Cum puteți economisi combustibil? HHO Celulă uscată

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/01/14, 00:14

gildas a scris:Cu această mașină ...:
http://www.moteurnature.com/actu/2014/F ... energi.php
În acest C-MAX echipat cu o baterie de 7,6 kWh, este astfel posibilă reîncărcarea completă a bateriei într-o singură zi. Cu aceasta putem conduce teoretic 34 km. Este bine pentru că este gratuit!
Este o farsă. : Evil:
Acest articol este scris pentru a induce în eroare cititorii:
1 / Arătăm o suprafață ridicolă a panourilor solare; 1,5m² sau 300Wp de putere instantanee maximă, care reprezintă o ieșire a panoului de 200Wp / m², în timp ce panourile actuale produc cel mai bine 150Wp / m² ...
Este, în cel mai bun caz, suficient pentru a parcurge 4 km, în fiecare zi :|

2 / Apoi ni se spune despre un sistem de concentrație 23m² (4,30m x 5,30m) sub care să parchezi mașina (convenabil să o iei când pleci în vacanță ...)

Principiul concentrației solare constă în captarea luminii pe o suprafață mare și trimiterea acesteia pe o zonă mai mică pentru a reduce, în principal, investiția reprezentată de panoul solar, care este mult mai scump decât concentratorul (aici un Lentila Fresnel, foarte des, este o oglindă).
Ceea ce uităm să spunem este că concentrația solară funcționează numai în condiții ideale pe care nu le cunoaștem în țările noastre dezvoltate ... Cel mai mic nor care trece și producția panoului merge la ZERO ...
În timp ce cu un panou „clasic”, producția va scădea proporțional, dar va continua în ciuda iluminării difuze ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/01/14, 00:48

Consider acest comentariu pentru o glumă ...
elefantul a scris:Ah! Tesla este superb, deși mă îndoiesc că putem avea TOATE performanțele în același timp și până la sfârșitul celor 8 ani.
Este IMPOSIBIL să exploatezi TOATE performanțele unui astfel de vehicul, indiferent dacă este vorba despre un TESLA electric sau o mașină sport echivalentă în termice ...
Majoritatea vehiculelor actuale „bun tată” au între 100 și 150 CP sub capotă, în timp ce 95% din timp folosim mai puțin de 25 CP și 50 până la 60 CP la vârf ...
Să fim clari, TESLA S este o vitrină, cea mai bună publicitate a unui producător și cea care nu-l costă nimic: Cuvântul din gură.

Când cumpărați o mașină termică nouă, mai mult de o treime din prețul mașinii este folosit pentru a rambursa publicitatea pentru a o vinde ...
Acesta este motivul pentru care încerc să consum numai produse și servicii pentru care există cea mai puțină publicitate, acestea sunt mai puțin costisitoare și, prin urmare, o mai bună valoare pentru bani.
elefantul a scris:În ceea ce mă privește, bugetul mașinii mele ar fi destul de apropiat de cel de-al 10-lea din prețul Tesla.

În ceea ce privește bugetul de înlocuire a bateriei, acesta este încă în jurul valorii de 7 cenți / km (berlingo-ul meu consumă aproximativ 9 cenți de păcură pe km).
Crezi că obiectivul TESLA este să concureze cu Berlingo. :?: :P

Și apoi, încă o dată, confundați garanția și durata de viață...
Bateriile aparatului meu 106 electric nu mai sunt garantate, dar sunt încă funcționale ... Au 13 ani. : Mrgreen:
Desigur, autonomia a scăzut, dar încă rulează zilnic. : Arrowl:

În cele din urmă, o mare parte din bugetul unui automobil este legat de întreținere.
Ultimii 2 fumători (un Volvo 850 și un GPL safrane), cumpărat 2300 € și întreținut de mine (deci la un preț imbatabil) m-au costat, de asemenea, 9 cenți de păcură pe km, dar prețul total, revânzare dedus după 100.000 km a fost de 15 și 18% pe km, respectiv ...
În acest punct, TESLA ar trebui să fie mai economic decât limuzine de vârf, germană, italiană sau engleză ... Nu vor fi schimbări de ulei, filtre de motor, curele, tobe de eșapament, bujii. .. A inlocui. 8)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 10/01/14, 07:51

citro salut
Nu este vorba de a-i determina pe toți consumatorii să treacă la acest mod de consum ... Pe de altă parte, este vorba de a nu rămâne fără a face nimic.

