Arzător cu boiler pentru ulei de arbore cu bilă

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
upmert
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 21/11/13, 22:33




de upmert » 14/12/13, 19:39

Aș testa pe celălalt arzător pentru că am două identice, nu o ating pe acest moment pentru că funcționează bine și este iarnă.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/12/13, 04:43

bonjour

Am aceeași bilă din anii 1980, nicio problemă de a conecta slotul, este nevoie de un filtru de aer și decantarea la ieșirea compresorului, aerul trebuie să fie curat.
arzătorul este oprit de o electrovalvă, uleiul continuă să curgă o anumită perioadă de timp (nu acest ulei blochează fanta) fanta nu trebuie să fie prea îngustă de la 0.006 "la 0.008" cu cât va fi mai larg dau mai mult aer arzătorului, dar nu este un inconvenient, mingea trebuie lustruită este practic singurele operații pe care le fac o dată pe an și curățarea filtrului de ulei.
Pe de altă parte, duza internă se murdărește dacă se reglează uleiul de calitate prea bogată sau de proastă calitate, spray-ul care iese din bilă trebuie să fie centrat în duză, o duză ușor demontabilă permite curățarea rapidă (a mea este doar introdusă în conductă)
dacă se utilizează aer de combustie pulsat, există un avantaj de a-l trimite printr-o fanta inelară internă la duză care evită depunerile la scară albă, bine un depozit mic dacă duza este roșie, îl protejează termic și nu crește în grosime.
Plănuiesc să fac o duză în stil venturian ușor conic pentru a lăsa flacăra să se răspândească.
Funcția corectă nu este la nivelul bilei și al fantei, ci mai degrabă în duze, dimensionarea și locul unde aerul de ardere este lăsat să intre. În spatele mingii foarte puțin aer imediat după pulverizarea este locul în care aerul de combustie ar trebui să intre, dacă este posibil, paralel cu diametrul intern al duzei.
Dacă doriți să urcați la temperatură, preîncălziți aerul de ardere
este bun pentru topirea cuprului, dar duzele nu durează mult, în primele zile am testat o duză de grafit făcută dintr-un electrod cuptor cu arc de oțel, rezistă bine la temperaturi ridicate dar în perioada de vară, aceasta tinde să se sfărâme.
Pentru o încălzire casnică, este de preferat să fie menținută doar la punctul de topire a cuprului (ușor de verificat, trebuie să se prezinte un fir de cupru în flacără, acesta trebuie să se topească.

André
0 x
upmert
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 21/11/13, 22:33




de upmert » 18/12/13, 15:05

iată rezultatul cu 12 zile de funcționare
Imagine
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 18/12/13, 15:25

salut la tine upmert,

Îți văd tubul cel mare în jurul tubului tău mic, este bine pentru colectarea căderii în exces de ulei?

Mă gândesc la bruileurul cu flacără albastră pe care l-am construit de atunci forum : ați încerca să faceți gauri pe acest tub mare, astfel încât aerul (ars) al camerei de ardere a cazanului dvs. să vină să ardă acolo?
nu în partea de jos, desigur, să nu lase uleiul să curgă, ci în jurul perimetrului?

Cred că poate funcționa, dar ar trebui să fie turbulatorul arzătorului de ulei pe care l-ai îndepărtat, pentru a pune din nou la intrarea micului tău tub?
sau cu un vortex CU?

imaginați-vă flacăra albastră în ulei : Cheesy:

bine pentru tine și bine făcut
0 x
upmert
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 21/11/13, 22:33




de upmert » 18/12/13, 19:43

salut la tine jonule,
da, este bine să colectăm surplusul de ulei și să păstrăm arzătorul în cazan.
pentru tubulator l-am încercat, dar se murdărește și nu am o flacără frumoasă.
pe de altă parte, nu am testat cu AVEC, aș face asta în primăvară.

altfel consumati in jur de 12 litri pe zi cu producerea de apa calda
0 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 19/12/13, 08:13

mare,

acest model, lasă-l ca acesta !!, încearcă mâna pe al tău 2, te felicit, foarte puține persoane pot obține un astfel de rezultat!

:P :P

Poate încercați să șamponați tubul din oțel inoxidabil la 45 ° (de la interior la exterior), astfel încât ultimul netăiat să nu se lipească ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 20/12/13, 11:58

pentru turbulator sau vortex, l-am experimentat pentru arzătorul de flăcări albastre de pe combustibil, secretul este de a găsi distanța corectă între turbulator și duză!
cu cât îi apropii mai mult și + forțezi ca aerul suflat să fie sub presiune, acesta este unul dintre obiective.

bine îmi vei spune că este probabil zero cu arzătorul de ulei, deoarece nu există aer folosit de la suflanta? ah bine da, deci chiar și vortexul nu are niciun interes ... îmi închipui că blocați aerul din arzător?

...

pe de altă parte pentru re-circulația gazelor (arse) de către arzător / aspersor Cred că joacă, în + ar trebui să ridice t ° C a ansamblului duzei, deci este benefic ?!

Văd cum sunt făcute arzătoarele cu flacără albastră, sunt ca ale tale: un tub mic într-un tub mare, micul ținut de flanșe așa cum faci tu, cel mare pur și simplu străpuns la baza sa cu găuri pentru re-circulație în corpul cazanului!
Imagine

în cel mai rău caz, dacă găurile tale nu vi se potrivesc, le puteți re-conecta cu un simplu serflex, dar dacă am ajuns acolo nu mă îngrijesc; =)
0 x
upmert
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 21/11/13, 22:33




de upmert » 21/12/13, 11:02

hi,
ventilația arzătorului meu și originală și ușor deschisă (deoarece închisă se înfundă mai repede) și admisia de aer nu este blocată.
cel mai greu de setat este distanța dintre bilă și tubul interior și alimentarea cu ulei la minge.
nici o defalcare timp de 45 de zile
după sărbători, aș încerca și celălalt arzător.
îmi va lua timp pentru că am câteva idei de îmbunătățire.
altfel am un prieten care va veni să-mi ofere măsurători ale temperaturii flăcării și analiza fumului.
Vă voi ține la curent imediat ce voi avea rezultatele.
petrecere fericită de sfârșit de an
0 x
boulle
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 519
Înregistrare: 02/12/08, 20:44
x 12




de boulle » 21/12/13, 16:45

mare!

Sarbatori fericite si pentru tine!
0 x
upmert
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 25
Înregistrare: 21/11/13, 22:33




de upmert » 07/01/14, 21:26

Cele mai bune urări tuturor,
32 de zile de funcționare în autoturism, începe să se murdărească
Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209