Radioactivitate și import lemn de foc

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 26/02/13, 22:03

bidouille23 a scris:
Praful de lemn este, de asemenea, cancerigen, acum în tâmplărie etc. ar trebui să poarte o mască pentru unele lucrări.
Trebuie să înțeleg ce? Am putea înțelege răspunsul dvs. în mai multe moduri, nu este neapărat cel mai bun dacă știți la ce mă refer ...;)


Chiar și lemnul necernobilizat sau Fukushimated atunci când este inhalat, deoarece praful fin poate provoca cancer .... De fapt, acest lucru este adăugat la restul .... :|
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 27/02/13, 00:50

salut

Zbura, a fost mai mult cuvântul „normal” în propoziția ta care ar putea sugera că, în principiu, li se cere să își pună masca, așa că dacă sunt bolnavi, este vina lor (chiar dacă practic este adevărat din momentul în care șeful i-a informat sau cel puțin s-a asigurat că sunt și că folosesc instrumentele de protecție adecvate furnizate) ...

În mod normal, șeful ar fi trebuit să-i facă să poarte măști, sau foarte des că nici prevenirea, nici protecția ... cu excepția să-și aducă propriul echipament ...

acest lucru nu elimină problema că este mai bine să vă asigurați de unde provine lemnul dvs. de foc, dacă este vândut în supermarketuri, mai ales de fapt, la prețuri foarte mici ... da, unii cumpără lemnul lor în supermarketuri, nu știu niciunul, dar dacă există saci de lemn este pentru că este vândut ...

Consumat local;) ...
0 x
guy123
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 27/09/13, 15:45




de guy123 » 27/09/13, 16:10

bonjour,

Sunt jurnalist și mă interesează subiectul tău forum, lemn radioactiv, în special prin cuvintele lui BHAM.

Bham, ai putea să-mi dai datele de contact ale proprietarului gaterului de care vorbești?

aici e mailul meu reportagebois@yahoo.fr, unde vă pot oferi mai multe informații.

Căsuța mea poștală este, de asemenea, deschisă pentru toată lumea, caut informații despre industria lemnului și vă ascult experiențele.

multumesc tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 30/09/13, 11:25

guy123 a scris:bonjour,

Sunt jurnalist și mă interesează subiectul tău forum, lemn radioactiv, în special prin cuvintele lui BHAM.

Bham, ai putea să-mi dai datele de contact ale proprietarului gaterului de care vorbești?

aici e mailul meu reportagebois@yahoo.fr, unde vă pot oferi mai multe informații.

Căsuța mea poștală este, de asemenea, deschisă pentru toată lumea, caut informații despre industria lemnului și vă ascult experiențele.

multumesc tuturor

Bună ziua, din păcate, nu-mi amintesc numele acestei gateri care urma să fie amplasată în Meuse sau Meurthe et Moselle, a trebuit să o contactez în urma unui anunț, dar se întoarce deja cu câțiva ani. Scuze!
Ce ne puteți oferi pentru informații suplimentare?
0 x
almebwas
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/09/14, 09:27




de almebwas » 20/09/14, 09:30

în ceea ce privește britania, singurul loc pe care îl știu are activitate radio în general în toate locurile de granit, cunosc mina huelgoat (dacă nu mă înșel), care este un vechi site minier pentru uraniu, proprietatea focului de cogema și acum areva, extracția a fost făcută prin jet de apă de înaltă presiune, astfel încât toată apa produsă a fost expulzată în exterior ... părăsirea nuclearului va lua măsurători, este serios tulburat, tipul care iese din energia nucleară trebuie să le ceară tuturor să se miște și să discute mult mai departe ...

nu a existat nici o protecție sau avertisment și este un colț în care au mers căutătorii de ciuperci (nu știu dacă este încă liber ca înainte ...) Personal am fost acolo seara ... . *

Deci da, există și aici site-uri periculoase despre care nu vorbim și despre care sunt acces liber, dar, din păcate, nu numai în Bretania ... Deci, există arbori radioactivi, de ce nu conform locul unde au fost tăiate ... dar locurile sunt reduse aici în comparație cu dimensiunile pădurii estice ..

Și în cele din urmă am spus că nu este timpul să arătăm degetelor, obiectivul nu este acolo, deși cam aceeași istorie pentru a spune că astăzi încă cumpărăm lemn la preț mic (prin aceasta că muncitorii plătesc cu născuți au fost de acord din păcate), fără să știe de unde provin, devin mai mult decât risc ...

și acum restul Evil sau Foarte nebun Evil sau Foarte nebun Evil sau Foarte nebun și apoi ne-au spus să fie ciudat ratele de cancer de tot felul cresc odată cu ratele bolii orfane etc etc bla bla bla bla ... Rău sau Foarte Nebun

asta e tot ce spun, pentru a fi penard, trebuie să ai contorul de gegeir în loc de un telefon mobil în buzunar ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/09/14, 17:55

praful radioactiv este infinit mai periculos decât expunerea la radioactivitate dintr-o sursă masivă

cu o sursă masivă când nu mai ești aproape de pericol se oprește ... când respiri praf radioactiv, acesta rămâne în corp și face ravagii în mod continuu

Am o mare îndoială cu privire la pericolul prafului de lemn curat: mă întreb dacă sfaturile date tuturor pentru a se proteja de praful de lemn nu provin din frecvența cu care putem găsi acest tip de lemn slab radioactiv

Mă întreb dacă nu este aceeași poveste ca uraniul sărăcit din muniție ... dacă facem o contragreutate în uraniu, acesta trece neobservat, dar proiectilele fac mult praf când se prăbușesc în țintă și cei care respiră acest praf au sursa radioactivă cu siguranță în corpul lor

protejarea de praf radioactiv este mai dificilă decât de la o sursă puternică: o sursă puternică sună în mod vizibil contorul geger ... praful trece neobservat lângă radioactivitatea naturală: este posibilitatea ca acest praf să se concentreze în corp care prezintă pericol
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131