Nu am spus contrariul! Eu însumi sunt un utopist, dar realist pentru toate acestea. Sunt cunoscut pe acest site că „promovez” vegetarianismul / veganismul LA o singură soluție alimentară globală în termeni de ecologie, economie, etică și totuși nu-mi fac iluzii cu privire la impactul pe care acesta îl are asupra cititorilor acestui site (și din alte părți) a filozofiei „noastre”. (Dumneavoastră ați fost sensibil la el și ați adoptat această cale diferită?) În ciuda acestei observații a semi-eșecului legat de cultură, inerție, gastronomie și obiceiuri dietetice mici, „eu” (adică spunem că o minoritate a luat cunoștință și a acționat în această direcție) nu rămâne fără să facă nimic. Totuși, nu cred în Moș Crăciun.
La fel pentru toate electricele care pot părea un ideal, dar care se confruntă cu probleme tehnice și umane, chiar presupunând că aceasta este cea mai bună soluție.
janic a scris:
Prin urmare, nu este vorba de a spune că acest lucru este mai bun sau mai rău decât atât, sunt două alternative, fiecare cu avantajele și dezavantajele sale.

Să fim clari: trebuie să nu mai folosim vehicule care își răspândesc deșeurile în spate (1m3 și 1kg de gaze, vapori și particule în fiecare minut și nu câteva grame ridicole de CO2 așa cum vi se face să credeți).

Aceasta este o părere pe care o împărtășesc complet! Dar aici, din nou, este o problemă tipic urbană, nu una națională, unde suprafețele neurbanizate sunt doar ușor marcate de poluare termică și deversări poluante. Este o chestiune de raport!
Că nu ți-a păsat este de înțeles, dar respiri murdăria vehiculelor din fața ta ... Nu mi-am dat seama eu până nu am fugit cu electricitate ... Este insuportabil ... Acum Mi se întâmplă adesea să mă pun în apnee când sunt sau să trec pe lângă un vehicul care poluează prea mult (pentru că fumează sau miroase). Întrucât nu mai iau zilnic șoseaua de centură aglomerată, nu mai sufer de somnolența care mă lovea în fiecare zi în timpul singurelor mele călătorii pe șoseaua de centură ... surprinzător, nu.

Din nou, aceasta este o opinie pe care o împărtășesc complet. Am trăit, cu mult timp în urmă acum, în suburbiile pariziene și unde, la fiecare trecere, mi-am ținut respirația să traversez, până când am realizat că nu asta era soluția și de ce să nu mă opresc respira definitiv. Așa că mi-am luat clicurile și clicurile și am părăsit această fântână, nereușind să o pot schimba și nu s-a limitat la singura poluare a mașinilor.
janic a scris:
Acestea fiind spuse, nu ar trebui să o privim într-un mod albastru-negru (noi!) Dar să căutăm să știm dacă această alternativă este fiabilă la nivel global cu așa-numitele țări emergente, care sunt viitorii mari consumatori de bunuri de toate felurile și, prin urmare, termice sau electrice. auzit.

Poșta trebuie să nu mai gândească binare !!! Nu exista alternativa !!! Există un mod de călătorie care trebuie abandonat și înlocuit cu o gamă întreagă de moduri de călătorie care sunt mai adaptate și mai eficiente în funcție de situație, ca în secolul trecut, înainte ca automobilul să sosească și să concureze nu numai cu calul, dar pe jos, pe bicicletă și chiar în tren.

Ah, aici suntem readuși în utopia unei lumi mai bine idealizate.
Cu toate acestea, problema depinde mai mult de dezvoltarea acestor țări cu populații mari, pentru a deveni mari consumatori de energie, ei înșiși, așa cum am fost și suntem și astăzi.
Mașina a devenit arhetipul gândului unic pentru deplasare, chiar dacă reprezintă doar o mică parte a călătoriilor în Franța și la scară globală.

