Discuție mecanică cu soția mea

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 22/02/13, 10:59

Acum câțiva ani, în urma unui accident, a trebuit să schimb câteva piese ale mașinii mele (retro, ușă, capotă, ...). Având în vedere citatul de la culturist (aprobat) și vechimea mașinii mele, i-am sugerat companiei mele de asigurări să introducă piese care nu erau de marcă, mult mai ieftine.

Compania de asigurări și culturistul au răspuns într-o manieră oarecum disprețuitoare că nu este grav să alegi piese de schimb fără marcă ... :se încrunta:
(Pentru a observa că piese de marcă care au fost înlocuite păreau încă foarte ușoare! Sunt sigur că au fost produse fără marcă fabricate ieftin și ștampilate cu sigla mărcii.)

Tocmai am primit mica revistă lunară de asigurări și ce citesc: „Dacă trebuie să schimbați piesele de pe vechiul dvs. vehicul, alegeți în schimb piese care nu aparțin mărcii: sunt, de asemenea, fiabile și mai puțin costisitoare!”.

Cred că companiile de asigurări au înțeles în cele din urmă că producătorii francezi de automobile au o strategie de alimentare forțată a pieselor de schimb! : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 08/12/13, 14:26

Soția mea, mi-au trebuit două ore să o învăț cum să conducă camionul meu de 12 tone.
A doua zi dimineață, când m-am trezit, ea plecase deja cu camionul ... (nu vă faceți griji, s-a întors, cu camionul plin de lemn).

În ceea ce privește mărcile de piese, există o pondere mare de otravă în informațiile „publice”, deoarece majoritatea pieselor provin de la aceiași producători!

Și testele publicate ajung uneori la ridicol (exemplu văzut la televizor comparând pe circuit plăcuțele de frână originale sparte cu plăcuțe noi nu prowled, aproape distrus în timpul testului ...)

Dar există încă cazuri de piese de calitate foarte slabă.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 08/12/13, 14:44

lejustemilieu a scris:Diesel, băieți! motorină....
Dar ghiveciul nu este original citroen (berlingo)
Copie făcută de cine?
(este o sudură care s-a rupt)


Din moment ce și originalul s-a rupt, este posibil să fi fost același sudor :P
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 332