CU, cele pe care le am sunt prea flexibile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/11/13, 18:34

consumul în L / 100 este prea variabil cu vântul și vârsta căpitanului pentru a fi util pe o singură plină

atunci când 2 vehicule oferă un consum diferit pe parcursul unui an întreg putem trage o concluzie ... dar făcând modificări și măsurând pe unul sau 2 plini nu dă nimic

neîncredere în ceva care reduce trecerea aerului: în ziua în care este montat reduce capacitatea de a mări turația motorului ... deci reduce consumul, mai ales pentru că te obligă să conduci mai puțin rapid, ceea ce este în continuare cel mai bun mod de a reduce consumul

dar șoferul se obișnuiește în cele din urmă cu noul comportament al motorului său și reușește să meargă mai repede, iar consumul crește și poate chiar să se înrăutățească
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 19/11/13, 22:59

chatelot16 a scris:consumul în L / 100 este prea variabil cu vântul și vârsta căpitanului pentru a fi util pe o singură plină

atunci când 2 vehicule oferă un consum diferit pe parcursul unui an întreg putem trage o concluzie ... dar făcând modificări și măsurând pe unul sau 2 plini nu dă nimic

1 + ...
Am scos AVEC-ul pentru a vedea, am observat un consum de aproximativ 5 litri / 100 km. Deci, nu este ușor de văzut dacă AVEC aduce ceva ...
Acestea fiind spuse, rezultatele mele sunt interesante, deoarece nu au condus ecologic.
Când am măsurat consumul Clio D-ului meu acum 10 ani, eram deseori la 5,5 / 6 litri.
Poate că testele mele SP 95 sau de scurgere a apei (sticla simplă de apă) au curățat motorul (?)
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217