Ora și informațiile despre Guillemenant

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Ora și informațiile despre Guillemenant




de Janic » 16/04/14, 14:21

Phew, în cele din urmă am ajuns la final.
Este redat ca atare, cu excepția intonațiilor. Lectură fericită!

Dr. Guillemant
Timp și informații.
Bună ziua, voi începe prin a vă vorbi despre roboți, pentru că nu înțelegem diferența dintre un robot și o ființă umană, dacă ne dăm seama, pentru moment roboții nu știu să facă mult- chestie, dar ziua în care în doar câteva decenii, poate 10 ani, poate 50, roboții vor putea face exact aceleași lucruri pe care le facem noi. : ce se va intampla ? Ei bine, de fapt, ne vor fi mult superiori mental, percepțional, vor avea mult mai multe facultăți și să spunem că într-un cadru perfect materialist, omul va avea doar un singur lucru de făcut. , este să încerci să arăți ca un robot, să devii un robot în sine, astfel încât să-i crești capacitățile de inteligență, capacitățile sale de percepție, atât!
-1'25- Aceasta este chiar filosofia transumanistă americană care se remarcă cu adevărat astăzi: pot spune că am contribuit la aceasta în cariera mea profesională și apoi am renunțat mai întâi pentru că sunt fizician și m-am gândit toată viața dacă putem face roboți conștienți. În ultimul timp am colegi de neurologiști că încercam să conving: " din astfel de motive, ... le-am spus, „lăsați-o, nu veți putea ". În cele din urmă, ceea ce vreau să spun prin asta este că motivele fundamentale care fac ca un robot să fie diferit de o ființă vie nu sunt absolut cunoscute de știință și, prin urmare, ne străduim. În realitate de câțiva ani totul se schimbă, avem confirmarea noilor concepte din fizica modernă care ne permit să credem că vieții nu au nimic de-a face cu un sistem mecanic.
Vă dau seama aici, cele 4 credințe ale acestui materialism care pot fi considerate drept o religie adevărată, deoarece o religie este ceva care are o profeție: " într-o zi, roboții vor avea conștiință și vor depăși oamenii „Este o religie care are și un zeu, este întâmplarea, toate formele de întâmplare, șansa care rezultă din ignoranța noastră asupra cauzelor, șansa care ar rezulta dintr-un zeu care ar juca zaruri și apoi tot felul de credințe și marea dificultate pe care o avem pentru a ieși din acest sistem materialist, acest gând materialist, provine din faptul că am înțeles că trebuie să ne schimbăm profund concepțiile despre spațiu, materie și timp. Am înțeles că trebuie să o facem: de ce? Pentru că ne dăm seama că există conexiuni intangibile peste tot, adică, de exemplu, în materie suntem capabili să separăm cu ani lumină două elemente de materie adunate inițial și să le separăm. rămâneți conectați fără a exista vreo relație de cauzalitate între ei, fără ca niciun semnal să poată fi transferat, ei continuă să aibă un comportament conectat, este total neverosimil din punctul de vedere al noțiunii de materie că suntem fapt, deci este problema non-localității. De asemenea, ne-am dat seama că această problemă are loc în timp, este destul de recentă, ne-am dat seama că două puncte cu particule de fiecare dată ar putea fi conectate într-un mod nelocal, adică - să spui că au interacțiuni proprii, care sunt corelate în timp ce unul dintre evenimente are loc în prezent și celălalt în viitor. De asemenea, ne-am dat seama că ceva care se întâmplă în prezent poate avea o influență asupra trecutului.
4'40 Deci, acolo aveți două tipuri de conexiuni non-locale de tip timp și spațiu, și nu știm ce cauzează conexiunea respectivă. De asemenea, bănuim că spațiul are dimensiuni suplimentare atunci când încercăm să reconciliați cele două teorii contradictorii ale fizicii moderne: mecanica cuantică și relativitatea, suntem aproape forțați să introducem dimensiuni suplimentare spațiului dacă vrea să aibă o descriere completă și aceasta introduce informații care provin de la cine știe unde și am descoperit destul de mult timp că există o șansă fundamentală care nu poate fi explicată prin ignoranța noastră asupra cauzelor ... deci în același timp că am descoperit non-localitatea am descoperit existența adevăratei șanse, a șansei fundamentale, adică ar exista un zeu care joacă zaruri, dar ne-am dat seama că acest lucru interpretarea recentă a lucrurilor a fost greșită și nu ar trebui interpretată în acest fel.
5'57- Adică, în realitate, nu există nicio șansă, există informații, adică există o coordonare care vine din afara spațiului / timpul care introduce informații în univers. Ei bine, aceste patru proprietăți ale conexiunilor je ne sais quoi cu materia, personal, nu sunt în măsură să le programez în interiorul unui robot, nu sunt în măsură să produc un robot care să aibă toată inteligența, bine toate capacitățile percepții posibile, dar care ar fi conectate, că chiar și ecuațiile, chiar și algoritmii nu o oferă, este imposibil, nu vom reuși niciodată să construim un astfel de robot (și așa cum vă voi arăta mai târziu) și, prin urmare, aceste 4 conexiuni care se reduc la două sau trei, veți vedea că aceasta are o legătură foarte puternică cu conștiința, acesta este motivul pentru care: nu, nu oamenii vor încerca să arate ca niște roboți în viitor , roboții vor căuta să găsească ceea ce, la oameni, le oferă ceea ce am putea spune, ceea ce am putea numi: nemurirea și care este legat de acest faimos domeniu de conexiuni pe care fizicienii afla azi.
7'15- deci nu vă spunem despre asta, de ce nu vă spunem despre asta?! am înțeles că spațiul, timpul și materia nu au nimic de-a face cu ideea a ceea ce învățăm la școală, timpul nu există, materia ar fi mai degrabă vibrații iar spațiul în sine ar putea să nu existe, în orice caz în trei dimensiuni și, prin urmare, toate acestea, din lipsa de a găsi ecuații, știm că sistemul este rău, dar nu găsim ecuațiile care ne permit să mergem la o un sistem care ar fi mai corect și, prin urmare, ce facem? Ne închidem în ceea ce am numit parcul gândirii, încercăm să menținem, adăugând dogme, știința ferm pe loc și, prin urmare, putem spune că religia materialismului include nu numai dogmele vremii, a spațiului, a materiei, dar trebuie să adăugăm dogmele determinismului și cauzalității, care sunt esențiale pentru a continua să raționăm ca toți ceilalți. Stabilitatea gândirii umane este în joc. Acum știm în fizică că toate acestea sunt false! Știm că determinismul, care este ideea că toată realitatea este determinată mecanic într-un mod unic știm că este falsă, a fost demonstrat clar prin ceea ce am numit vina cuantică, vina haos! Știm că șansa pe care am crezut-o la început să fie autentică, adică s-a arătat prin mecanica cuantică că Einstein a greșit când a spus că Dumnezeu juca zaruri, de fapt suntem se vede că a avut dreptate în cele din urmă, deoarece această șansă în cauză nu este un joc de zaruri, ci este ceva care corespunde informațiilor care sunt injectate din spațiul / timpul din afară, Voi reveni la asta.
