Grădină și agricultură: însămânțare directă VS arat

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 15:48

1) OK, așa cum am spus mai sus, terenurile grele și umede sunt excepția ... Atât de bine observat / bine analizat!

2) Cred că am scris și eu: da!

a) Deschid fânul cu un cuțit mare

b) Am întins fânul cu un fel de gheară manuală cu 3 dinți și am săpat pământul cu aproximativ 1 cm

c) Semăn

d) Acoper: sol pe o parte; compost comercial pe de altă parte (o pungă pentru zece linii de aproximativ 10 m lungime)

Solul de molehill este mai murdar. Deci, nu mai există ridicarea buruienilor!

Prin urmare, în viitor, voi trece la modul „sol comercial”: unul sau două pungi la aproximativ zece euro pe an ...

e) Da, nu miracol: unele buruieni profită de această „deschidere”; deci mai sunt de făcut o plivire manuală pe rând. Dar, sincer, nu este „criza”!

f) Mă gândesc să închid odată ce plantele sunt suficient de mari; este mai ușor cu praz sau varză decât cu salată de miel ...

Pe „plante mari” (varză, praz, ceapă, șalotă, etc ...), cred că pun un strat mai subțire de BRF (aproximativ 5 cm) ...

Dar așteptați rezultatul toamna (în principiu, în toată literatura, ceapa, șalotii se spune că nu rezistă solurilor bogate în materie organică; eu voi „grăbi” totul; dar sunt încrezător! În orice caz, curios! ).
Dernière édition alin Did67 11 / 11 / 14, 11: 49, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 15:51

Ar trebui știut: în principiu, materia organică proaspăt descompusă are un efect anti-germinativ; există pe internet rapoarte de testare a compostului proaspăt în care este raportat acest „defect”.

Încerc să îl fac un „avantaj”.

În orice caz, pe liniile mele, tratate așa cum am spus, apariția plantelor cultivate de tot felul a fost excelentă: salată de miel, salată, ceapă, praz, varză, patrunjel, busuioc, sfeclă ... Și chiar morcovul delicat. Nu vorbesc despre ridichea banală!

Toate acestea au apărut fără probleme, în această mică fereastră de semănat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/05/14, 16:06

Did67 a scris:
e) Da, nu miracol: unele buruieni profită de această „deschidere”; deci mai sunt de făcut o plivire manuală pe rând. Dar, sincer, nu este „criza”!

.



Pentru a fi sincer, metoda mea este menită să fie „fără muncă”, dar nu „fără să petrec - bine! - timp în grădina ta”. Dacă ar fi doar să observați cu atenție Așa că da, mă aplec din nou și, apropo, rup unul sau altul de gâscă ... și văd piese turnate de viermi negri negri care mă încântă. Animalele lucrează!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 05/05/14, 20:23

@ Remundo : Am scris, un pic în grabă, recunosc, că viermii au fost la originea humusului: în realitate, ciupercile sunt mai ales datorită capacității lor de a digera lignina lemnului care sunt una dintre principalele surse de humus ( apoi, după cum sa menționat Did67, aceste ciuperci sunt ele însele sursa de hrană a microorganismelor cu care formează un lanț trofic).
Viermii intervin apoi pentru a transforma acest humus într-un complex argilo-humic, un compus deosebit de stabil (sub forma inițială a unui turn) și esențial pentru fertilitatea solului.

În ceea ce privește invocarea unui aspect religios pentru a respinge o astfel de opinie cu privire la prelucrarea solului, este un proces de modestă relevanță ...

Documentul pe care îl furnizați provine de la INRA, o organizație care timp de câteva decenii a lucrat la propagarea doxa fizico-chimică; arată o evoluție târzie spre poziții puțin mai nuanțate, e bine! Vă reamintesc că abia recent INRA a redeschis un laborator de microbiologie a solului în Burgundia (l-am menționat la vremea sa) ...

Aici, o mică poveste: un fermier vecin schimbă recolte dintr-o bucată de pământ adiacentă; știind că swingerul său practică no-till (deloc din convingere organică!), se întreabă când trece plugul asupra numărului de brăzdari pe care trebuie să-l adopte ...
Deoarece complotul său inițial reprezintă o proporție majoritar majoritară a noului ansamblu, el decide să nu schimbe nimic în practica sa obișnuită, așteptându-se să fie puțin prea strâns în noua anexă, dar, ajuns la acesta din urmă, a fost foarte surprins * pentru a-și vedea motorul reluând turele ...

În zece ani, întregul volum de teren arabil pe un teren trece prin tractul digestiv al râmelor (în condiții „normale”!), Ceea ce înseamnă activitatea acestor animale mici! Ei sunt cei care îngropă rămășițele arheologice și determină straturile stratigrafice.
Veți vedea pe un link din dreapta teren indicat de Did67, o pagină intitulată „Puterea extraordinară a viermilor”.

* Fermierii, prezidați în mod corespunzător de consilieri agricoli și alte organizații de supraveghere, sunt adesea (cum îi putem învinui?) Puțini imaginați (subevaluare!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/05/14, 09:42

Ahmed a scris:
În zece ani, întregul volum de teren arabil pe un teren trece prin tractul digestiv al râmelor (în condiții „normale”!), Ceea ce înseamnă activitatea acestor animale mici! Ei sunt cei care îngropă rămășițele arheologice și determină straturile stratigrafice.
Veți vedea pe un link din dreapta teren indicat de Did67, o pagină intitulată „Puterea extraordinară a viermilor”.

.


Pacat ca nu am o fotografie pe care Manfred Wenz mi-a aratat-o:

- după cincisprezece ani de „fără arat”, apoi însămânțare directă, a avut curiozitatea să sape o șanț care să se încadreze într-una din parcelele sale și pe cea a vecinului său, care continuase în „munca tradițională”

- este un teren aluvial într-un braț vechi al Rinului, solul conține o mulțime de pietriș și pietricele

- acasă: a existat, din memorie, 18 cm de sol brun, humus, fără nici o piatră !

- la vecinul său, pietricele la suprafață, cam de parcă am pregăti beton! În mod logic, activitatea viermilor este anihilată în fiecare an prin răsturnare ... Și fără îndoială că „practicile clasice” au redus și numărul viermilor, unde acoperirea permanentă, plantele asociate culturilor au hrănit un „efectiv de animale”. „mare la Manfred.

Ar trebui să mă întorc la locul lui pentru a avea cifrele și datele precise și o copie a fotografiei.

Cred că, în cazul său, este foarte aproape de 1 cm de sol "înălțat" / anul de ne-prelucrare.
Dernière édition alin Did67 11 / 11 / 14, 11: 52, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/05/14, 09:44

Ahmed a scris:
totuși, când a ajuns la acesta din urmă, a fost foarte surprins * când și-a văzut motorul accelerând ...



Înainte de a vă citi, am ghicit restul. Evident !!!

Dacă în plus adăugați o acoperire permanentă, evitați să intrați în parcele prea umede etc ... diferența este și mai „rea”!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 06/05/14, 11:35

Da, pentru noi este evident, dar pentru mințile formatate de dogmele instituționale, este foarte surprinzător!

Observarea mediului forestier ne oferă cheia înțelegerii funcționării solului ...

Editare de Remundo: subiectul derivat din exploatările lui Did67, subiectul a fost împărțit:
https://www.econologie.com/forums/jardin-en- ... 13846.html
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172