Brevetul, de ce, cum, cât și de soliditatea lui?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16131
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 25/03/14, 09:07

Da, da, dezbatere foarte interesantă ...

Dacă doriți câteva idei simple de protecție intelectuală, există 3 stâlpi :
1) Secretul
2) Brevetul
3) Drepturi de autor

poți juca după starea ta de spirit pe acești stâlpi diferiți. Niciunul dintre ei nu este satisfăcător de unul singur, cu cei 3 începi să stai puțin mai bine.

Cu toate acestea, o altă idee foarte simplă în IP nu este atât bucata de hârtie, fie că este un brevet sau o dovadă a dreptului de autor care vă protejează. Mai degrabă, vă puteți permite aluatul și batalionul de avocați să atace contravenienții sau să conteste brevetul ostil al unei terțe părți; și de multe ori deciziile luate în materie sunt șocante pentru reclamant cu bună credință! Chiar dacă câștigați cazul, compania adversă intră în „faliment” și nu plătește nicio compensație; „investiția financiar-temporală” judiciară este irosită

Și în cele din urmă o ultimă idee: publicarea în masă pe internet este o armă formidabilă, dar trebuie făcut după o lungă fază de maturare / secretizare, apoi de depunere de către canalul istoric care este INPI / OMPI. Publicarea în masă stabilește automat drepturile de autor asupra invenției.

În ceea ce privește „contractul” semnat de Grelinette: îl văd ca pe un protocol de colaborare foarte sumar: ca atare, mi se pare foarte vag în ceea ce privește interpretarea anumitor termeni și, în orice caz, în cazul unui viitor dezacord între partidele, Grelinette pare minoritară fără a bloca puterea ...

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 25/03/14, 11:12

Remundo a scris:Da, da, dezbatere foarte interesantă ...

Dacă doriți câteva idei simple de protecție intelectuală, există 3 stâlpi :
1) Secretul
2) Brevetul
3) Drepturi de autor

poți juca după starea ta de spirit pe acești stâlpi diferiți. Niciunul dintre ei nu este satisfăcător de unul singur, cu cei 3 începi să stai puțin mai bine.

Cu toate acestea, o altă idee foarte simplă în IP nu este atât bucata de hârtie, fie că este un brevet sau o dovadă a dreptului de autor care vă protejează. Mai degrabă, vă puteți permite aluatul și batalionul de avocați să atace falsificatorii sau să conteste brevetul ostil al unei terțe părți; și adesea deciziile luate în această materie sunt șocante pentru reclamant cu bună credință! Chiar dacă câștigați cazul, compania adversă intră în „faliment” și nu plătește nicio despăgubire; „investiția financiar-temporală” judiciară este irosită

Și în cele din urmă o ultimă idee: publicarea în masă pe internet este o armă formidabilă, dar trebuie făcut după o lungă fază de maturare / secretizare, apoi de depunere de către canalul istoric care este INPI / OMPI. Publicarea în masă stabilește automat drepturile de autor asupra invenției.

În ceea ce privește „contractul” semnat de Grelinette: îl văd ca pe un protocol de colaborare foarte sumar: ca atare, mi se pare foarte vag în ceea ce privește interpretarea anumitor termeni și, în orice caz, în cazul unui viitor dezacord între partidele, Grelinette pare minoritară fără a bloca puterea ...

@+

Bună ziua și vă mulțumesc pentru acest comentariu.

Într-adevăr, substanța subiectului este foarte interesantă și evidențiază aspectul financiar fundamental în procesul de brevetare: un brevet este o mulțime de bani pentru a câștiga și mai mult!

Un inginer consultant de la INPI m-a sfătuit să mă gândesc cu atenție la procesul de depunere a brevetului ca persoană fizică:

„Există 4 niveluri în depunerea brevetului care necesită o nevoie financiară mai mult sau mai puțin importantă și adesea incompatibilă cu puterea financiară a unei persoane”:

1 °) Cercetare și dezvoltare cu fabricarea prototipurilor, efectuarea testelor, îmbunătățirea anumitor puncte etc.

2 °) Constituirea fișierului în vederea depunerii: cercetarea stadiului tehnicii solide, memoria invenției bine rescrisă tehnic și legal de către un inginer specializat în IP (minim între 5000 și 1000 €), etc ...
Ca să nu mai vorbim de studii de piață anterioare (EM) pentru a verifica dacă brevetul are un interes economic real. EM poate fi realizat în mai multe țări pentru a alege cu înțelepciune țările în care brevetul va fi activ: multe țări alese sunt foarte scumpe, puține țări pot pierde piețe mari și permit unui concurent să înființeze producția acolo.

3 °) Brevetul înregistrat este păstrat secret de INPI timp de 18 luni (vezi pașii INPI)) înainte de a fi făcut public, astfel încât proprietarul să poată lansa producția industrială și să dezvolte rețeaua de distribuție. Această producție și această dezvoltare a rețelei sunt încă bugete substanțiale. Ideea este de a prelua un avantaj economic (cota de piață) asupra concurenților.