9'24- Deci, aveți acest parc de gândire care este înconjurat de ceea ce am numit zidul materialismului, faleza determinismului, râpa creației sau a întâmplării și sârma ghimpată a cauzalității. (Nu voi insista prea mult asupra acestui lucru), dar se scurge peste tot, pe de altă parte, nu există o cale dificilă de parcurs pentru a nu ajunge într-o mlaștină sau într-o prăpastie, adică: nu nu-l găsesc! Oamenii de știință nu dau cheile pentru a ieși din acest parc de gânduri despre care știm deja că este fals! Deci, cum ieși din fals și te îndrepți spre adevărat? - știind că este foarte dificil să-l găsești pe cel adevărat în toată această complexitate -
Așa că folosesc o metaforă, spun că am găsit o mică cale care ne permite să mergem la Pasul Îngerului, care este un loc de unde putem avea o viziune a spațiului-timp corect în cele din urmă. Acesta constă în asumarea riscurilor, deci în coborârea în râpa creației cu riscul de a cădea în abisul iluziei și de a urca pe cealaltă parte; partea laterală a ceasului, îți voi arăta ce este de cealaltă parte ... de fapt, ceea ce este de cealaltă parte este ceea ce este necesar pentru a înțelege că toți acești mari oameni au dreptate (Einstein, Nietzsche, Bergson, Heisenberg) și ei înșiși nu ar fi putut ajunge niciodată la un acord în timpul lor, dar în timpul nostru pot fi împăcați. Așa că Einstein (scrisoare către Bosso) a spus: „ pentru noi, fizicianul la inimă, separarea dintre trecut, prezent și viitor, este o iluzie oricât de tenace " ce înseamnă ? Înseamnă că viitorul este deja acolo, nu există separare, ceea ce înseamnă că la un moment dat ceea ce este creat există și după ce nu este creat, totul este creat simultan.
Nietzsche (Uman, prea uman), un mare intuitiv, a spus: " Destinul nostru își exercită influența asupra noastră, chiar și atunci când nu îl cunoaștem încă, viitorul nostru este cel care ne determină prezentul Și în altă parte spune: viitorul influențează prezentul la fel de mult ca și trecutul Deci, aceasta merge complet în direcția lui Einstein, adică dacă viitorul este realizat, este destul de normal ca viitorul să atragă influența asupra noastră în prezent la fel de mult ca în trecut. Este suficient să spunem că suntem complet prizonieri? Deja am crezut că suntem prizonierii condiționării noastre, adică tot ceea ce aveam să facem în viitor depindea exclusiv de trecut, că, prin urmare, libertatea noastră este iluzorie! Dacă în plus adăugați o condiționare care dorește ca tot ceea ce facem să depindă de viitor; este greu de văzut cum am putea ieși din ea! Și totuși mai aveți un cuplu de filozofi și fizician
Bregson (posibilul și realul): " Pentru ce este timpul? .... Nu ar fi acesta vehiculul creației și al alegerii? Nu demonstrează existența timpului că există nedeterminare în lucruri? Cum doriți să introduceți nedeterminarea în prezent când viitorul este deja înghețat: De unde venim este deja înghețat, unde mergem este deja înghețat, există o problemă! Și așa Heisenberg (natura ...): „ obiectul cercetării nu mai este natura în sine, ci natura lăsată interogării umane și în această măsură omul se întâlnește doar aici Einstein este tatăl celebrului principiu al incertitudinii din fizică care face posibilă dovedirea dreptății lui Bergson, adică în prezent ar exista o posibilitate de indeterminism deci a priori a unei alegeri potențiale și, prin urmare, acest lucru pare interzisă de viziunea celuilalt cuplu de fizician și filosof.
12'23- Acum, cum este posibil ca toți cei patru să aibă dreptate în același timp? Am putea spune că doar Bergson și Heisenberg au dreptate pentru că vrem absolut să ne păstrăm cartea de arbitri, dar în acest moment suntem obligați să renunțăm la concepția despre Einstein și Nietzsche care este, în prezent, concepția ( Men Stream?) de fizicieni, lucru care a fost cel mai bine demonstrat în toată fizica. Deci, aceasta va fi o luptă extrem de dificilă, aceasta este o problemă pe care o au acum fizicienii cuantici și este, de asemenea, ceva care explică, atunci când renunțăm la ideile lui Einstein, că fizica cuantică este o puțină derivă pentru că nimeni nu știe cum să o interpreteze, nimeni nu o înțelege și acesta este motivul pentru care a fost prins în mișcarea new age și problema este că atunci când nu înțelegem, după acest lucru duce la simplificări, dar voi vorbi din nou despre asta!
Să facem raționamentul opus, să presupunem că Einstein și Nietzsche au dreptate și Bergson și Heisenberg au greșit, atunci ajungem în acest moment cu materialism pur, adică liberul nostru arbitru este o iluzie și am înțeles perfect operațiunea naturii și aceasta poate fi simbolizată astfel (reprezentarea diagramei conului big bang și a expansiunii universului) Dacă ne poziționăm spațiul-timp într-o sferă mare, dar pentru a putea reprezenta pe o foaie de hârtie vom înlocui această sferă cu un disc, - folosim mai degrabă două dimensiuni ale discului decât cele trei dimensiuni ale spațiului - acest lucru permite să reprezentăm pe o foaie de hârtie dimensiunea timpului și, prin urmare, în acest moment, un disc pe care adăugați timpul formează un cilindru. Dar universul care este spațiu-timp pe care îl construiți în acest fel, are un început care se numește big bang și la început universul era foarte mic, astfel încât la început creșterea universului formează un con. Aveți conul care reprezintă începutul big bang-ului, al universului și pe o foaie de hârtie care reprezintă în perspectivă prin desenul de deasupra spațiului-timp așa cum fizicienii îl concep clar astăzi. Ceea ce este mai puțin clar este ceea ce este pe dreapta, adică viitorul deja format, dar nu îndrăznim să-l desenăm, deoarece există încă câteva puncte de întrebări.
