Respectarea gazelor geotermale în R12 R22

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Didier07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/11, 17:36

Respectarea gazelor geotermale în R12 R22




de Didier07 » 07/11/11, 17:57

bonjour,

Am 18 ani de energie geotermală. Un compresor pe cameră. Pardoseala de încălzire cu gaz (instalație gaz / gaz).
Am conform compresoarelor R12 și R22. Pentru a asigura instalarea mea, ce ar trebui să fac?
- schimbați compresoarele și gazele?
Mă întreb dacă pot respecta instalația fără a schimba conductele (la sol și podea), deoarece gazele de înlocuire nu au aceeași presiune.

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Cordialement
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 07/11/11, 18:44

Este plăcerea PAC-ului cu minciuna pseudo-geotermului care nu are nimic geotermic, dar folosește căldura solară stocată natural peste mai mult de un an pe pământ pentru a fi exactă !!!

Puteți vedea producătorii și instalatorii să vă vândă și să vă facă să plătiți un maxim la fiecare 10-15 ani !!
Am avut impresia ca exista fluide destul de echivalente evitand schimbarea tuturor ????
Dar este complex cu profesioniști care ascund, înșală și înșelează, ca prietenii familiei mele care au plătit 30000 de euro, pentru un PAC care a funcționat doar 3 zile, timpul de plată, compania fiind falimentată !!
Personal, refuz să „smulg” în mod repetat pentru PAC-urile care se schimbă, precum vânturile, la 3 ani de la cumpărare în cazul meu, înșelătorie acum 10 ani !!
Eu economisesc mult mai mult cu lemn gratuit !!


Nu știu cât ați plătit și nici amploarea instalării dvs., dar la 30000 € la fiecare 18 ani sau 1666 EUR pe an, plus consumul electric, cu riscul nuclear de tip Fukushima, este mai scump decât păstrarea unui vechi sistem de încălzire rudimentar, nu mai scump pe an, devenind mult mai ieftin cu încălzire cu lemn gratuit ars în insert, sobă sau cazan simplu; peste tot, 77, 91 și 83 acest lemn gratuit provine din toate plantele tăiate și aruncate peste tot, provenind din prunele de garduri vii, copaci și grădină de mine și vecini și uscate la soare vara !!!
Nici nu am reușit să reabsorbiți lemnul căzut peste tot odată cu furtuna de la sfârșitul anului 1999, înainte de a fi putred!
COP-ul acestui lemn gratuit este nesfârșit, în afară de exercițiul necesar pentru a-l ridica și usca, exercițiu foarte bun, mai ales pentru sciatica mea bine tratată de 17 ani și care revine când stau prea mult în fața unui computer !!!

în cele din urmă adevărata soluție eficientă, dar denigrate și înăbușite de profesioniști (nu vor mai avea de lucru pentru că sunt perpetue fără PAC, fără consum, nici întreținere, nici defalcări) să folosești căldura solară de vară, pe colectoarele solare, de 40 până la 70 ° C, pierdute în totalitate astăzi, stocând-o în energia geotermală pentru a te încălzi iarna, dacă energia dvs. geotermală este bine proiectată, cu o capacitate mică !!
Această soluție funcționează la:
www; dlsc.ca
discutat pe:
https://www.econologie.com/forums/chaleur-d- ... 10828.html
https://www.econologie.com/forums/stockage-d ... 10173.html

Soluție, perpetuă, fără CO2, nici poluare, total ecologică și foarte economică, mai simplă, capabilă să înlocuiască încălzirea nucleară cu sau fără PAC, soluție ignorată și înăbușită sistematic !!

Dacă aveți o fântână canadiană pseudo-geotermică, o puteți preîncălzi puternic în timpul verii cu colectoare solare simple (fără pretenții, conducte simple sub sticlă sau carbonat) și reduceți mult consumul pompei de căldură, în funcție de dimensiunile acestui puț.
0 x
Lyanne
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/11/13, 13:53

Re: Respectarea gazelor geotermale în R12 R22




de Lyanne » 28/11/13, 13:58

Salut tuturor și în special Didier

Am o încălzire în pardoseală Sofath care timp de 16 ani a dat satisfacții complete. R22 nu mai este disponibil sau sistemul meu rămâne fără gaz, astfel încât nu se mai încălzește. Banuiesc ca nu sunt singurul in acest caz ...
Ce soluție ați găsit pentru a menține încălzirea în pardoseală pe care am găsit-o perfectă?
Nu pot găsi o alternativă ...
Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs., pentru ajutorul dvs.!



Didier07 a scris:bonjour,

Am 18 ani de energie geotermală. Un compresor pe cameră. Pardoseala de încălzire cu gaz (instalație gaz / gaz).
Am conform compresoarelor R12 și R22. Pentru a asigura instalarea mea, ce ar trebui să fac?
- schimbați compresoarele și gazele?
Mă întreb dacă pot respecta instalația fără a schimba conductele (la sol și podea), deoarece gazele de înlocuire nu au aceeași presiune.

