Turbină eoliană Black600: cutie br3 arsă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ben4472
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/07/14, 18:32

Turbină eoliană Black600: cutie br3 arsă




de ben4472 » 22/07/14, 19:47

Buna ziua tuturor,

Am aruncat o privire la un black600 ale cărui lame nu se mai întorc. Nu știu prea multe despre asta, dar am găsit acest lucru:
Au fost expuse trei componente ale carcasei br3.
Imagine

Poate cineva să-mi spună care sunt aceste componente și dacă este posibil să se repare?

Vă mulțumesc anticipat.
PS: această turbină eoliană nu este a mea, ci o persoană care a fost jefuită de o companie necinstită. Aș paria că au configurat hardware-ul fără a configura nimic.
0 x
ben4472
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/07/14, 18:32




de ben4472 » 11/08/14, 17:26

slt,

Nimeni nu mi-a răspuns strigătului de ajutor ... adulmecă
Este adevărat că poate nu am dat destule detalii.

Încerc să aflu care pot fi cele 3 componente care au explodat situate în partea de sus a fotografiei în cercurile albe.
Lângă fiecare cerc se notează RT1, RT2 și RT3

Știe cineva care sunt aceste componente? Merită să le cumpărați înapoi și să le înlocuiți pe card?

Am încercat să găsesc chema electronică a cutiei pentru a răspunde singur la întrebarea mea, dar nu am putut găsi nimic ...

Multumesc frumos.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 11/08/14, 19:19

buna, Ben

Am întâlnit subiectul tău întâmplător ...

Deci am impresia că acestea sunt termistori NTC

deoarece sunt rezistențe „coeficient de temperatură negativ”. explic cum funcționează aici pentru CATHI (videoclip de la 50 de secunde)

destinat să evite vârfurile de curent în timpul comutării (termistor rece = rezistență ridicată = curent redus, apoi încălzire, rezistență scăzută, curent mai mare).

Dar dacă sunt prost controlate, aceste termistori dau un efect Joule susceptibil să le topească ... Personal le ocolesc cu un al doilea comutator pentru a fi liniștiți.

Dacă diagnosticul meu este corect, înlocuirea acestora poate să nu rezolve problema ... și totuși ar fi necesar să găsiți o referință pe plasticul topit. :?
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 12/08/14, 08:05

Și dacă s-au topit, este un pariu sigur pe care alte componente l-au lansat odată cu ele.
0 x
ben4472
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/07/14, 18:32




de ben4472 » 12/08/14, 13:43

Vă mulțumesc băieți pentru răspunsuri!
O las deoparte și mă duc să văd să cumpăr una nouă.190 de euro ....

A +
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 191