Arderea lemnului, poluarea și particulele fine

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 31/10/13, 15:44

da, sunt de acord, trebuie să oferim filtre de particule pentru sobele cu lemne și să le subvenționăm prin ajutorul de stat, care ar trebui să ajute în această direcție. instalatorii aragazului ar trebui să soluționeze problema;

ar trebui să fie vândute și lui leroy merlin etc, sunt sigur că astfel vor evolua utilizatorii?!

Spun doar că „este posibil” să dezvolți ieftin acest eficient energetic simplu, acum se vinde plin de sobe „hidro” care produc apă caldă, ar fi trebuit forțat dacă statul ar fi forțat o tip standard „Euro thing” pe aparatele din lemn, în + știu cum să facă bine în momentul taxei ecologice; =)
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 31/10/13, 15:59

acest principiu arată simplu:
Imagine

„Pentru anul 2009 (cele mai recente date din raportul SECTEN din 2011), lemnul este responsabil de:
- 21% din emisiile de PM10 (10% transport rutier).
- 33% din emisiile de PM2,5 (11% transport rutier).
- 59% din emisiile de PM1 (16% transport rutier).
- 62% din HAP (25% transport rutier). "

este o prostie pentru că există:

http://www.bioenergie-promotion.fr/1745 ... es-a-bois/

http://www.secuflamme.ch/filtres_a_particules.php

http://www.ruegg-cheminee.com/ww/bb/pub ... mikron.cfm

http://www.boisenergie.tv/tags/filtre%2 ... articules/

de asemenea, pentru camerele mari de cazane:
http://www.heitzmann.ch/fr/filtre-particules/
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 31/10/13, 16:03

... ne putem imagina un modul încorporat care ar face apă fierbinte cu bobină dublă sau € xt € rn € (acasă pun o bobină la ieșirea sobei pentru apă fierbinte), astfel tot ce se poate condensa pentru recuperarea căldurii + particule = maro, direcție: la evacuări! conducta este + ușor accesibilă pentru măturat, atunci când curățați și interiorul ... ce fericire!

dar de ce nu o propune nimeni? ... te face să vrei să te apleci în el ...
bine trebuie să știu cum să sudăm tabla cu tig sau mig, că eu nu știu cum ...

un model ieftin fără recuperare a apei calde și unul evoluat care include această opțiune, ar trebui să fie un succes dacă rămâne la prețuri accesibile.

Nu știu, dar ... este adevărat că la un tiraj redus îmi imaginez că acolo sunt particulele? tocmai aici se rumeneste, deci retine particulele? binele trebuie să analizeze și toate acestea;
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 31/10/13, 22:17

ciclonul separă doar praful foarte mare: fără speranță pentru particule

o altă problemă: în fumul fierbinte particulele nu sunt încă particule, ci pur și simplu vapori de gudron sau alt produs chimic ... prin răcire devine particule lichide sau solide

problema este cunoscută de un secol pentru purificarea gazului de iluminat (instalație de gaze) și a gazului de gazeificare

în cazul gazificatorului, particulele distrug motorul cu ardere internă care îl folosește ... trecerea gazului într-un duș cu apă nu este suficientă: este necesar să treacă printr-un filtru din material poros (rumeguș, sau filtru de hârtie)

astăzi există încă un mijloc de filtrare: filtrul electrostatic, mai mult, vedem într-un document schnell că folosește filtrarea electrostatică pentru a purifica gazul dintr-o instalație de gazificare a biomasei (gazificator)

un filtru electrostatic este o modalitate bună de a reține toate particulele la ieșirea dintr-un foc de lemne ... sunt de mult timp în centrele electrice pe cărbune și în centralele de incinerare, dar care vor cheltui bani. bani pentru asta pentru mici incalzitoare pe lemne?

trebuie cel puțin să luați măsuri de precauție pentru arderea lemnului cât mai uscat posibil pentru a arde corect, și asta este suficient

pentru a face mai bine este necesar să treceți lemnul printr-un gazificator, iar un generator să facă mai bine decât căldura! în acest caz, sistemul de purificare a gazelor nu este o sarcină ca purificarea fumului, este un mijloc de a evalua mai bine energia lemnului

curățarea gazului de la gazificatorul de lemn necesită un filtru mult mai mic decât curățarea gazelor de ardere
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 29/11/13, 22:10

există filtre de particule fine, am constatat că
acest tip de produs se pune pe cazane cu pelete sau așchii de lemn de putere medie și mare

ICI

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 283