Deci problema pusă de această reprezentare a universului pe care o numim univers bloc, cu 4 dimensiuni: spațiul-timp este deci fixat, nu putem avea liberul arbitru. Deci, problema este că acest model este incompatibil cu mecanica cuantică - de vreme ce am luat cealaltă opțiune - și mai ales că este incompatibil cu principiul entropic care dorește să descoperim că acest univers are nevoie „reglare ultra fină cu o mică probabilitate: 1 în miliarde de miliarde .. o mică probabilitate ca acest univers să poată duce la crearea vieții umane. 17'08-Deci, iată că este creat un univers și care duce la crearea universului ca întâmplător, dar de ce acesta? Nu este normal! Există o finalitate! Oh nu !! Finalitatea groazei! Groază! Fizicienii urăsc finalitatea! Deci, ah, am găsit soluția: toate tipurile posibile de universuri imaginabile au fost create și în acel moment ajungem cu teoria universurilor paralele; dar asta înseamnă prin variația constantelor fizicii, dar și prin variația tuturor alegerilor pe care le puteți face întâmplător în fiecare zi, așa că am avea în fiecare zi miliarde, trilioane de vieți pe alte universuri unde am face exact la fel, cu excepția faptului că la un moment dat luăm o decizie mai degrabă decât alta. Paf, asta înseamnă că a creat un alt univers cu trilioane, trilioane de ani lumină în care fac această altă alegere. Este complet delirant, dar este ceva care este propus foarte serios de către fizicienii materialiști, deoarece este concluzia lor cea mai logică.
18'13- Deci, să revenim la idee, poate, nu, nu! universurile paralele sunt prea multe, nu o putem face. Înapoi la ideea că există doar una! francezii cred că există doar una și asta pune o altă problemă. Deci, nu numai că acest univers a fost creat și întâmplător pentru noi? dar în plus există o problemă, este că a fost creată deodată. Timpul nu există! Adică nu locuitorii universului au fost nevoiți să aștepte crearea acestuia pentru a spune că aici există acest univers conform mecanicii, a fost creat deodată: timpul nu așteptați să creăm realitatea. Big bang-ul a fost creat în același timp cu sfârșitul timpului, noi suntem cei care, după aceea, ajungem în acest univers și ne plimbăm acolo, fiecare are o cronologie în interiorul acestui univers etc. Ei bine, putem crede asta, putem crede că,
19'13-dar spun că este o viziune creaționistă, care este chiar mai rea decât ideea că Dumnezeu a creat universul în 7 zile, pentru că nu este chiar în 7 zile, este instantanee, aici !
Deci, aici ajunge materialismul!
19'40-PATRUL FANTASTIC
Așa că acum vom merge mai departe .. așa că în Franța avem cercetători geniali, iluștri, care s-au gândit la toate aceste probleme și fiecare o abordează diferit și încearcă să o rezolve puțin diferit, am relații cu unii dintre ei. ei și încep să știu mai mult sau mai puțin ce cred ei și așa că iată ce putem spune despre aceste 4 franceze fantastice de la începutul anilor 20 °:
Thibault Damour " viitorul este deja aici ... timpul este fundamental reversibil. " Ce înseamnă ? Aceasta înseamnă că cauzalitatea este independentă de timp, cauzalitatea nu provine din faptul că există un după sau un înainte sau altceva - ar trebui să-l citez și pe Marc Lachaise - care are aceeași poziție ca Th. Iubirea care constă în să spunem că universul este deja realizat și cauzalitatea este independentă de timp, este important!
Carlo Rovelli (timpul nu există ...) Trebuie să învățăm să ne gândim la lume nu ca ceva care se schimbă în timp, ci într-un alt mod. Așa că pentru el este cam dificil să facă asta, ați văzut că este un fizician cuantic. fizicienii cuantici au probleme cu teoria relativistă care vede universul ca un bloc, prin urmare C. Rovelli ar trebui să învețe să mute universul boc dacă dorește ca universul să nu evolueze în prezent, deoarece prezentul nu există pentru el!
Cel mai avansat din punct de vedere al conceptelor, ceea ce sugerează, prin urmare, rezolvarea acestui caz:
Etienne Klein " sugerează ideea că viitorul există deja, că este o realitate autentică, dar nu complet configurată, nu complet definită, că există încă spații pentru voință, dorință, invenție ... nu e timpul să începi să colonizezi intelectual anul 2050? Ceea ce înseamnă într-un limbaj simplu, nu ar fi timpul să influențăm 2050 acum gândind, știind că 2050 există, bine!? El nu a spus așa pentru că este greu pentru un fizician ca el să spună astfel de lucruri, dar vă pot garanta că asta a înțeles și asta a primit. intenționat, dar trebuie să fii atent!
Alain Connes, a spus ceva pentru care este necesar să fii și mai atent - trebuie să-ți dai seama că este dificil pentru fizicieni, ei au lucruri de spus, dar acestea sunt lucruri pentru care el Trebuie să fii foarte atent cu privire la modul în care o spun pentru că își pariază credibilitatea, apoi vom spune: ouh la la, dar unde te duci, eh! - așa că Alain Connes, a scris-o într-un roman pentru că asta e cam dificil, iei toți marii, ilustrii, omul Stream, nu există nimeni care să aibă aceeași părere ca altul, așa că toți trebuie să fie atenți la ceea ce spun. În cele din urmă, există câteva grupuri: Alain Connes în teatrul cuantic, sugerează ideea că trecutul ar putea fi incert, instabil, că ar putea să se miște sau să fie modificat ... (trecut fix = credință). Adică ideea că trecutul nostru este fix este o credință. Ce înseamnă ? de aceea v-am spus că avem 4 fantastice aici de care ne putem mândri pentru că americanii se țin de materialism; nu ies, nu merg atât de departe! Vorbesc despre SUA, canadienii sunt mai departe. Așa că vom vedea ce se întâmplă: am putea adăuga un cincime fantastic care este Antoine Suarez pe care îl cunosc bine, cu care am o colaborare și care sugerează că pentru a avea un material care funcționează într-un mod sensibil, avem nevoie de o coordonare care nu este materială, insensibilă la spațiu și timp. În Suarez, el este cel care a repetat într-un cadru relativist cea mai faimoasă experiență a MQ a secolului XX, cea a Aspectului în 20, a repetat-o ​​în 1982 și 1998, prin urmare cred cu certitudinea că non-localitatea nu este o iluzie că non-localitatea, indiferent dacă este temporală sau dacă este de origine spațială, este un fenomen care nu provine din imposibilitatea de a transmite un semnal și, prin urmare, ideea care vine direct: din momentul în care aveți un spațiu / timp și că este posibil ca acest spațiu / timp să primească informații în afara spațiului-timp, atunci este evident că acest spațiu-timp se va putea mișca, schimbați informațiile „un spațiu, îl schimbi prin definiție și, prin urmare, acest spațiu-timp se mișcă. Fizicienii de astăzi se confruntă cu 2002 idei puternice: prima este că crearea realității are nevoie de informații externe spațiului-timp - puteți avea încredere, acestea sunt noi obiceiuri de gândire care va trebui să dobândim- atunci
2 ° realitatea nu este creată în prezent, viitorul este deja realizat în prezent și poate continua să evolueze și este ceva foarte important în viața de zi cu zi. Vom vedea de ce!
Al treilea lucru: intrarea în prezent a unuia dintre viitorurile noastre deja create depinde de observațiile noastre. Veți vedea că mintea are funcții diferite, nu există doar faptul de a crea viitorul, ci și faptul de a ști să percepem creația care este făcută pentru noi.
