Energia solară și poluarea atmosferică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
razputin
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 26/10/12, 16:24

Energia solară și poluarea atmosferică




de razputin » 02/09/14, 11:43

Pentru a furniza în principal energie naturală în casa noastră, suntem foarte interesați de instalarea panourilor solare. Având în vedere că prețul tuturor acestor lucruri este destul de ridicat, ne punem diverse întrebări.
Am văzut un raport despre ecologie în care s-a dezvăluit că în termen de douăzeci de ani eficiența panourilor solare ar putea crește cu aproximativ 10% datorită reducerii poluării aerului. Da, este de netăgăduit că viitorul mediu va exercita o influență asupra valorii de a avea panouri solare. Deci, este aceasta o variabilă de care să ții cont?
Și apoi o scădere a poluării atmosferice în douăzeci de ani, nu prea am senzația că ne îndreptăm în acea direcție.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 03/09/14, 09:52

Cum afectează ipotetica creștere a randamentului în 20 de ani decizia de cumpărare de astăzi :?:
0 x
lauren
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/09/14, 10:17

Investiția în panouri solare




de lauren » 03/09/14, 10:32

Confirm că panoul solar este o alternativă foarte bună, profitabilă și benefică pentru mediu. Și în cazul în care mai mult de 75% din populație adoptă astfel de resurse regenerabile în viața de zi cu zi, am putea într-adevăr să sperăm la îmbunătățirea condițiilor de mediu, precum și la optimizarea resurselor naturale, deci creșterea randamentului un panou solar. Dacă există un obstacol principal care împiedică oamenii să investească astăzi în acest tip de echipamente, este din cauza costului.
La rândul meu, când caut ceva, compar mai întâi. Și în timpul cercetărilor mele am descoperit http://devispanneauxsolaires.fr/ care permite furnizarea unei estimări a panoului solar. Conceptul m-a interesat și îl voi împărtăși cu dvs. pentru orice eventualitate.
În orice caz, un lucru este sigur. Investiția în panoul solar nu este niciodată regretabilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/09/14, 10:37

Ce este acest anunț rău ????

„Que To Choose” este plin de mărturii de la oameni ai căror ochi rămân să plângă după ce au căzut în mâinile „rechinilor fotovoltaici escroci”, care le-au promis minuni, „semnează aici” !!!

Un proiect bine elaborat, bine condus și bine finanțat poate da roade.

Cu o linie de ghidare ca iInstalarea a 3 kWp (kilowatt-vârf) nu trebuie să depășească 12 de euro cu taxă inclusă, conectat, terminat, conectat, instalat, etc ... În caz contrar, sunt pierderile asigurate ...

Altfel, fugi !!!!

Nu am încercat site-ul. Oricine o poate face!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Energia solară și poluarea aerului




de Did67 » 03/09/14, 10:42

razputin a scris:
Deci, este aceasta o variabilă de care să ții cont?




Deodată, răspund la întrebarea: Nu !!!!


Din cel puțin motive:

- aceasta este o ipoteză foarte îndrăzneață, chiar dacă este adevărat că transparența aerului s-a îmbunătățit
- depinde puternic de locație: în centrul orașului, da; în mediul rural, nu văd prea multe ...
- Sunt incertitudini mult mai mari la această scară de timp: defecțiuni ale panoului, defecțiuni ale invertorului [sunt posibile, nu sunt sigure!], variații ale soarelui în locația dată, scăderea performanței panoului („simulat”, dar aproape niciun semn numai semnele care au 20 de ani!)
- și, mai presus de toate, un preț mai garantat peste 20 de ani; care va fi prețul de răscumpărare? Mister. Care va fi prețul energiei electrice pe care o cumpărați și ce cotă puteți înlocui ???

Deci este un vis să integrezi acest parametru!
Dernière édition alin Did67 04 / 09 / 14, 09: 28, editate 1 ori.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 04/09/14, 09:16

„Este foarte dificil să faci predicții, mai ales când vine vorba de viitor”. Mark Twain
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 306