Prea plin de bine?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Kuikui
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/09/14, 20:35

Prea plin de bine?




de Kuikui » 06/09/14, 21:02

bonjour,

Am o casă cumpărată cu o fântână în aer liber în apropiere.
Are o pompă pentru a putea desena în sezon pentru udare.
Am citit cu atenție interesele și beneficiile unei fântâni din dvs. forumCu toate acestea, în urma unei inundații din pivnița mea anul trecut, după o ploaie ploioasă, mi-am pus întrebări despre fântână (care în cele din urmă nu a avut nicio legătură cu ea).
Am observat în timpul observațiilor că fântâna mea nu era prea plină.
Deci, întrebarea pe care vreau să vi-o pun este:
- Este necesar ca un puț în aer liber (în grădina mea, dar în apropierea casei - mai puțin de 4 metri -) să aibă o revărsare (la canalizare sau pompă sau altul)?

Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor.
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 06/09/14, 21:11

nivelul apei dintr-o fântână nu este decât o reflectare a nivelului apei din acviferul din jur. Prin urmare, o revărsare ar fi inutilă, deoarece, dacă s-ar revărsa puțul, toate împrejurimile ar fi de asemenea inundate de apele hidrografice la același nivel cu puțul.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Kuikui
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/09/14, 20:35




de Kuikui » 06/09/14, 21:23

Vă mulțumim!
Tocmai mi-am dat seama că în bună măsură se aplică (și prin urmare reprezintă) principiul navei comunicante.
Dar o masă de masă poate fi într-adevăr atât de înaltă? (Întrebare stupidă, dar cunoscând doar straturile de apă relativ adânci ...)
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 06/09/14, 22:14

în afară de anumite cazuri speciale de râuri subterane, fântânile sunt doar drenurile acviferelor din jur, care pot fi uneori la nivel cu solul, dar uneori la câteva zeci de metri.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Kuikui
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/09/14, 20:35




de Kuikui » 07/09/14, 00:15

Perfect, vă mulțumesc foarte mult pentru aceste răspunsuri rapide și edificatoare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 07/09/14, 08:28

dirk pitt a scris:în afară de anumite cazuri speciale de râuri subterane, fântânile sunt doar drenurile acviferelor din jur, care pot fi uneori la nivel cu solul, dar uneori la câteva zeci de metri.

și adesea de nivel variabil, deoarece scurgerea (ploaia) de apă urmează aceleași "drenaje"
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/09/14, 18:13

Aceeași părere ca tovarășii mei!

Există într-adevăr multe situații în care, în anumite momente, pânzele freatice se ridică la suprafață sau chiar constituie un „lac” temporar. În Alsacia, avem astfel zone numite "rieds", cu câmpii inundabile care scurge încet apa către brațele Rinului ...

În văi, pânza freatică „colectează” apele pantelor, care curg spre râu ... Câțiva metri, altitudinea lor este deci mai mare decât nivelul apei din râu ...

Banuiesc ca esti intr-o astfel de situatie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 07/09/14, 21:38

+1; Aici, în apropierea coastei, nivelul apei este aproape plin în anumite locuri / sate. După o perioadă mare de ploaie, se creează lacuri mici pe câmpuri sau în pădurea maurilor și asta cu puțină întârziere. Ele pot dura luni de zile pentru a rezolva ca în primăvara și toamna anului trecut. Diversificarea anumitor rute timp de luni.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95