Și al patrulea punct, care este probabil cel mai controversat, deoarece acolo oamenii de știință pot spune încă nu, nu este posibil, pentru că trebuie să acceptăm ideea că este prea mult pentru ei să accepte acest lucru și totuși este logică, este logică aproape materialistă, evoluția viitorului nostru deja creat depinde de intențiile noastre sau altfel de șansă, o recunoaștem - o vom admite altfel este prea greu pentru a fi digerat- Deci, vom pune întrebarea: evoluția se întâmplă întâmplător sau există liber arbitru? Bine, acceptăm că spațiul-timp se mișcă. Bine pentru că în cele din urmă împacă 4 filosofi. În cele din urmă este mai răcoros, nu este creaționist, dar chiar trebuie să se întâmple din întâmplare pentru că altfel o să ne înnebunim! (a rade)
De fapt, ceea ce se întâmplă cu șansa este că șansa este folosită cu adevărat de către fizicieni ca o coș de gunoi, deoarece de îndată ce nu înțelegem ceva, vom căuta șansa deci în mecanica cuantică care s „apelează la reducerea stării - nu am de gând să-ți dau o lecție de mecanică cuantică-… deci ce înseamnă asta? Când luați o măsurare în mecanica cuantică, măsurarea depinde de modul în care o observați și depinde de alegerile observatorului, este încă ciudată, deoarece ne scoate în afara cadrului obișnuit obișnuit al fizicii. În mecanica statistică, folosim ecuații probabilistice, aceste ecuații probabilistice sunt deterministe și, prin urmare, mecanica clasică este considerată deterministă din această cauză, este complet delirantă, sunt ecuații probabiliste. Dacă luați ecuațiile de bază și eu am făcut treaba, veți vedea că mecanica clasică nu este deterministă, este contribuția mea personală, vă voi spune despre asta repede.
Cosmologia, v-am spus deja despre asta, este problema principiului antropiei. Creația omului! De ce a venit universul la apariția omului? Ei bine, uh, din fericire! Și norocul pe care l-a avut, îi putem calcula probabilitatea, care corespunde probabilității ca un arcaș care trage o săgeată care călătorește 14 miliarde de ani lumină să atingă o țintă de 1 cm. Aici !
Și în biologie, nu mă aflu în științele vieții, darwinismul, adică șansa mutațiilor plus selecția naturală este ceva care, pentru mine, este complet deplasat - ți-aș explica puțin. Ora de ce - dar știm că darwinismul este foarte contestat. Introducem șansa în fizică de fiecare dată când nu înțelegem ce se întâmplă și de fiecare dată este ceva legat de evoluția universului, deci este un fel de rețetă pentru bucătărie pentru a preveni crearea altfel decât întâmplător.
Așa că încep să pun întrebarea: șansă sau informații?
Kurt Gödel este un mare geniu matematic
Teorema lui Gödel: „ fiecare sistem (logic și rațional) conține cel puțin o propoziție indecidabilă. Nici un sistem coerent nu poate fi complet (există adevăruri imposibil de demonstrat) Trebuie să existe neapărat informații care vin din afara sistemului. Ei bine, putem considera că spațiul-timp nostru, dacă ne considerăm spațiul-timp ca fiind coerent, în filozofia raționalistă materialistă a lumii, spațiul-timp nostru este neapărat coerent și destul de matematic înseamnă că are nevoie de informații externe acestuia. 'spațiu timp. Deci, vedem, de data aceasta, că aceste informații pe care le introducem în continuare prin întâmplare au un rol de jucat, adică trebuie să informăm universul în așa fel încât să-l controleze, în așa fel încât să-și direcționeze evoluția, deoarece într-adevăr acest lucru va contribui la luarea unor alegeri indecidabile din interiorul cărora va decide și, prin urmare, înseamnă că această șansă acolo, aceste informații acolo, lucru de făcut cu liberul arbitru.
În munca mea de mecanic, am făcut o mulțime de mecanică a fluidelor, împreună cu colegii mei am demonstrat la nivelul ecuațiilor, adică atunci când încercăm să prezicem traiectoria fluidelor extrem de precis, ajungem cu situații paradoxale și o enormă risipă de informații. Am vrut să fiu clar despre asta și am făcut un model de biliard
30'48 în care am pus 100 de bile, 10.000 de bile ... Și am dedus că mecanica a fost neputincioasă să calculeze toate informațiile care i-au fost solicitate din condițiile inițiale care i-au fost date pur și simplu pentru că cu cât se adaugă mai multe bile, vine un moment în care, atunci când condițiile inițiale sunt fixate de informații extrem de precise, tot ceea ce este sigur de calculat corespunde informațiilor care, în total, sunt mai mici decât informațiile necesare pentru a face calculele, acest lucru ceea ce este total aberant, asta înseamnă! deci un fizician, un mecanic, folosind un model care îi oferă mai puține informații decât informațiile de care avea nevoie pentru a-l face să funcționeze este ceva care îl face să arunce acest model și acest model este modelul mecanica tridimensională, așa că am făcut o publicație despre ea ... pune complet la îndoială ideea că în univers entropia poate crește doar și, prin urmare, nu vedem cum ar putea exista sistemele vii . Deci spunem: da, sistemele vii entropia lor (antropie?) Crește, dar în altă parte există, entropia scade, deci în cele din urmă! Acesta este un sistem complet încurcat, nu a fost niciodată explicat, fizicienii nu au explicat niciodată apariția sistemelor vii și eu, ceea ce vă pot garanta este că mecanica clasică nu funcționează în trei dimensiuni. Pentru ca acesta să funcționeze, trebuie să adaug dimensiuni suplimentare în fiecare punct al spațiului și se dovedește că la noi avem un mare matematician Alain Connes, el nu propune altceva decât să adăugăm 6 dimensiuni suplimentare în trei puncte în spațiu - așa că dau mai departe demonul lui Maxwell, este o întrebare oarecum complicată de explicat - și, prin urmare, întrebarea pe care o punem oricum, întrebarea pusă care este dacă este întâmplarea sau informațiile care aduc informații, mecanica cuantică de această dată ne oferă răspunsuri, deoarece mecanica cuantică are exact aceeași problemă, așa că vedeți (tabelul prezentat indică:
1 ° tot ceea ce este posibil se întâmplă simultan
Particulele merg până la capăt:
suprapunerea stărilor sau căilor
Indeterminismul umplut de observație. Observație = conștientizare
Informații în afara spațiului temporal
3 ° realitatea cuantică este atemporală, fotonii își ajustează trecutul în funcție de o alegere viitoare: cosmologia descendentă
2 ° realitatea cuantică nu este locală
Încurcătură: computer. cuantică, teleportare
Conștiința creează realitatea informând-o
Sursa este atemporală și spațială.