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/11/13, 22:15

Bună dimineața.
Cea mai comună soluție este înlocuirea unității (unităților) de condensare.
Există lichide de substituție care nu prezintă riscuri pentru compresoare și etanșeitatea circuitului, în plus, acestea au, în general, o durată legală relativ scurtă. Pentru R22, este posibil ca la anumiți distribuitori (dehon, gazéchim, fluor caloric) să se găsească unele sub denumirea de R22 regenerată. Este foarte scump. În plus, din iulie 2012, aveți nevoie de un certificat de aptitudine pentru manipularea frigiderelor pentru a le cumpăra.
Personal în meseria mea nu l-am folosit mai mult de un an. R22 are caracteristici apropiate de R407c încă în norme R12 este foarte aproape de R134a în ambele cazuri este necesar să se scurgă uleiul înlocuiți cauciucul și garniturile de teflon înlocuiți regulatoarele înlocuiți uscătorul de filtru și faceți un vid bun. Intervenția făcută de un profesionist este foarte scumpă, este mai bine să lăsați lucrurile noi la R410a.
0 x
Lyanne
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 28/11/13, 13:53




de Lyanne » 30/11/13, 09:32

bonjour,
și vă mulțumesc pentru aceste informații care confirmă faptul că trebuie să înlocuiesc dispozitivele existente pentru a trece la R 410, dar ...
la Toulouse nu găsesc niciun inginer care să facă modificările, cu excepția Sofath
Prin urmare, sunt prizonier de Sofath și mai ales de prețurile sale!
Din câte știți, există o altă companie care poate face această modificare?
Sunt oferit să trec la aer condiționat reversibil ... încălzirea în pardoseală este mult mai confortabilă!
Prin urmare, ostatic al Sofath ... chiar dacă nu sunt din partea mea, nici un reproș să-i fac, să funcționeze și să îl concesioneze
Va multumesc din nou
Bonne Journée
Lyanne
PITMIX a scris:Bună dimineața.
Cea mai comună soluție este înlocuirea unității (unităților) de condensare.
Există lichide de substituție care nu prezintă riscuri pentru compresoare și etanșeitatea circuitului, în plus, acestea au, în general, o durată legală relativ scurtă. Pentru R22, este posibil ca la anumiți distribuitori (dehon, gazéchim, fluor caloric) să se găsească unele sub denumirea de R22 regenerată. Este foarte scump. În plus, din iulie 2012, aveți nevoie de un certificat de aptitudine pentru manipularea frigiderelor pentru a le cumpăra.
Personal în meseria mea nu l-am folosit mai mult de un an. R22 are caracteristici apropiate de R407c încă în norme R12 este foarte aproape de R134a în ambele cazuri este necesar să se scurgă uleiul înlocuiți cauciucul și garniturile de teflon înlocuiți regulatoarele înlocuiți uscătorul de filtru și faceți un vid bun. Intervenția făcută de un profesionist este foarte scumpă, este mai bine să lăsați lucrurile noi la R410a.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 30/11/13, 10:13

Există multe companii de aer condiționat în toată Franța. Puteți găsi lucrători frigorifici care vor face treaba. Ideea reversibilului nu este rea, dar trebuie să știți dacă podeaua actuală este izolată în consecință. Cu cât este mai multă răcire, cu atât plafonul de răcire este mai bun, deoarece frigul scade. În orice caz, nu este chiar aer condiționat, ci răcire.
Cel mai bine ar fi fost să faceți un podea cu apă cu un grup frigorific cu schimbător de lichid apă / frigider. Astfel, puteți instala o pompă de căldură Co2. Cu acest tip de circuit puteți instala, de asemenea, colectoare solare. Conversia poate fi încă posibilă.
0 x
Didier07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/11, 17:36




de Didier07 » 19/01/14, 20:18

Bonsoir,
Pentru a urmări postul meu am un profesionist care vine mâine să studieze fezabilitatea. Vă voi ține postat imediat ce știu mai multe!
0 x
Didier07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/11/11, 17:36




de Didier07 » 23/01/14, 16:22

Bonjour à tous,

Profesionistul a venit de două ori pentru că s-a întors cu un coleg. Sistemul meu este adaptabil în R410 cu un alt material nou (compresor). Dar îmi păstrez podeaua încălzită. Astept estimarea!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 24/01/14, 23:29

bonjour
Presupun că încălzirea pe pardoseală va fi apă cu schimbător de căldură în placă din grup și nu R410a în condensare directă? Dacă da, faceți ghilimele cu un alt tip de pompă de căldură Co2, de exemplu. Consultați și o opțiune solară.
0 x
bamboo4369
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 02/07/18, 11:14

Re: Respectarea gazelor geotermale în R12 R22




de bamboo4369 » 02/07/18, 11:18

bonjour,
Am avut o companie care a venit să-mi ofere un preț pentru înlocuirea celor două compresoare de canapea
Mi-au luat caracatița afară și am comparat cu lipitul de argint, cred și noi accesorii.
în interior au înlocuit mașina.
Totul a funcționat pentru 2 ierni super profesionale și servicii post-vânzare la început.
Dacă este necesar, vă pun în legătură cu caseta pentru a interveni, cred în 42/69/43/07/15/63.
Iată dacă vă poate ajuta
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 304