Cu siguranță, dar această mică parte este în continuă creștere în țările emergente și este direct legată de creșterea nivelului de trai (ca și pentru mâncare și junk!)
Până la punctul în care francezii sunt incapabili să creadă acest adevăr: sunt mai mulți oameni care circulă cu electricitate în fiecare zi în Franța și în lume decât oameni care circulă cu petrol ...

Din nou, este și rezultatul unei politici față de toată energia nucleară de a justifica acest mod de producție prin înmulțirea sistemelor care utilizează această energie electrică, care a fost doar o „risipă” rezultată din politica atomică franceză.
- Metroul din Ile de France și SNCF transportă 10 milioane de oameni în fiecare zi (fără a lua în considerare celelalte orașe din Franța care au tramvaie, metrou, troleibuz sau autobuze electrice).
și, în același timp, președintele nostru are în vedere închiderea unei singure centrale electrice vechi, deoarece lobby-urile complet electrice sunt foarte puternice, la fel ca lobby-urile petroliere!
- În lume există un miliard de oameni care iau liftul în fiecare zi ...

Și atât de mulți obezi printre cei bogați! lifturile nu sunt o legiune în Africa, India, America de Sud și în alte locuri în care indivizii nu au mijloacele financiare pentru a-și permite aceste luxuri ... întotdeauna urbane.
janic a scris:
... o substituție electrică care riscă să pună alte probleme, cum ar fi proliferarea centralelor nucleare sau termice, al căror pericol este actual.

O altă concepție greșită.
Soluția constă în dezvoltarea sincronizată a energiilor regenerabile, rețelele inteligente (SMART GRIDS) și dezvoltarea comună a sistemelor de stocare ...

Desigur, dar între timp ... !? Și nici pentru mâine, nici pentru poimâine, pentru că altfel ar fi necesar să înmulțim cu 10 sau 100 bugetele care i-ar fi alocate. Nu este vorba doar de tipul de energie, ci de toate politicile și modurile de gândire ale factorilor de decizie și ale utilizatorilor, iar aceasta durează de obicei între 2 și 3 generații.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 10/01/14, 09:07

Mulțumim Citro pentru analiza dvs. despre articolul Ford C-MAX Solar Energi.

În plus, nu am înțeles principiul panoului solar, nu credeam că este necesar să montăm un portic pentru a-i crește eficiența! : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 10/01/14, 23:47

gildas a scris:Mulțumim Citro pentru analiza dvs. despre articolul Ford C-MAX Solar Energi.
În plus, nu am înțeles principiul panoului solar, nu credeam că este necesar să montăm un portic pentru a-i crește eficiența! : Hopa:
Cred că acest tip de comunicare este destinat „investitorilor” pe care cineva dorește să-i atragă pentru a extrage mai bine bani de la ei.
:?
Este mult mai simplu și mai economic să plasați panourile solare pe portic sau va fi mai ușor să controlați orientarea sistemului de concentrare, în timp ce mașina nu va parca niciodată exact în același loc ...

În cele din urmă și, mai presus de toate, dacă panourile sunt integrate cu porticul și nu cu vehiculul, acestea pot produce atunci când vehiculul este absent și pot furniza rețeaua, casa sau încărca bateriile. Autonomia și timpul de încărcare al unei mașini electrice nu sunt probleme și soluțiile există de un secol ... trebuie doar să schimbați bateriile în timp ce schimbați butelia de gaz ... Deci, când veniți acasă noaptea acasă schimbăm bateria descărcată în ziua utilizării cu cea încărcată la soare. Dar această soluție poate fi utilizată de oricine, în timp ce „sistemul Solar Energi” trebuie „brevetat” ...
: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/01/14, 00:51