4 °) și este o poziție care poate fi foarte grea din punct de vedere financiar, cea care constă în atacarea legală a falsificatorilor, așa cum o specifică în plus Remundo.
De asemenea, poziția care face depunerea unui brevet de către o persoană fizică sau o companie care nu are umeri financiari solizi, o bătălie aproape pierdută în avans.


Acest lucru se leagă, de asemenea, de o remarcă făcută de un inginer consultant în domeniul PI: strategia obișnuită a unui contravenient, în special a companiilor mari, este de a îneca juridic și financiar proprietarul unui brevet în procese lungi și costisitoare.

Juriștii vor confirma că provocarea amânării procesului la calendarele grecești este cel mai ușor de făcut; vor confirma, de asemenea, că, chiar și cu o judecată bună care dovedește că aveți dreptate, executarea hotărârii este un alt ibric de pește, uneori la fel de dureros și costisitor ca procesul în sine, ca să nu mai vorbim de strategia celui care pierde de a depune falimentul și să renăscem alături sub o altă identitate! ...

Pe scurt, nu este o cursă de obstacole, ci un teribil și formidabil „Koh-Lanta”! Ce îmi amintesc despre afacerea mea este că am fost tentat să joc în ape tulburi infestate de rechini și capcane și că un rechin m-a atras acolo cu cântecul său de sirenă care mă făcea atârna un viitor financiar senin, în timp ce mă mângâi în direcția părului! (Ha, creatorii: ce sunt naivi înrăiți!)

Aș fi fost mai bine inspirat să continui să împărtășesc meșteșugurile mele cu entuziaștii ...


După cum mi-a recomandat
Philippe Schutt a scris:... trebuie să încetăm să ne dezvoltăm împreună cu ei și, eventual, să-i luăm pe o pistă falsă.
Iată ce încerc să fac: am lansat o urmă falsă ... Aștept acum să văd dacă rechinul mușcă la rândul său pe cârlig! ...

Pe de altă parte, un prieten foarte familiarizat cu acest tip de situație mi-a dat niște sfaturi excelente despre cum să încep să organizez un caz de apărare, pentru orice eventualitate. Este destul de simplu: păstrați toată corespondența (scrieri, e-mailuri, ... chiar și cele care nu par să aibă legătură cu cazul), trimiteți o confirmare de primire la toate scrisorile și e-mailurile și, mai presus de toate, trimiteți sistematic un e-mail de cont - raportați după fiecare întâlnire, interviu sau interviu telefonic, luând în considerare punctele discutate.

În cele din urmă, pentru a încheia cu un detaliu anecdotic al afacerii mele, brevetul care era la vedere se referea la un simplu detaliu nesemnificativ al unui element al unui sistem de cuplare pe care l-am jucat și pe care finanțatorul l-a reținut! ... Și când spun un detaliu, pentru mine este un fleac amuzant și derizoriu pe care sper să am plăcerea să ți-l expun rapid. : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 26/03/14, 09:56

bonjour
În cele din urmă, pentru a încheia cu un detaliu anecdotic al afacerii mele, brevetul care era la vedere se referea la un simplu detaliu nesemnificativ al unui element al unui sistem de cuplare pe care l-am jucat și pe care finanțatorul l-a reținut! ... Și când spun un detaliu, pentru mine este un fleac amuzant și derizoriu pe care sper să am plăcerea să ți-l expun rapid.
asta fac deponenții de brevete, care brevetează o multitudine de detalii esențiale și îngreunează eludarea (dar este foarte, foarte scump și posibil doar pentru industriile mari).
0 x
Verna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 02/02/08, 14:13
x 1

Brevetul ...




de Verna » 26/03/14, 13:36

bonjour,

În ceea ce privește „protecția” prin brevet, întrebați-l pe domnul Ferraye ce părere are despre asta, Julien Courbet realizase un program pe acest subiect căruia i s-a interzis difuzarea timp de zece ani, îi dedic o pagină la această adresă: http://www.climaverna.com/compresseur31.htm

Miliardele de dolari au fost furate impunabil pentru autorii acestei delapidări, în ciuda depunerilor de brevete adecvate .......

INPI vorbește despre protecția brevetului, dar aceasta este doar o înregistrare, dacă ești copiat, depinde de tine !!!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16131
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 26/03/14, 14:29

Mulțumesc, dle Verna, că ați vorbit despre acest subiect spinos.

Într-adevăr, inventatorul independent are tot interesul să folosească și să abuzeze de drepturile de autor pentru a-și proteja invenția, care este o lucrare a minții.

Depunerea unui brevet este, de asemenea, interesantă din punct de vedere tehnologic
1) Diseminarea invenției în canalele istorice ale inovației tehnice
2) Pentru a vedea ce a fost depus anterior în domeniul tehnic al invenției.

Am putea vorbi la nesfârșit despre acest subiect ...

Dar îmi place textul dvs. pro-copyright aici:
http://www.climaverna.com/compresseur29.htm#a

De asemenea, ecologiștii vor putea descoperi aici ideile bune ale dlui Verna: http://www.climaverna.com/compresseur29.htm#a

având ca scop creșterea energiei disipate de obicei în amortizoarele vehiculului.


Cordialement,
0 x
Imagine

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273