Mecanica clasică are aceeași problemă ca și mecanica cuantică, adică în mecanica cuantică: ce se întâmplă? Observăm că particulele iau toate căile în același timp, au stări suprapuse, nimeni nu este capabil să înțeleagă acest lucru, dar dacă raționezi în ceea ce privește informațiile, este extrem de simplu, asta înseamnă că mecanica clasică nu are informații referitoare la poziția și viteza particulelor, așteptăm, timpul nu există, așteptăm să vedem ce se va întâmpla până când cauzalitatea stabilește lanțul cauzei și efectului. Observatorul informează realitatea, astfel încât există cineva la capătul lanțului care este obligat să citească un rezultat și acest rezultat va declanșa toate cele de mai sus. De exemplu, dacă te uiți la un foton care provine din limitele universului, care a călătorit miliarde de ani, acest foton este încurcat cu un alt foton în care se află într-o stare cuantică, îl privești și în același timp construiești trecutul său acum 3 miliarde de ani. Ok timpul nu există, adică realitatea fizică corespunzătoare acestui foton în trecut până în prezent a așteptat ca cineva să observe ce se întâmplă și când cineva observând ceea ce se întâmplă, ați creat realitatea acestui foton în toată amploarea trecutului său, la fel de mult ca să spuneți că ați creat o parte din trecutul universului. Începeți să înțelegeți de ce unii fizicieni consideră posibilitatea schimbării trecutului. Deci, toți fizicienii pe care îi citez acolo, care sunt recunoscuți complet, sunt fie premii Nobel, fie academicieni, există doi francezi cunoscuți, există Bernard d'Espagnat (academician), Roger Penrose (academician) ) Eugène Wignes (Premiul Nobel pentru fizică) Olivier Costa de Beauregard (director de cercetare CNRS în fizică teoretică) 35'11 sunt toți, sunt mulți alții, în favoarea conștiinței asupra creării realității ; adică conștiința este cea care informează realitatea și în cele din urmă îi informează pe cei vii. Așa că am extras din ea ceea ce numesc teoria dublei cauzalități în care puteți considera universul, spațiul-timp în care locuiți fiecare dintre voi ca un fel de cilindru în care puteți schimba poziția în timpul potrivit liberului vostru arbitru, gândurile voastre fiind materiale, ele sunt bine materializate de electronii din creier în molecule și timpul neexistând consecința tuturor interacțiunilor moleculare din creierul dvs. nu așteptați se desfășoară în viitorul tău, bine? și astfel îți dai seama de viitorul tău instantaneu și, prin urmare, de toate intențiile tale, din momentul în care știi că va urma, asta se va întâmpla pentru că este foarte bine scris, ești hotărât că se va împlini moment acolo, bine! și nu numai că se întâmplă în acel moment, dar având în vedere că se întâmplă undeva, dar că podurile care fac posibilă conectarea prezentului la acel lucru nu au fost încă realizate, se poate face în mod autonom: este într-adevăr un rezumat! Am dedus mecanismul sincronicităților din acesta și am dedus că se poate provoca fie sincronicități și mai ales coincidențe, și mai ales sincronicități în virtutea mecanismului, coincidențele sunt coincidențe care nu au un sens a priori sau sensul pe care nu l-am înțeles încă, ceea ce nu este determinat de trecut este determinat de viitor, adică ceea ce puneți acolo cu gândurile voastre și intențiile noastre provoacă efecte în viitorul care devine viitor are un efect în prezent.
Aici voi trece peste oamenii care sunt legați de teoria mea, nu putem să nu-i cităm pe Jun și Pauli, tatăl teoriei inconștientului colectiv, vom reveni la asta mai târziu.
Tabelul mecanismelor coincidențelor și sincronicităților
Legile seriei, lumea este mică, Legea Murphy, efectul Pauli, efect demo, cascadorii digitale, NOROC și circumstanțe improbabile care schimbă viața.
Mecanismul coincidențelor:
Ceea ce nu este determinat de trecut este determinat de viitor.
Mecanismul sincronicităților:
Intențiile noastre provoacă efecte în viitor care devin cauzele viitoare ale unui efect în prezent.
Jun și Pauli (teoria inconștientului colectiv), François Martin (teoria psihicului cuantic); Jacques Valée și PG (teoria dublei cauzalități și fizica informației)
Mecanismul efectului placebo :
Ești sănătos în viitorul tău la un moment dat și apoi ceva te îmbolnăvește, bine? Așa că ai un alt cadru viitor, ești foarte bolnav, nu vindecat și, bine, poți încerca doar să dezvolți un viitor care este deja aici unde ai fost vindecat, reînvie-l, spune doar, ah Ei bine, sunt vindecat, va funcționa ca un mecanism care pornește și care înseamnă că te îmbolnăvești în direcția opusă a timpului, este exact același lucru când ești vindecat în viitor ca și tine întotdeauna ar fi trebuit să fii și te îmbolnăvești în prezent, deoarece mecanica funcționează în ambele sensuri ale timpului, fizicienii cuantici ne spun tot acest lucru și problema ireversibilității este mai mult sau mai puțin o problemă. mai puțin expirat, dar nu am timp să vă spun despre asta, pur și simplu este necesar în procesul de vindecare să creați singuri o sursă de energie sau poate fi cu ajutorul impunerii mâinile altora, etc ... să spunem că trăim ... trebuiece repede merg!