:?, Janic Nu voi putea răspunde punct cu punct la cuvintele tale.
Am început să refac asta forum și eu ca „utopic”, dar nu mă mai consider ca atare, am mers la practică (deși mă îndoiesc de rezultat). Dacă am ajuns acolo, este în mare parte datorită acestui fapt forum sau scriu o mulțime de prostii care mă surprind când o citesc uneori. Aceasta se numește evoluție. Prin urmare, vă încurajez să perseverați în activismul vostru care dă roade, chiar dacă cititorii dvs. nu reacționează și nu vă lasă să știți părerea lor.
Sunt conștient și, datorită ție și celorlalți, încerc să mănânc mai puțină carne și mai multe legume, plecând de la logica că este necesar să fii eficient pentru a mânca și a o face sănătos. Dar a mânca găinile dintr-o găinărie de familie hrănită cu coji și produse locale este mai bine decât să cumpărați legume ORGANICE din cealaltă parte a globului ... Deci, nu vă pot urma în postulatul vegetarianismului / veganismului ca fiind
LA o singură soluție alimentară globală în termeni de ecologie, economie, etică ...
De exemplu, mâncarea din insecte este la fel de bună. Prin urmare, este o soluție alternativă pentru a ta, care apoi își pierde statutul de soluție UNICĂ ... ???
Prin urmare, putem vedea că aspectul cultural este esențial, de unde și importanța forums să dezbată și să schimbe mentalități.

trebuie să nu mai folosim vehicule pentru a ne muta, care își răspândesc deșeurile în spatele lor (1m3 și 1kg de gaz, vapori și particule în fiecare minut și nu câteva grame ridicole de CO2 așa cum vi se face să credeți).
Aceasta este o părere pe care o împărtășesc complet! Dar aici, din nou, este o problemă tipic urbană, nu una națională, unde suprafețele neurbanizate sunt doar ușor marcate de poluare termică și deversări poluante. Este o chestiune de raport!
: malefic: glumești !!! Am avea, potrivit dvs., dreptul de a polua peisajul rural pentru că este mai puțin vizibil !!! Dacă te înțeleg, un comandant al petrolierului ar avea, prin urmare, dreptul de a degaja pe mare, în afara vederii, dar nu în apropierea coastei !!!

Ai auzit de continentul plastic??? (numit și continentul 6 sau 7)
Și atât de mulți obezi printre cei bogați! lifturile nu sunt o legiune în Africa, India, America de Sud și în alte locuri în care indivizii nu au mijloacele financiare pentru a-și permite aceste luxuri ... întotdeauna urbane.
Ne pare rău, dar există multe mai multe lifturi în Affrique și în celelalte țări pe care le menționezi decât în ​​Europa, la fel pentru obezi, în China, în India, ...
janic a scris:
... o substituție electrică care riscă să pună alte probleme, cum ar fi proliferarea centralelor nucleare sau termice, al căror pericol este actual.
O altă concepție greșită.
Soluția constă în dezvoltarea sincronizată a energiilor regenerabile, rețelele inteligente (SMART GRIDS) și dezvoltarea comună a sistemelor de stocare ...

Desigur, dar între timp ... !? Și nici pentru mâine, nici pentru poimâine, pentru că altfel ar fi necesar să înmulțim cu 10 sau 100 bugetele care i-ar fi alocate. ... durează de obicei între 2 și 3 generații.
Acest lucru este FALS, se dezvoltă în același ritm cu producția de vehicule și este realizabil în mai puțin de o generație, mult mai rapid decât pentru a construi centrale nucleare nepotrivite, așa cum am explicat, dar nu pareți nu o înțeleg. Cu siguranță, francezii nu sunt un popor capabil să evolueze rapid ... Africanii, mexicanii au adoptat telefonul mobil în mai puțin de o generație când ne-a luat 2 ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 11/01/14, 09:28

Citro salut
Sunt conștient și încerc, datorită ție și altora, să mănânc mai puțină carne și mai multe plante pe baza logicii că este necesar să fii eficient să mănânci și să o faci sănătos.

Acest subiect nu este dedicat subiectului pe care vi-l răspund despre ecologie și vegetarianism
https://www.econologie.com/forums/ecologie-e ... 10750.html

pentru restul:
Dacă te înțeleg, un comandant al petrolierului ar avea, prin urmare, dreptul de a degaja pe mare, în afara vederii, dar nu în apropierea coastei !!!

