Îmbunătățirea electrolizei

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 28/07/06, 14:11

Dacă da, efectul bateriei apare tocmai din cauza gazului prezent pe electrozi. Oxigenul pe o parte și hidrogenul pe cealaltă face ca cei 2 electrozi să devină o celulă de combustibil.

Este foarte ușor de verificat, pur și simplu puneți un rezistor de șunt în serie pe electrozi și puneți oscilatorul la bornele sale pentru a vedea cum se comportă curentul. Apoi echilibrăm 1V pe electrozi: Vedem un vârf de curent, dovadă că electroliza se face și că se generează oxigen și hidrogen. Apoi curentul scade, până devine complet zero. Puținul gaz care a fost produs este suficient pentru a stabili efectul bateriei și, prin urmare, tensiunea de alimentare de 1V nu este suficientă pentru ca curentul să continue să curgă.

Deci, pentru a crește eficiența electrolizei, este necesar să reduceți tensiunea de alimentare și, prin urmare, să reușiți să eliminați sau să reduceți efectul bateriei. De fapt, putem face ceea ce spui, să găsim o modalitate de a elimina gazul din electrozi sau să ne asigurăm că avem întotdeauna la fel de mult oxigen și hidrogen pe cei 2 electrozi (în acest caz, fără efect de baterie din moment ce electrozii sunt de consistență identică). Acest lucru l-am încercat cu experiența mea în polaritate inversă și putem face efectiv curgerea curentului la o tensiune extrem de scăzută. Dar problema este că atunci când polaritatea este inversată, este ca și cum electrozii ar fi fost scurtcircuitați și gazul generat chiar înainte ar fi consumat !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 28/07/06, 14:15

Jean-do: idealul este să cauți un tunar lângă tine.
Aici îmi cumpăr oțelul inoxidabil, în jur de 2 EUR pe kilogram
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 28/07/06, 17:56

înger a scris:În anii 80 a fost implementată metoda „simplă” de producere a hidrogenului pentru alimentarea unui motor de mașină:

maser + 2 inele de excitație + 2 membrane metalice au fost folosite pentru „captarea” hidrogenului.
http://www.ovni.ch/~kouros/voiture.htm
: Cheesy:


Ce este acest maser?
„accelerează descompunerea care este foarte lentă când se face cu 2 electrozi.”
cu apă distilată, această cutie mică cu membrane fabricate în Japonia creează și monitorizează descompunerea în apă + hidrogen.
maserul: „amplificarea microundelor prin emisie stimulată de radiații”.

ca și ce electronică este totuși un element cheie! ... ne dăm seama și pentru celula joe, pentru a trece la etapa 3 ;-)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/07/06, 21:46

Scuză-mă că am debarcat „ca un copil nou” în forum : Am cercetat site-urile franceze și englezești pentru electroliză timp de una sau două săptămâni, cu scopul de a face și un electrolizator experimental.
Așa că m-am dus să mă uit la vechile mele lecții și cred că am înțeles de ce funcționează (bine) electrolizorul lui Meyer și, probabil, cel al lui Moreau.

Nici obscurantismul, nici pseudostiinta, nici ezoterismul.

1) o celulă Meyer este de fapt un condensator cu o capacitate de 0,15 µFarad alcătuit din pereții celulei și un dielectric gros de aproximativ 1 mm și o permitivitate dielectrică relativ ridicată alcătuită din apă pur. (permitivitatea dielectrică relativă a apei = 80, rezistența dielectrică de la 50 la 100 kV pe centimetru, rezistivitatea de ordinul unui gigaohm pe metru)
2) Rezistivitatea unui condensator de 0,15 µF la 1 MHz este în jur de 1 sau 2 ohmi (ceea ce ne oferă un bun 10-15 amperi la 13,8 volți).

Deci, a priori trăiește electroliza apei pure sub frecvență ridicată, ceea ce ne permite să ne eliberăm de electrolit și simplifică serios întreținerea dispozitivului. (Pentru că, sincer, un electrolizator din oțel inoxidabil care are câteva ore de funcționare este sincer dezgustător și la prețul platinei: v-ați dat seama vreodată că placarea a 33 cm² de platină în 30 µ necesită un cm³ de metal, adică 21 de grame!)

Acest lucru, în opinia mea, este departe de teoriile privind frecvența rezonantă a apei. (Poate exista, dar noi nu suntem acolo)

Da, dar ar fi, de asemenea, necesar să circulați bulele pentru a extrage gazul!

Ben, la Meyer, este foarte simplu: pereții unui condensator se atrag reciproc: celula se comportă de la sine ca un traductor cu ultrasunete sub efectul impulsurilor THT. Dincolo de o anumită tensiune, își scurtcircuitează condensatorul și ne întoarcem la zero. Sub tensiune înaltă, forțele implicate sunt destul de violente. Nu știu cum o face Moreau, poate a pus un traductor cu ultrasunete în dispozitivul său, cu excepția cazului în care folosește un sufocator care funcționează ca autotransformator.

