Omologarea unei motociclete de amatori pentru construcții?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
ggdorm
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 122
Înregistrare: 23/02/09, 17:25
Locul de amplasare: Belgique

Omologarea unei motociclete de amatori pentru construcții?




de ggdorm » 24/03/14, 20:25

Buna tuturor!

A informat cineva deja despre omologarea unei motociclete construite de amatori în Belgia (legislația europeană)?
Am trimis un e-mail la organismul de certificare, dar nu știam după o săptămână. Voi începe hărțuirea telefonică mâine!
Ideea este de a face un KR200 modern cu tehnologiile ecoshell-ului maraton. De la participarea mea, nu am renunțat!
Se pare că toate vehiculele cu 3 roți cu o viteză> 50 km / h pot fi omologate ca motocicletă.
Naiv poate, îmi spun că omologarea unei motociclete trebuie să fie mult mai simplă decât cea a unei mașini. Fără test de accident, ...
Are cineva o idee despre pașii care trebuie luați și costurile lor?
Pentru acest proiect, m-aș putea baza, de exemplu, pe o mini punte față Austin și pe un motor Yamaha XT 500 (3l / 100 pe bicicletă).
Vă doresc tuturor o seară grozavă!

Jérôme
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 267