Vată celuloză sau nu? Sare de bor și sănătate?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/10/11, 11:44

Ușor de făcut, dar trebuie să colectați condensele și funinginea !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 29/05/14, 20:21

Bună ziua și miau tuturor

Am venit să-mi pun labele mici păroase în acest fir, pentru că, ei bine, iată-mă, mă duc curând la izolația colibei mele și îmi pun întrebarea de a ști unde suntem cu celuloza ???
Principala problemă este că, de ceva timp, sarea de bor, considerată eficientă, a fost îndepărtată și înlocuită cu săruri de amoniu care, în prezența umidității, degajă un miros dezgustător de amoniac și, de asemenea, toxic. . persoanele care l-au instalat postează chiar apeluri de alarmă de acest fel: de la Citoyenavanttout la 10 aprilie 2014 din 60 de milioane de consumatori

Îmi place foarte mult partea albastră

http://www.60millions-mag.com/actualite ... nbsp_l_eau

Ce părere aveți? Unele elemente găsite pe două dintre cele mai serioase site-uri: Pe site-ul unei uniuni a producătorilor de vată de celuloză Sursa: http://ouate-cellulose.org/… Dacă mirosul de amoniac persistă, se recomandă îndepărtarea izolației. Cine acoperă siturile de vată cu săruri de amoniu incriminate Site-urile în cauză sunt acoperite de asigurarea producătorilor. Pe site-ul Ministerului Sănătății Sursa: http://www.sante.gouv.fr/isolants-a-bas ... ium.html... sărurile de amoniu fiind utilizate pentru proprietatea lor ignifugă (adică ignifugă), degradarea lor - și, prin urmare, pierderea eficacității - pot crește riscul de incendiu. Potrivit raportului din centrele de control al otrăvurilor și de vigilență toxică din februarie 2013, investigațiile, efectuate în locuințe în care au fost înregistrate reclamații, arată că nivelurile de amoniac măsurate (0.5 până la 9 ppm) pot fi mai mari decât valorile de referință toxicologice, în funcție de timpii de expunere asociați. Pentru o expunere scurtă de câteva săptămâni, astfel de concentrații corespund unui nivel minim de risc și nu sunt de așteptat efecte durabile asupra sănătății. Cu toate acestea, în caz de expunere pe termen lung, concentrațiile sunt mai mari decât valorile recomandate pentru a proteja sănătatea populației și, prin urmare, pot fi asociate cu efecte asupra sănătății ocupanților. Persoanele care doresc să îndepărteze izolația pe bază de vată de celuloză cu săruri de amoniu adăugate în casele lor trebuie să contacteze producătorul vată în cauză sau sindicatele producătorilor francezi de vată de celuloză. Punctul de vedere al unui cetățean: Toate elementele menționate anterior sugerează că retragerea produselor incriminate este o necesitate (riscuri pentru sănătate și siguranță). Ne putem gândi că „oamenii care doresc să îndepărteze izolația” așa numiți de Ministerul Sănătății sunt pur și simplu oameni care doresc să trăiască un pic mai mult! Deoarece asigurările private se pot ocupa de muncă, spune un sindicat de producători, s-ar putea crede că Ministerul, liniștit de faptul că statului nu îi revine obligația de a plăti proiectul de lege, se va asigura că cetățenii sunt protejați. Ce prevede decretul? Decretul din 21 iunie 2013 prevede interzicerea introducerii pe piață, importului, vânzării, distribuției și fabricării izolației pe bază de vată de celuloză cu amestec de săruri de amoniu.Acesta prevede obligația de a retrage din punctele de vânzare izolația pe bază de vată de celuloză amestecată cu săruri de amoniu, precum și retragerea produselor care nu au fost încă instalate în clădire. Odată ce vata a fost scoasă din ambalaj și plasată, aceasta este considerată o parte integrantă a clădirii și, prin urmare, nu mai este acoperită de acest decret. !!!!!!!!!!! Punctul de vedere al unui cetățean: ar avea prioritate anumite interese financiare asupra sănătății cetățenilor? Dacă producătorii și asigurătorii lor nu sunt obligați prin lege să înlocuiască vata defectă , reticența va fi numeroasă ... Fiecare producător face ceea ce vrea cu clientul său, acum nu este supus niciunei constrângeri legale. În ceea ce privește riscul, este rolul fiecărui cetățean în cauză să evalueze risc pentru sănătate pentru el și familia sa? Nu are nici un sens !


După toate acestea, rămâne întrebarea esențială, ce poți folosi fără să-ți strici portofelul și ... sănătatea?


Miau și salutări
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 29/05/14, 21:26

Bună seara

Găsesc câteva răspunsuri la problema mea și le indic aici ... pe site-ul său ECIMA care reunește producătorii de izolație pe bază de celuloză: http: //www.ecima.net/ spune acest lucru:
„Pe 18 iunie, CCFAT și-a dat acordul pentru reînnoirea evaluărilor tehnice pentru vata de celuloză protejată cu cea mai utilizată formulare din Europa, cu sare de bor. Această decizie este concluzia multor luni de muncă desfășurate de ECIMA cu CSTB, serviciile ministerelor și federațiile profesionale. Acesta este un semn de încredere în calitatea produselor produse de membrii ECIMA. "


Cu alte cuvinte, suntem siguri că nu vom termina cu amoniac în nas, insecte din celuloză și ciuperci care proliferează sub cadru sau între podele.
Vezi și pagina despre bor: http://www.ecima.net/fr-sel-de-bore.php

Mi se pare o veste bună, bunul simț a triumfat ...


Miau și bună seara tuturor.
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Edward61
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/03/16, 09:51

Re: vată de celuloză sau nu? Sare de bor și sănătate?




de Edward61 » 18/03/16, 13:58

bonjour,

Sunt încântat să aud din discuțiile voastre. Pentru utilizarea vata de celuloză ca izolație, constat că nu există nicio problemă dacă apelăm la profesioniști. Am și câțiva cunoscuți care au izolați din bumbac izolat și nu au probleme. Cu toate acestea, ferește-te de surprizele neplăcute de la unele produse de calitate slabă.
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218