Oprirea tensiunii este acum jocul copiilor datorită tranzistoarelor de putere Mosfet, a căror performanță este visul celor care au cunoscut primii tranzistori din anii 60. Controlul tranzistoarelor de putere ar trebui încredințat unor circuite mai moderne decât 555 sau 556, care ating vârful la 200 kHz. Puteți face un multivibrator foarte simplu folosind un 4093, un condensator și un rezistor. (și de ce nu un circuit programabil așa cum sugerează eticheta ASIC care apare pe fotografiile dispozitivului Moreau)

Sunt de acord cu Moreau în teoriile sale când spune că controlează fuga termică, ceea ce se poate face destul de ușor prin reducerea frecvenței când curentul devine prea important, de exemplu în urma unei poluări a dielectric-electrolitului. Cred că oricum un electrolizator ar trebui să aibă un klixon de siguranță (ca în mașinile de spălat vase și mașinile de spălat), precum și o membrană de rupere și / sau un presostat. Supapele de reținere mi se par de asemenea utile.

Ceea ce nu am reușit încă să stabilesc este dacă este mai interesant să puneți celulele în paralel, să creșteți capacitatea (condensatorul) întregului și să micșorați frecvența de lucru cu aceeași cantitate sau să le puneți în serie pentru a beneficia de cea mai bună eficiență de electroliză / pierdere prin efectul Joule obținut atunci când electroliza este între 1,23 V și 1,47 V.



De asemenea, nu sunt foarte convins de acest 1,23 V, deoarece în testele pe care le-am făcut sub curent continuu pur cu electrolit (2 până la 28% NaOH), primesc numai bule de la 2,2 , 2,3 - XNUMX V.

Acum nu mai rămâne decât să găsiți o modalitate simplă și fiabilă de a preveni sonda Lambda de la ... bren.

Circuitul exotic al lui Meyer printr-un alternator mi se pare inutil și ar putea fi înlocuit cu bobine de înaltă frecvență dacă tensiunea înaltă este esențială (ceea ce nu cred, altfel dispozitivul lui Moreau nu ar funcționa)

Bine, taci acum tipul nou, bătrâni, ce părere ai despre proza ​​mea?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 29/07/06, 11:14

jonule a scris:
înger a scris:În anii 80 a fost implementată metoda „simplă” de producere a hidrogenului pentru alimentarea unui motor de mașină:

maser + 2 inele de excitație + 2 membrane metalice au fost folosite pentru „captarea” hidrogenului.
http://www.ovni.ch/~kouros/voiture.htm
: Cheesy:


Ce este acest maser?
„accelerează descompunerea care este foarte lentă când se face cu 2 electrozi.”
cu apă distilată, această cutie mică cu membrane fabricate în Japonia creează și monitorizează descompunerea în apă + hidrogen.
maserul: „amplificarea microundelor prin emisie stimulată de radiații”.

ca și ce electronică este totuși un element cheie! ... ne dăm seama și pentru celula joe, pentru a trece la etapa 3 ;-)


este adevărat că știu această pagină de mult timp cu acest sistem, dar nu prea înțeleg sistemul și sunt foarte puține alte detalii pe internet.

În plus, aproape nimeni nu știe cum să folosească un laser cu Meyer, deci un maser în acest sistem ...

asta poate că acest sistem este mai simplu decât meyer, dar ... nu sunt suficiente detalii în opinia mea pentru ca cine să fie interesat de el.
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 29/07/06, 11:30

la elefant

buna tie noua.

Esti binevenit aici.

Proza ta este interesantă mai ales că aduce un nou punct de vedere, o nouă viziune asupra sistemului Meyer.

Ei bine, este adevărat că aici ne îndreptăm puțin în comparație cu posturile originale ale nlc, deoarece discutam acolo despre o electroliză clasică îmbunătățită, dar totul este relativ, deoarece, potrivit dvs., metoda Meyer nu este atât de exotic.

În orice caz, nu vă voi verifica toate declarațiile (fizice), deoarece sunteți mai informat decât mine.

Cu toate acestea, analiza dvs. despre modul în care funcționează o celulă Meyer este interesantă. Nu mă gândisem niciodată la asta.
De asemenea, tind să fiu de acord cu dvs. cu privire la faptul că trebuie să putem face fără un alternator ...

Pe de altă parte, după cunoștințele mele, Moreau nu a spus niciodată că a reprodus sistemul Meyer, ci mai degrabă propriul său sistem din mai multe alte sisteme (brevete) și numeroase teste. (poate fi confirmat, vine din când în când).

În orice caz, mă bucur să ne împărtășim gândurile. Rămân convins că este posibilă electroliza cu randamente excepționale (Meyer, Kanarev, Puharich ...)

