Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură!

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Hic » 27/03/14, 09:26

Christophe a scris:
Hic a scris:uzura normală a discului de frână
înlocuire la 60.000km în medie

100.000 km este normal pentru tipul dvs. de conducere.

dar enigma persistă!


De ce am minte 150 de km ???

Hic a scris:Dacă nu considerați că plăcuțele de frână au performanțe ridicate

pentru a verifica istoricul evoluției calității materialului


Da da 105 km pentru plăcuțe, suntem de acord că este mult ... dar destul de logic în conducere eco, nu?


Bună Christophe
mă surprinde
Nu știu cum să înlocuiesc un disc de frână (130 .... 150.000km testat cu frânare progresivă până când roțile se blochează la 30 40Km / h)

dar pentru tampoane, acesta a fost schimbat, folosit 2/3 pentru a face frumos.
mult noroc : Mrgreen:

dacă conduci în mediul rural, uzura prematură a discului ar proveni din cuarțul praf !? tipic alsacian!
_foar pentru greu, dar mai puțin eficient pentru slăbire ca o napolitana.
sau / și placa ar deveni încrustată cu cuarț

Îți folosești mașina ca un 4X4? : Mrgreen:
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Christophe » 27/03/14, 09:45

Hic a scris:Îți folosești mașina ca un 4X4? : Mrgreen:


Nu ... niciodată !!

Dar, așa cum sunt în mediul rural, de multe ori se face rahat pe drumuri ... atunci multă sărare și iarna ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Eco-driving, da ... dar ai grijă la uzura prematură




de Gaston » 27/03/14, 10:38

Christophe a scris:
Hic a scris:uzura normală a discului de frână
înlocuire la 60.000km în medie

100.000 km este normal pentru tipul dvs. de conducere.

dar enigma persistă!


De ce am minte 150 de km ???
Vechiul meu R19 făcuse 230000 km cu același set de discuri.
Iar controlul tehnic nu a notat nimic când l-am vândut ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 27/03/14, 10:45

„R19 ziua mea înainte” totul este spus ...

:|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 27/03/14, 11:10

Excelent, R19! :D
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 27/03/14, 11:28

Mașina din Mamita ajunge la 300 km pe discuri înainte de a fi schimbat o dată la 000, când fratele meu mi-a vândut-o mi-a cumpărat un set complet de frâne pentru ca eu să o montez. Tocmai am schimbat tampoane pentru că discurile erau impecabile ... Cu toate acestea, este o mașină grea și puternică și nu este condusă special către economie (utilizare profesională timp de 220 ani și 000km)

Există frâne și frâne ... Modelul meu alfa 156 sărac (105cv JTD) este echipat cu mici discuri neventilate în față ... În utilizare rapidă și furioasă ... Se lasă repede și încep să facă zgomot pe frânare grea (totuși sunt în stare bună) ...
Frumoasa mea soră de 2.4 jtd 136cv este echipată cu frâne mai mari cu discuri ventilate (și perforate) și bine, nu este deloc aceeași muzică ...

De asemenea, au un scaun Fiat Scudo 9 pentru uz profesional ... Toate seturile de anvelope AV schimbă plăcuțele de frână față și o dată în două discuri ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 27/03/14, 12:01

citro a scris:
Chiar și pe GPL, motoarele se murdăresc și uleiul devine negru ... Dar mult mai puțin decât benzina, și să nu vorbim despre motorină ...

Este adevărat, pe de altă parte, că pe o mașină nouă GPL, uleiul este transparent ca în prima zi când schimbăm uleiul.


Nu prea observ asta: uleiul este „ușor” rumenit pe C1-ul meu care este aproape de 100 km sau pe C000-ul meu care depășește 5.

Dar într-adevăr, culoarea este doar reflexul „particulelor” colectate.

„Moleculele” încă ajung să fie zdrobite și puterea de lubrifiere scade. Acesta este motivul pentru care respect intervalele recomandate ...

Așa că conduc pe GPL și eco-conducere cât mai mult posibil. Un mlotr, aș spune. Dacă tot sunt acolo, vă voi spune kilometrajul realizat (C5-ul meu va muri cu siguranță înainte de oră, deoarece nu mai conduce suficient; îl păstrez ca și cum alții au un autovehicul; mi se întâmplă când mă barroude, să dorm în ea - mă duc doar acasă!)

Nu sunt convins că toate efectele atribuite eco-conducerii sunt atât de variate:

- plecarea la distanță nu împiedică din când în când o frânare ceva mai gravă: o oprire în partea de jos a unui deal la locul meu; ieșire neașteptată dintr-un vehicul; semafor care se înroșește la 50 de metri ...

- conducerea ecologică nu înseamnă „motor rece”; Aquastat va stabiliza motorul la aceeași temperatură ca în timpul conducerii normale; Ce-i drept, un motor care va „fredona” va reduce mai mult la nivelul capetelor pistonilor / cilindrilor; este curat ; Cu toate acestea, când îmi alez dealul, cel unde există oprire, îmi trag al 5-lea în jurul valorii de 2 rpm, motorul se încălzește și pentru că acolo, cer putere aproape maximă ...

Constat că atribuim lucruri discutabile conducerii ecologice. Christophe, nu sunt deloc sigur că înregistrările tale nu s-ar fi deformat în timpul condusului normal! Prima mea ipoteză în cazul dumneavoastră și climatul dvs. mi se pare într-adevăr „petele de rugină” la fiecare oprire ușor prelungită (2 zile), după o bună sărare a drumurilor și o ceață bună pătrunzătoare ... [se întâmplă, pentru exemplu cu tine, mi se pare; Cunosc puțin zona - vă reamintesc că Christophe locuiește în Ardenele belgiene și nu în Alsacia!]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 27/03/14, 12:23

comentarii foarte bune de la Did67 : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 27/03/14, 12:56

Comentarii bune din partea tuturor. 8)

Pentru GPL, cea mai mică cantitate de funingine reduce înfundarea cilindrilor și, în consecință, a uleiului.
Faptul rămâne că calitățile chimice ale lubrifiantului scad cu timpul și kilometrii, chiar dacă aspectul său vizual se modifică mai puțin decât pe o mașină pe benzină și mai ales pe motorină.

În cazul în care unii spațiuează intervalele de scurgere, nu ar trebui să fie considerată o regulă de urmat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 27/03/14, 18:51

Christophe a scris:
Flytox a scris:Cealaltă soluție este din când în când frânarea limită a capului în parbriz, dar fără înlănțuire ... Aceasta curăță „glazura” plăcuțelor fără a le ucide. : Mrgreen:


Asta am încercat să fac, de mai multe ori ... dar fără rezultat asupra vibrațiilor ...


Vibrațiile, este posibil să aveți un disc deformat (originea problemei?), Sau nu s-a purtat în mod regulat (nu aceeași duritate peste tot pe suprafața de frecare?), Sau provine de la anvelopa care are un „plat” și nu Nu vă întoarceți? Sau un amortizor de șoc care lasă totul să vibreze la frânare?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 176