Nestlé și afacerea cu apă în viața pură (Arte Thema)

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025

Nestlé și afacerea cu apă în viața pură (Arte Thema)




de Christophe » 06/08/14, 11:50

Ieri Arte a redifuzat un documentar din 2012: http://www.arte.tv/fr/nestle-et-le-busi ... 92762.html

Un sondaj edificator pe trei continente care arată modul în care multinaționala preia controlul asupra resurselor de apă pentru a le vinde la un preț ridicat.

Cum să transformi apa în aur? O companie are rețeta: Nestlé, o multinațională cu sediul în Elveția, lider mondial în industria alimentară, datorită în special comerțului cu apă îmbuteliată, din care deține peste șaizeci de mărci în întreaga lume (Perrier, San Pellegrino, Vittel sau Polonia Spring în Statele Unite).
Pentru președintele consiliului, Peter Brabeck, apa, vârful de lance al unei strategii planetare, poate „garanta încă o sută patruzeci de ani de viață” companiei. În ciuda refuzului conducerii de a colabora, Res Gehriger și Urs Schnell aruncă o privire în culise asupra acestei piețe de miliarde de dolari. Din Statele Unite până în Nigeria, trecând prin Pakistan, explorează circuitele de apă îmbuteliată, subliniind metodele uneori rapide ale celui mai puternic grup alimentar de pe planetă.
Ele arată că se bazează pe o întrebare crucială, supusă în multe țări unui vid juridic, inclusiv avocați și
lobbyiștii firmei știu să profite: cine deține apa?

Bine public, câștiguri private

În urma Res Gehriger, prezentă pe ecran, această investigație minuțioasă cu imagini meticuloase dă voce foarte
mulți protagoniști pe trei continente, utilizatori sau activiști, oponenți și susținători ai Nestlé. Însuși Peter Brabeck își apără energic punctul de vedere (elocvent, ca atunci când califică drept „extremist” ideea că apa trebuie să rămână un bun public), prin numeroasele sale intervenții publice.


Pentru a vedea din nou pe ARTE + 7: http://www.arte.tv/guide/fr/041127-000/ ... -bouteille
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 06/08/14, 15:15

Da, criticarea Nestlé este întotdeauna ușoară, iar mass-media nu o neagă, dar nu trebuie să uităm că acest „gigant” susține sute de mii de oameni din întreaga lume.

Principalul loc de producție al celebrelor capsule de cafea este la 10 km de casa mea (în Orbe) și vă pot garanta că nimeni nu se plânge că ar avea un astfel de angajator în regiune (și eu nu lucrez acolo. .)

Personal, văzând că un grup mare se îmbogățește, indiferent de zonă, nu mă deranjează, atâta timp cât un număr foarte mare de angajați își pot întreține familiile lucrând acasă (precum și salariile foarte mari ale acestora Directorii „foarte” mari nu mă deranjează, atât timp cât fac compania să prospere.

Nu văd ce este în neregulă cu o afacere care funcționează și câștigă bani, nu este vorba de asta?

În plus, nu vorbim niciodată despre numărul „colosal” de companii salvate de Nestlé peste tot în lume, datorită acestor preluări ...

Lucrul pentru a câștiga bani mi se pare normal, nu?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79289
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 06/08/14, 18:20

Este sigur că există întotdeauna mai rău: există mult mai multe documentare despre companiile anti-verzi (coca, Monsanto, gazul de șist ...) decât despre producătorii de arme ...

Dar eu încă „prefer” poluatorii decât ucigașii ... chiar dacă în unele cazuri poate fi similar ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 169