Eliminarea gazelor produse prin fermentarea lichidă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
sarita
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/06/14, 20:06

Eliminarea gazelor produse prin fermentarea lichidă




de sarita » 29/06/14, 20:16

Bună ziua:
Te rog, am nevoie de ajutorul tău.
De fapt, este o instalație de uscare a prunelor, bazinul care colectează apele uzate (în cadrul plantei în sine) începe să emită mirosuri neplăcute, ne-am gândit să o acoperim și să instalăm un coș de fum de mare înălțime pentru a elibera mirosuri fără a dăuna locuitorilor, dar nu este practic, deoarece riscă să explodeze din cauza temperaturii ridicate a apei eliminate în bazin (40-50 ° C) și a gazelor care pot fi emis în timpul campaniei de prune și producție ridicată.
deci ne-am gândit să eliminăm acest gaz arzându-l (torchiere), asta în timpul în care nu știu cum să procedăm la dimensionarea tuburilor și a torței? și de ce voi avea nevoie ca date? cantitatea de noroi din bazin care îmi va oferi cantitatea de gaz eliberată (care este ecuația?), vâscozitatea? fluxul? și ce altceva, ?
iti multumesc ca ai acceptat sa ma ajuti
salutările mele.
0 x
sarita
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/06/14, 20:06




de sarita » 30/06/14, 00:14

persooooonne :strigăt:
0 x
chevesne51
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 26/10/05, 19:19
x 1




de chevesne51 » 30/06/14, 10:06

bonjour,

Nu știu nimic despre „rachete”, dar vă pot spune în siguranță asta în acest sens forum, mulți vă vor ghida către o altă cale. : Mrgreen:

http://fr.wikipedia.org/wiki/Torchage_et_rejet_de_gaz_naturel#Impacts_environnementaux
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 30/06/14, 11:28

Ar fi o idee bună să aflăm mai întâi de la meserii oameni care au acest tip de problemă.
Așadar, nu vă mirați dacă nu primiți un răspuns (rapid!) De la un forum medic generalist ...

Câteva căi, cu un lighean: oxigenarea (prin barbotare sau altfel) a apei încărcate ar limita fermentația anaerobă și, prin urmare, mirosurile neplăcute; un coș de fum poate constitui, de asemenea, o soluție și o admisie de aer la bază ar dilua mirosul și temperatura ...

Ar fi bine să ne oferiți un mic raport despre metoda aleasă și rezultatele ei ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/06/14, 12:07

Imposibil să scrii ceva semnificativ fără să știi „încărcătura” (ce se află în aceste ape).

Și anume că, fără îndoială, partea „greață” este doar vârful aisbergului.

Fără îndoială, trimiteți în atmosferă cantități semnificative de gaze cu efect de seră, inclusiv CH4 (metan). Inodor. Dar de 25 de ori mai mult „efect de seră” decât CO² ...

Ar fi necesar să știm dacă există H²S, care este un gaz toxic (este o componentă obișnuită a „biometanului”, în doze variabile în funcție de conținutul de EN S al biomasei care fermentează). Și înainte de a fi toxic, poate fi iritant.

Pe scurt, dacă am spune ceva, ar fi prostii!

Soluția: metanizare curată, cu recuperare de energie (electricitate și căldură). Dar pentru aceasta, ar fi necesar să cunoaștem cantitățile, puterile metanogene etc.
0 x
sarita
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/06/14, 20:06




de sarita » 30/06/14, 12:31

Vă mulțumim pentru răspunsuri, :)
Și pentru dimensionarea tuburilor și a torțelor, aveți un document pentru a ști ce material să alegeți (beton sau metal) și diametrul ..., am arătat gros nu am găsit nimic :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 30/06/14, 15:07

pentru ca un flare să funcționeze, gazul trebuie să fie combustibil

dacă este un bazin în aer liber, există foarte puține șanse să existe suficient metan pentru a fi combustibil

foarte puțin H2S este suficient pentru a mirosi foarte rău, dar nu este niciodată suficient pentru a fi combustibil

de aceea inutil să vorbim despre materiale de realizare a flarei fără să știm ce este gazul

o modalitate mai bună ar fi controlul complet al depozitării acestor deșeuri

acestea trebuie puse într-un rezervor complet sigilat, departe de aer, pentru a avea o reală metanizare și producție de gaz care va fi cu adevărat combustibilă și acolo va începe să fie util să vorbim despre o flacără

bineînțeles cine spune că metanizarea spune gaz combustibil ... de aceea reglementările de siguranță ... absurditatea reglementărilor actuale împinge să nu facă nimic: lăsați totul în aer liber pentru a evita orice pericol și tanpis pentru poluare

metanizarea într-un rezervor sigilat nu înseamnă pericol: pericolul poate apărea numai dacă este stocat un amestec de gaz și aer: dacă rezervorul este închis de o prelată cu volumul minim între lichid și prelată, nu nu există pericol

trebuie să vedeți și restul instalațiilor de pe site

dacă există șeminee, de exemplu, pentru a încălzi și distila ceva, este posibil să se injecteze gazul care miroase urât în ​​aerul de ardere al acestor șeminee: chiar dacă acest gaz nu este suficient de bogat pentru a fi combustibil în focar va arde datorită combustibilului principal al șemineului: H2S va fi distrus și va face puțină căldură gratuită
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 01/07/14, 10:05

Și dacă există H²S, nu uitați că pe lângă faptul că a fost periculos (îmi amintesc calul care a murit în Bretania în alge verzi care fermenta; a existat și moartea unui muncitor pe un compostare; nu mai există disconfort ...), acest gaz este hipercoroziv, inclusiv către oțel inoxidabil!
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 247