Deci diferențiați energia psihică de energia fizică, vorbim mult despre energie în aceste medii alternative, în timp ce fizicienii care le sperie, nu trebuie să vorbim mai ales despre energii, ele nu sunt energii, ele sunt informațiile care înconjoară corpul și la sosirea în corp vor cataliza transformările de energie care îi vor permite să meargă în direcția corectă, ceea ce va crea recuperarea organismului, deoarece există o finalitate, această finalitate este multiplă, dar în cele din urmă este conștiința, spiritul, dacă linia de viață a minții este bine aliniată cu linia de viață a minții, ceea ce va permite introducerea informațiilor din modalitate de a realiza vindecarea.
Deci, cum reprezentați viitorul?
Viitorul nu este de fapt ceva liniar, îl putem reprezenta ca un copac al vieții cu multiple posibilități, dar problema este că se mișcă tot timpul, există o problemă este că acest lucru care este creat într-un moment dat nu este neapărat conectat, este ca și cum ramurile copacului tău ar putea pluti puțin în spațiu în timp ce așteaptă să se agațe de ramurile care le vor conecta la prezent. Așa că am crezut că este mult mai realist să vorbim despre o dinamică a spațiului-timp care ar fi fluidă având în vedere trei cazuri: tot ceea ce gândești, toate intențiile pe care le ai, foarte materialist, foarte rațional, absolut sigur, sunt gata să susțin acest argument, să creez un câmp informațional în care apare ceea ce numesc o bulă de evenimente, dar li s-au dat alte nume: câmpuri morfice, psihice cuantice , arhetipuri și agregatori și care se mișcă într-un spațiu temporal viitor în formare, ceea ce este prea departe se mișcă, se mișcă și apoi într-o zi, bam, bam, ca și cum întâmplător sfârșește să revină în prezent. Tot ceea ce suntem siguri că vom face și, prin urmare, vom face ceea ce este necesar pentru ca acest lucru să se întâmple, este în centru, adică există de-a dreptul previzibil, știm aproximativ cum se va întâmpla, dar pot exista cazuri în care nu funcționează și, în acest caz, balonul ajunge mai departe, există coliziuni, etc ... practic, faceți lanțuri de cauzalitate doar cu intențiile voastre și Există o competiție dinamică de bule în spațiul-timp al viitorului tău, dar oricum toată această dinamică face ca viitorul tău să ajungă să revină la origine la un moment dat sau altul.
41'-Pentru a controla conștiința spațiu-timp pare clar a fi câmpul de informații care va crea, prin urmare, conexiuni nelocale care servesc la interfața universului vieții tale cu exteriorul și exteriorul minte, conștiință, suflet, aceasta este interfața. Pentru a-l face să funcționeze, este foarte important să lucrăm asupra minții și a spiritului - disocierea mentală și spirituală este ceva fundamental, nu avem timp să vorbim despre asta - pentru a crea o cerere, o intenție autentică care va fi făcută de încredere cu universul. Adică, poți întreba orice, nu se va întâmpla, dar dacă ai o intenție autentică și valabilă pe tot parcursul cronologiei tale, atunci lucrezi la dispozițiile minții: încrederea. , eliberarea, detașarea care implică întotdeauna un efort asupra autenticității în eliberare și autenticitatea în observare și în acțiune. În acel moment, veți putea conecta mintea în afara spațiului temporal la acest tip de conexiune pe care eu o numesc credință, dragoste sau bucurie. Există două telecomenzi spațiu-timp: roz pentru femei unde butonul 9 este pentru dragoste sau albastru pentru bărbați este butonul 9, este bucurie (râsete) este un mod de a rezuma întrebarea și mă îndrept un pic prea repede, scuză-mă.
Mecanica care face ca toate aceste lucruri să funcționeze și pe care le primiți darurile vieții este că tocmai în viitorul spațiu temporal pe care îl creați diminuați căile cauzale, aceste atitudini mentale și creșteți legile non-cauzale. cu prezența mintii, asta este și vă voi da doar un exemplu:
prima dată în viața mea, când am avut un accident de mașină pe autostradă, ceea ce mi-a cauzat o mulțime de probleme, nu a fost grav, dar iată-l, era ziua în care aveam să semnez o decizie foarte important, care mi-ar schimba viața și totuși nu eram stresat, mașina mea nu avea nicio problemă, ai putea spune: "ce este: puțin inteligent, puțin geniu, „Am o explicație perfectă: adică viitorul pe care mi l-am creat prin obiceiuri, viitorul spre care mă îndreptam, dacă nu aș fi luat această decizie, a avut o mare și dintr-o dată, nu știm de ce, fără ca universul să știe, iau o altă decizie, aleg un nou agregat, o nouă bulă și așa mă duc acolo și am tăiat poduri între acest viitor care este deja acolo care nu mai este conectat la prezent. Ce crezi că se întâmplă, ei bine, acest viitor continuă să existe acolo și înainte de a dispărea complet, trimite poduri, este să pentru a spune că i-ați eliminat conexiunea cauzală cu acesta, este necesar să reechilibrați echilibrul energetic și probabilistic pe care șansele intervin pentru a trimite poduri. Când aveți gânduri pozitive cărora li se vor întâmpla lucruri pozitive cu siguranță, dar poate primești și lucruri și că noua eră nu te învață.Legea atracției de la n Noua epocă este o idee într-adevăr foarte interesantă, dar care nu ia în considerare dinamica reală a spațiului-timp. Din momentul în care fizicienii vor apuca de această chestiune, veți realiza că este mult mai complicat decât ceea ce vă puteți imagina.