Nu, întotdeauna acest fenomen de diluare. În mijlocul oceanului, impactul va fi mai slab decât la țărm. Sute de nave au fost scufundate în timpul războiului și impactul a fost redus prin diluarea acestuia. Tobe de deșeuri radioactive au fost aruncate în mări și deschise, nivelul de radioactivitate din oceane fiind greu afectat. Dar aceiași butoaie aruncate într-unul dintre marile râuri ale acestei țări ar fi provocat catastrofe. A se vedea Cernobîl, unde natura își retrage treptat drepturile cu diluție radioactivă.
Înseamnă asta că este bine? Departe de ! Dar dincolo de poluarea însăși, concentrarea acesteia pune problema urbanilor. O sută de mașini care circulă în mijlocul pădurilor Landes sau Morvan nu vor avea același impact ca aceleași pe șoseaua de centură.
Ai auzit de continentul plastic ??? (numit și continentul 6 sau 7)

Una nu o justifică însă pe cealaltă. Reducerea impactului oricărei poluări este într-adevăr o necesitate „etică” mai degrabă decât o necesitate de mediu (a doua fiind consecința lipsei primei), dar electricitatea nu este mai mult, nici mai puțin, etică decât termică, deoarece ambele sunt consecințele dezvoltării excesive și exorbitante a industriei. " Nu putem avea unt și bani din unt »
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/01/14, 11:36

Janic a scris:
totuși, nu-mi fac iluzii cu privire la impactul pe care acesta îl are asupra cititorilor acestui site (și din alte părți) a filozofiei „noastre”. (Dumneavoastră ați fost sensibil la ea și ați adoptat această cale diferită?) În ciuda acestei observații a semi-eșecului legat de cultură, inerție, gastronomie și obiceiuri alimentare reduse, „eu” (adică spunem că o minoritate a luat cunoștință și a acționat în această direcție) nu rămâne fără să facă nimic. Totuși, nu cred în Moș Crăciun.


Există, de fapt, „cărări” ...

Când vine vorba de alimente, există o gamă întreagă de atitudini posibile între vegan și marii consumatori de carne și produse congelate / prelucrate, având ca rezultat un echilibru „verde” sau „carbon” complet diferit!

Problema nu este atât de radicală „carne / nu carne”, după părerea mea.

În zonele stepelor aride cresc plantele celulozice. Rumegătorul este atunci un „colector” de biomasă și, prin urmare, de energie solară. Numai el poate digera celuloza și transforma-o în „biomasă” utilizabilă de oameni ...

Dar sunt de acord, consumul nostru de carne este totul: echilibru excesiv, abuziv, antiecologic, anti-COXNUMX și, prin urmare, încălzirea globală.

Prin urmare, includ alimente în reflecția mea despre cum să-mi îmbunătățesc amprenta ecologică, la fel ca încălzirea, călătoria, reînnoirea mărfurilor ...

Nu ajung, degeaba, la o situație 100% satisfăcătoare. Doar compromisuri, cu mine, cu viața pe care o duc ... Dar compromisuri ale căror efecte se adună ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 11/01/14, 12:00

Despre carne, am auzit ieri o figură la televizor:

Consumul belgian de carne a crescut de la 150 gr / zi în anii 50 la 300 gr / zi astăzi ...

Mi se par foarte mari aceste 2 cifre (mai ales pentru anii 50, 300 gr este o friptură drăguță!) ... sau altfel este că includ diverse pierderi și fricadele lol!

Nu tu?

În orice caz, +1 cu did67 ... trebuie să vă limitați consumul de carne.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/01/14, 13:00

Christophe a scris:

Mi se par foarte mari aceste 2 cifre (mai ales pentru anii 50, 300 gr este o friptură drăguță!) ... sau altfel este că includ diverse pierderi și fricadele lol!

..


Cred că includ toate carnea, inclusiv auto-producția (iepure sau pui crescut, în anii 50, în fiecare curte).

Și bineînțeles cârnați, fricadele, pateuri în croute, pateu Olida ...

Rămâne de văzut dacă este vorba de consumul uman sau de un raport de gen: tonajul cărnii sacrificate corectat pentru import-export bialn / împărțit la numărul de locuitori.

În acest caz, este posibil să aveți și hrană pentru câini și pisici etc.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193