@+
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

fost econolog, nou experimentator




de Capt_Maloche » 29/07/06, 12:28

Pfou! Tocmai am tastat cele 66 de pagini, bine făcut pentru testele și linkurile dvs.;

Mi-a trebuit 1/4 de oră doar să verific dacă „împărțirea apei de HF”
http://www.ecosustainablevillage.com/us_patents.htm
a fost într-adevăr o înșelătorie.

Îmi folosesc placa de sunet ca generator de frecvență și ca intrare microfon pentru oscilator; RealTime Analyzer (RTA); pe ieșirea audio am conectat un amplificator hi-fi care îmi permite să emit 60V sub 2A max.

Imagine

Imagine

Imagine

Programul în fișier zip este disponibil la adresa
https://www.econologie.com/forums/public2/Ca ... 12.zip.jpg

Vă recomand acest mic lociel care vă permite să editați forma semnalului,
pe de altă parte, dată fiind distorsiunea semnalului citit de „oscillo”, nu trebuie să am o placă de sunet grozavă, așa că a trebuit să plasez o diodă pentru a opri semnalele negative.

Bine, deci rezultatul este imediat: inevitabil nu funcționează conform indicațiilor; era doar pentru a confirma

la 5V și 0,5 A primesc niște bule nefericite indiferent de frecvențe și numai dacă adaug puțin acid clorhidric.

O, apropo, faimoasa frecvență de rezonanță a apei care trebuie aplicată pe un ansamblu echivalent cu o diapazonă ar fi de 42800 Hz, Jean de Pimpol, un francez de 78 de ani, ar fi testat-o ​​cu succes.

Diferitele armonici testate de Dan Danforth, un fost contact Meyer, ar fi:
8 Hz
14 372
14 476
15 517
21 715
28 752
35 840
47 920
71 881
43 430
143 762

Specifică faptul că tensiunea minimă trebuie să fie 1500V

Am testat frecvențe de până la 20Khz pe o singură celulă de 6x11cm cu diferite forme de semnal și la tensiuni de 400v, nimic mai mult decât cu tensiune directă. 1500V poate fi?

Dar placa mea de sunet nu poate preleva la mai mult de 20 Khz
Cred că ansamblul propus de elefant poate fi soluția pentru a experimenta aceste tensiuni

Nu am putut reproduce diagrama lui Meyer la nivelul circuitului de pompare a sarcinii, neavând timp să creez bobine cu numărul de ture indicate.

Nu sunt suficient de bun în electronică, dar dacă sunt un inginer electronist din forum ar putea analiza diagrama Meyer de bază și a confirma că pomparea este posibilă, îi mulțumesc.

hi

Pascal
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Vibrați apa




de Capt_Maloche » 29/07/06, 12:31

PS

Dacă este într-adevăr rezonanță, de ce nu pur și simplu „vibrați” apa cu un sistem mecanic? pe lângă electroliză

Principiul de curățare cu ultrasunete

Pascal
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
tof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 10/11/04, 23:21
Locul de amplasare: RP Paris Sud




de tof » 29/07/06, 15:35

Încă subiectul micilor bubule care nu scapă suficient de electrozi, nimeni (NLC ?) nu a încercat cu ceea ce este sugerat în postarea pe MHD ?
Găsim acolo în special acest link. Nu am citit totul (am fost cu adevărat în spatele căruia am încercat să mă compensez pentru citirea forum econologie !!, am petrecut noaptea acolo și aproape am reușit. Bravo lui Christophe și tuturor celorlalți!)
Ar putea fi la solutie !!, nu?

A+

tof
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/07/06, 22:06

bine, trebuie să mă încurc din nou cu pensulele apăsând pe butonul „că nu ar trebui”

da capo, așa cum spunem în muzică.

către Cpt Maloche

mulțumesc că ți-ai făcut testele, dar nu-ți trânti frumosul amplificator, pune o siguranță de 1,5 amp în serie.

testele cu cele 2 tuburi de cupru dintr-o sticlă Evian nu pot funcționa, indiferent de frecvență: capacitate insuficientă.

capacitatea unui condensator este raportul direct al suprafeței armăturilor și calitatea dielectricului și raportul invers al distanței dintre armăturile de mai sus.

rezistența (impedanța) dintre aceste armături scade odată cu frecvența: un condensator 100 µFarad va conduce curentul de frecvență relativ scăzut (așa se întâmplă în amplificatorii și preamplificatorii LF), pe de altă parte, în VHF, un condensatorul de câțiva pF se va comporta practic ca un scurtcircuit.

prin urmare, o celulă Meyer sub 1 MHz va prezenta o rezistență de 1 până la 2 ohmi.

condensatorul dvs. este prea mic și poate că plăcile dvs. sunt prea depărtate

frecvența dvs. este de 50 de ori prea mică, la datele pe care le comunicați, calculez 212 ohmi deci, mai puțin de 50 mA

șocurile de înaltă tensiune produc un efect mecanic, dar acest lucru rămâne de studiat, frecvența care trebuie utilizată pentru aceasta este de ordinul a 45 kHz pentru a evita durerea animalelor de companie
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189