Tabel de concluzii : suntem conectați pentru creație.
Conștiința permite acțiunea temporală a spiritului care îi întărește pe cei vii
Sincronicitatea trezește această conexiune
Această legătură este o sursă de vindecare
1 ° dezvoltați disocierea Spirit-Ego pentru a vă controla mai bine mintea (multe tehnici: mediere etc.)
2 ° dezvoltați valori spirituale ca rezultat al unei bune înțelegeri a funcționării fizice a realității.
Iubire, dăruire de sine, eliberare, încredere, credință, intuiție și detașare. Află mai multe:

www.philippeguillemenant.com


Am terminat închei cu două recomandări: dezvoltați disocierea ego-ului minții pentru a vă controla mai bine mintea
2 ° dezvoltați valori spirituale ca rezultat al unei bune înțelegeri a funcționării fizice a realității.
Acest faimos control de la distanță al spațiului-timp și a tot ceea ce este ceva care este perfect rațional, vreau să vă spun că este perfect rațional și, prin urmare, că acest câmp care face parte din psihologie va face curând parte dintr-un câmp care va fi atacat de fizică, atât! Mulțumesc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 16/04/14, 14:37

Este transcris manual?

Pentru videoclip: Prelegere de Philippe Guillemant la „Quantique planet”:
http://www.youtube.com/watch?v=4KFlyh6hDnU

La Academia Franceză:


http://www.youtube.com/watch?v=QYdODEHpxl8

Site-urile sale:
http://www.doublecause.net/


http://www.philippeguillemant.com/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 16/04/14, 14:57

Bună mână intelectuală cu această logoree.

Și, în practică, ce obținem din ea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 16/04/14, 15:02

a scris:Bună mână intelectuală cu această logoree.

Și, în practică, ce obținem din ea?


O teorie coerentă asupra spațiului-timp care ar putea (r) evolua toată fizica, dar în afară de asta nimic! : Mrgreen:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 16/04/14, 15:30

Pentru a-l face să funcționeze, este foarte important să lucrăm asupra minții și a spiritului - disocierea mentală și spirituală este ceva fundamental, nu avem timp să vorbim despre asta - pentru a crea o cerere, o intenție autentică care va fi făcută de încredere cu universul. Adică, poți întreba orice, nu se va întâmpla, dar dacă ai o intenție autentică și valabilă pe tot parcursul cronologiei tale, atunci lucrezi la dispozițiile minții: încrederea. , eliberarea, detașarea care implică întotdeauna un efort asupra autenticității în eliberare și autenticitatea în observare și în acțiune. În acel moment, veți putea conecta mintea în afara spațiului temporal la acest tip de conexiune pe care eu o numesc credință, dragoste sau bucurie.

mă face să mă gândesc la texte goale folosite de secte ... : Mrgreen:
0 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 16/04/14, 18:09

Sen nu-i salut
Este transcris manual?
Da, trei zile de muncă!

Mai puțin dewatt salut
Bună mână intelectuală cu această logoree.
Tot intelectualul este o mână, vezi toți filosofii din toate timpurile
Și, în practică, ce obținem din ea?
Oricât nu este necesar să știm cum și de ce funcționează mașina sa, majoritatea oamenilor se mulțumesc să întoarcă cheia de contact și să conducă, sperând să nu se defecteze și apoi să aibă nevoie de cei care s-au lăsat intelectual. a elaborat acest produs obiect al tuturor atențiilor noastre. Acest lucru este valabil și pentru medicină cu cei 10 ani de muncă, ingineri etc.

Salut remondo
mă face să mă gândesc la texte goale folosite de secte ...
Acest pasaj citat corespunde cu ceea ce, într-un alt mod de exprimare mai condensat, numim rugăciune.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 17/04/14, 10:16

bonjour
Nu voi face niciun comentariu special asupra substanței care, potrivit fizicienilor, mecanicienilor sau cuantiștilor, poate avea propria lor coerență; nici asupra construcției discursului în care citatele și punctul de vedere personal al vorbitorului sunt amestecate fără distincție ușoară. Dar numai pe ultima parte, teoria sa. (Soția mea, când mă răsfăț și cu această leucoree, o numește terci de pisică (originea acestei formule?))
Prin urmare, doar ultima parte pe care el o numește teoria își are amprenta filosofică și merită o privire interesată.
Deci, această formulare:
Am dedus din acesta mecanismul sincronicităților și am dedus că se poate provoca fie sincronicități și mai ales coincidențe, și mai ales sincronicități în virtutea mecanismului, coincidențele sunt coincidențe care nu au nici un sens a priori sau sensul pe care nu l-am înțeles încă, ceea ce nu este determinat de trecut este determinat de viitor, adică ceea ce puneți acolo cu gândurile voastre și intențiile noastre provoacă efecte în viitorul care devine viitor are un efect în prezent. Când aveți o intenție fermă de a realiza ceva, se împlinește acum, ei bine, nu vom intra în detalii despre căi și continuă să se dezvolte și vă poate trimite poduri în prezent și gata. care creează șansele extraordinare ale existenței tale.
Nu știu dacă acest discurs poate părea clar pentru cineva, dar după multe lecturi, rămâne, pentru mine, „terci de pisică”. Dar cu puțin efort, fără certitudine, am influența trecutul prin gânduri. (nu ar fi o coincidență, ci ar deveni o frumoasă mizerie : Cheesy: . Ar putea pune probleme dacă fiecare ființă vie de pe acest pământ ar putea face la fel), " dar și prin variația tuturor alegerilor pe care le puteți face întâmplător în fiecare zi, așa că am avea miliarde, trilioane de vieți pe alte universuri în fiecare zi sau am face exact același lucru, cu excepția faptului că la un moment dat luăm o decizie mai degrabă decât alta. Paf, asta înseamnă că a creat un alt univers cu trilioane, trilioane de ani lumină sau fac această altă alegere. Este complet delirant, dar este ceva care este avansat foarte serios de către fizicienii materialiști pentru că este concluzia lor cea mai logică.e ».
Drept urmare, am putea schimba trecutul cunoscând trecutul deja realizat și, în acest caz, acesta nu ar mai fi trecutul (de aici și speranța posibilă că acest lucru ar face posibilă prevenirea a tot ceea ce în istoria umană ne deranjează ca războaie, epidemii, suferință, moartea celor dragi etc ... dar aceste războaie ar fi înlocuite de altele, alte epidemii etc ...) dar în același timp tot ceea ce există în prezent nu ar exista ... și nici noi. Prin urmare, nu este un discurs științific, ci un discurs filosofic și chiar teologic.
și vă poate trimite poduri în prezent și asta creează șansele extraordinare ale existenței voastre

