Nu mai există alunițe în grădină;)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
TITO3245
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 26/06/14, 11:46

Nu mai există alunițe în grădină;)




de TITO3245 » 26/06/14, 13:22

hi,

Am folosit bețișoare care propagă gazul în cârtiță acum 3 săptămâni și de atunci există mult mai puțină activitate sub peluza mea! Sper că acest lucru îi va speria pentru totdeauna ...
Iată linkul produsului pe care l-am folosit:

appro-btp.com/insecticide/6566-ape-repulsif-mole-barrier-de-protection-mole-55-batonnets-3432380190229.html



bonne Journée

învingător
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:




de izentrop » 26/06/14, 17:20

bonjour,
A avea alunițe indică faptul că există încă o viață în sol. În grădină, scotocesc puțin plantele, dar nu văd un motiv pentru a le extermina.
A avea un gazon ca un covor nu este un obiectiv pentru mine și este economist?
M-am bucurat să văd o orvetă în țara mea în ultima vreme, pentru că nu mai văzusem una din copilărie :)
3 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/06/14, 17:33

Super dacă funcționează.

Cu toate acestea, atenție: în mod convențional, în acest sezon, alunițele se liniștesc: se mulțumesc cu spațiile pe care le-au săpat deja. Aceasta este una dintre „problemele” cu gadgeturile anti-aluniță de tot felul; reacționăm odată ce ne-am săturat; adesea, atunci când alunițele și-au terminat „locurile”; și oh miracol, pare să funcționeze!

Dacă produsul este eficient, ar trebui să alunge alunițele, nu să le omoare. Deci ar trebui să sape în altă parte, la casa vecinului ????

Nu există o clasificare „organică”, dar cu toate acestea, fișa cu date de siguranță arată că este destul de inofensivă - este în esență un reziduu de distilare a uleiului (nafta grea)!

http://www.france-fluides.com/wp-conten ... -TAUPE.pdf

[NB: pe de altă parte, „souricidele” aceluiași brand sunt anti-coagulante, care trebuie tratate cu mai multă precauție!]
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 26/06/14, 23:08

Bună seara, știu că la un moment dat au vândut granule de carbură de calciu pentru a le pune într-o galerie după ce l-au văzut cu un instrument furnizat, au pus acolo granulele și apa și o piatră mare, astfel încât gazele să fie răspândite în galerii

http://www.droguerie-jary.com/carbure-d ... 6yLCpR_uLw
dar hei, eu prefer să las alunițele în pace : Mrgreen: : Mrgreen:

dar cel puțin am destule să acționez o lampă cu acetilenă
dar acesta este un alt subiect

cordial tuturor
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 27/06/14, 12:13

Am găsit o soluție viabilă (este testată o vreme)
Le prind apoi fac o gaură și le îngrop
se pare că funcționează bine
Sunt afară nu împinge
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Nu mai sunt alunițe în grădină;)




de izentrop » 04/09/19, 11:25

Aveți grijă, o otravă poate decima și prădătorii de șobolani aluni și poate face mai rău decât mai bine.
Dacă doriți să faceți grădină și să nu vedeți viermii voștri utili și rădăcinile legumelor și pomi fructiferi decimați, trebuie să reglați acești prădători subterani. Profesioniștii sunt sfaturi bune:


Sfatul unui producător de alunițe profesionist de la tată la fiu. Nu aveți încredere în începutul care este în flăcări, restul este foarte informativ :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re:




de GuyGadebois » 04/09/19, 11:32

izentrop a scris:bonjour,
A avea alunițe indică faptul că există încă o viață în sol. În grădină, scotocesc puțin plantele, dar nu văd un motiv pentru a le extermina.
A avea un gazon ca un covor nu este un obiectiv pentru mine și este economist?
M-am bucurat să văd o orvetă în țara mea în ultima vreme, pentru că nu mai văzusem una din copilărie :)

Nu numai că am orvete, dar pentru prima dată în viața mea am văzut un seps!
Imagine
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 251