Bazinele hidrografice de izvor

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 05/04/14, 18:10

45 m este 4,5 bar, deci o presiune mare cu 25 polietilenă ar trebui să o facă peste 300 m. pentru stocarea apei puteți folosi un încălzitor electric vechi, cu intrarea rece la încălzitorul de apă, puneți un tee către consum, aerul conținut în partea superioară a încălzitorului de apă servește ca regulator de presiune și aveți un mic depozitare. Priza fierbinte este blocată. Este mai puțin costisitor decât un balon cu presiune reală, cu condiția să purgați regulat apa de la încălzitorul de apă, astfel încât să existe întotdeauna aer în interior.

Nu sunt sigur că sunt foarte clar în explicațiile mele.
0 x
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22




de Ellede » 05/04/14, 19:05

Mulțumesc Raymon, este suficient de clar pentru stadiul actual al progresului proiectului meu :-)
0 x
Ellede
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 24/02/14, 08:22




de Ellede » 04/07/14, 12:24

Iată-mă din nou cu povestea mea cu apă! Iurta mea este acum în picioare și munca continuă. În cele din urmă, există un izvor la aproximativ 70 m distanță, acum este o gaură, cu fundul de lut, umplut cu apă și ... lipitori !!
Am efectuat o colectare sumară așa cum m-a sfătuit Raymon, adică o țeavă în gaura apei și funcționează, apa curge la celălalt capăt. Acum aș vrea să știu cum ar fi posibilă curățarea găurii de apă.
M-am gândit să pun un butoi perforat în această rezervă pe un pat de pietriș și, de asemenea, înconjurat de pietriș, iar conducta ar fi conectată la butoi pentru a alimenta un rezervor de dedesubt.
Ar funcționa asta? Ai vreun sfat?

Aștept cu nerăbdare să ...!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/07/14, 13:29

este într-adevăr o sursă? sau pur și simplu o scobitură care este umplută cu apă prin scurgerea din jur?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 127