Această formulă este, de asemenea, interesantă. Șansele (care nu ar fi de când sunt informații) ar fi determinate de intențiile noastre ferme.
Din experiență, toată lumea va putea cântări sensul acestei formule în raport cu experiența sa. Dar este un mod inteligent de a respinge determinismul, atât de deranjant pentru susținătorii liberului arbitru. Într-adevăr, într-un caz, noi decidem și, prin urmare, creăm viitorul; sau altfel este fixat din timp, fără intervenția noastră și, în acest caz: ce ar mai rămâne din posibilitatea noastră de alegere? Liberul nostru arbitru?
Astfel, exemplul său de accident ca o șansă extraordinară destinată să-și schimbe cursul istoriei.
« Am o explicație parfaite : adică viitorul pe care mi l-am creat prin obiceiuri, viitorul spre care mă îndreptam dacă nu aș fi luat această decizie avea o mare forță și brusc, nu știm de ce, fără ca universul să știe , Iau o altă decizie, aleg un nou egregore, o nouă bulă și așa mă duc acolo și am tăiat podurile dintre acest viitor care este deja acolo, care nu mai este legat de prezent. Ce crezi că se întâmplă, ei bine, acest viitor continuă să existe acolo și înainte de a dispărea complet, trimite poduri, adică ai eliminat conexiunea sa cauzală, este necesar să reechilibrezi echilibru energetic și probabilistic care intervin șanse pentru a trimite poduri »
Un alt terci de pisică? Sau o formulare care atribuie aceluiași subiect rolul de arcaș și săgeată.
Mai mult, ne apropiem aici de filosofia care dorește ca individul să fie meșterul viitorului său (ceea ce este departe de a fi fals) fără intervenție externă (nici zeu, nici diavol). De aici rezultă această aplicare a unei abordări filosofice a UNE interpretarea fizicianului. (ceea ce este legitim), dar care procedează, din nou, prin eliminarea a ceea ce nu se potrivește cu procesul. " Ei bine, putem crede asta, putem crede asta, 19'13 - dar eu spun că este o viziune creaționistă ceea ce este chiar mai rău decât ideea că Dumnezeu a creat universul în 7 zile, pentru că nu este nici măcar în 7 zile, este instantanee, atât!
Deci, aici se termină materialismul
! "
Acest reproș se poate face în plus unei concepții care ar lua drept criteriu o intervenție externă (informații externe într-un limbaj necredincios) și ar infirma liberul arbitru, din nou prin comparație cu o filozofie creativă. Deci fizica nu poate răspunde la întrebările filosofice numai prin disciplina sa. " nu există nimeni (fizician) care să aibă aceeași părere ca altul, așa că toți trebuie să fie atenți la ceea ce spun ”

pentru anecdotă, găsim de 42 de ori la rând referința la creată ou creație (parțial la o viziune creaționistă, parțial la discursul său non-creaționist, în sensul religios al termenului); de 30 de ori cuvântul Hasard; De 30 de ori cuvântul informații; doar de 4 ori cuvântul evoluţie.

Definiția verb to create
1) fă ceva din nimic
2) A da existență ceva ce nu exista
3) Inventați, imaginați, produceți, găsiți
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 17/04/14, 13:48

toate aceste propoziții foarte complicate ...

să spun că destinul este construit din voința individului, abilitățile sale și, de asemenea, și anumite pericole ale vieții ...

Prea multe cuvinte, prea multe metafore obscure, intelectualizări repetitive ... care îneacă complet peștele după părerea mea.

Oricum, nu sunt fan, dar unora le-ar putea plăcea.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 17/04/14, 15:03

Pentru a răspunde la cele menționate mai sus:
1) Phillipe Guillemant nu face parte din nicio sectă!
2) Este fizician, specialist în radiații, membru al CNRS (a primit și premiul Cristal), specialist de renume mondial în domeniul viziunii artificiale.
3) A luat torța de la Wolfgang Pauli (Premiul Nobel 1945) asupra fenomenului numit sincronicitate.

Philippe Guillemant este într-o oarecare măsură poet, motiv pentru care folosește termeni precum dragoste, înger etc ... dar lucrările sale sunt tot mai raționale!
Așadar, ar fi interesant dacă orice critici care i se adresează ar fi construite în jurul unui argument solid, mai degrabă decât a unor observații usturătoare ...


Janic a scris:
Nu știu dacă acest discurs poate părea clar pentru cineva, dar după multe lecturi, rămâne, pentru mine, „terci de pisică”. Dar cu puțin efort, fără certitudine, am influența trecutul prin gânduri.


Dezvolți o remarcă dintr-o înțelegere foarte limitată a operei lui P.Guillemant, mai mult decât dincolo de videoclipul de 45 de minute, știi ideile grozave ascunse în spatele muncii mecanicii cuantice?

Influențarea trecutului poate părea absolut absurd, într-adevăr, dar numai din perspectiva „omului nostru de pe stradă”.
niste John.A.Wheeler (unul dintre cei mai eminenți fizicieni ai secolului XX) propusese celebrul exercițiu de gândire al radier cu alegere cuantică cosmologic.
Exercițiu bazat pe experimente de laborator verificabile și reproductibile:

Vedeți acest articol despre futura-știință despre această problemă:


Alegerea întârziată: când mecanica cuantică „acționează” asupra trecutului.

Magia mecanicii cuantice pare inepuizabilă dacă o iei cu adevărat în serios. Un experiment recent, realizat de Jean François Roch și colegii săi de la ENS Cachan, a făcut posibilă realizarea, mult mai bună decât înainte, a așa-numitului experiment de alegere întârziată propus cu mai puțin de 30 de ani în urmă de marele John Wheeler. În timp ce verifică predicțiile mecanicii cuantice, ea arată că este chiar mai nebună decât s-ar fi putut imagina creatorii săi în 1927 (...)



http://www.futura-sciences.com/magazines/matiere/infos/actu/d/physique-choix-retarde-mecanique-quantique-agit-passe-10413/
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 17/04/14, 20:24

sen-no-sen a scris:
a scris:Bună mână intelectuală cu această logoree.

Și, în practică, ce obținem din ea?


O teorie coerentă asupra spațiului-timp care ar putea (r) evolua toată fizica, dar în afară de asta nimic! : Mrgreen:


Ce placă.

Este un logo fără interes care stârnește interesul celor care nu înțeleg nimic despre el.

O teorie științifică trebuie să fie predictivă.
Deci, atunci când acest domn prezice fenomene și le observăm într-un mod cuantificat, el va începe să mă intereseze.

Este genul de tip care începe să se sperie și să țină cursuri pentru că s-a săturat să fie cercetător.
O interesează pe gospodina de peste 50 de ani, unii fani ai esoterismului și paranormalului care vor găsi justificarea lucrurilor absurde, unii economiști și care vor fi în curând remarcați de această pânză care este revista NEXUS.

Va ajunge ca Hubert Reeve, plin de cărți și prelegeri, dar nu va mai produce nimic de interes pentru știință.
Dernière édition alin moinsdewatt 17 / 04 / 14, 20: 35, editate 2 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 153