Izolație termică în renovare, o adevărată junglă!

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
djo59
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 08/09/11, 01:03
x 5




de djo59 » 02/07/13, 10:57

Pai recunosc ca m-am cam grabit, era izolatie plus compartimentare, curent electric, ... sa transform totul in 3 dormitoare, in ciuda a tot mi s-au parut prohibitive si ghilimele.

Hei, da, djo de casă este întotdeauna mult mai ieftin, atâta timp cât ești „bun” handyman!


Sunt cu siguranță de acord cu tine în ceea ce privește mult mai ieftin.
Atunci fii un pic de lucru, nu chiar.
Nu sunt deloc în joc, dar principiul meu este „cine vrea, poate” și „la naștere știi doar să plângi, să faci pipi, tot ce înveți”. Mai ales astăzi, datorită internetului, putem avea acces la toate informațiile.
Nu am creat niciodată un tavan/podoseală, nu am pus niciodată 1 m de calicot,...
Ne luăm timpul, ne gândim, ne documentăm,... și ajungem acolo.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 02/07/13, 11:09

djo59 a scris:Nu am creat niciodată un tavan/podoseală, nu am pus niciodată 1 m de calicot,...
Ne luăm timpul, ne gândim, ne documentăm,... și ajungem acolo.


Absolut, la fel și pentru mine: la fel am făcut iarna asta cu acest proiect de izolare interioară + finisaj tavan/electricitate și faianță, aici: https://www.econologie.com/forums/chantier-d ... 12139.html

Puteți să vă uitați la câteva fotografii interesante :) 8)
0 x
kiliemenor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/03/14, 11:11

prime




de kiliemenor » 11/03/14, 11:18

Voiam sa imi izolez casa si aproape ca am ratat un bonus pentru ca nu stiam de CEE! Din fericire, chiar înainte de a începe munca am auzit despre asta și am ales ca munca mea să fie promovată de primesecoenergie.com. Mi-a plăcut în mod deosebit ideea de a primi un bonus sub formă de cec.

Singurul dezavantaj a fost că am așteptat ceva timp înainte de a primi bonusul, chiar am regretat alegerea mea! Dar după ceva timp de răbdare, am primit în sfârșit cecul și sunt foarte fericit!
0 x
vanessa.beni
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 25/03/14, 14:30




de vanessa.beni » 25/03/14, 16:29

Persoană fizică sau companie dacă intenționați să efectuați lucrări la sediul dumneavoastră, efectuați o simulare pe ecoprime.fr pentru a avea cuantumul bonusului ecologic pe care îl veți primi. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ATE.Conseil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 02/09/10, 13:28
Locul de amplasare: Obernai (67)

Valorificarea C2E




de ATE.Conseil » 25/03/14, 17:13

bonjour,

Alți jucători există pe piața eco prime... care este de fapt valorificarea certificatelor de economisire a energiei (Sau C2E)

Practic sistemul este după cum urmează:
Când aveți lucrări de renovare termică efectuate la casa dvs., puteți calcula economiile de energie asociate.
Această economie de energie este apoi achiziționată de producători (EDF, total, Leclerc, Auchan, etc.) care au obligații de cumpărare în volum.

De exemplu, 200 m² de izolație a tavanelor înalte într-o casă unifamiliară încălzită cu combustibil (petrol, lemn sau gaz) economisesc 380 kWh cumac.
Dacă meșterul tău este listat cu http://www.theia-Energies.com , vă poate ajuta să beneficiați de 3 lucruri:
    - O reducere la prețul său de aproximativ 300 EUR
    - Un voucher pentru servicii asociate (de exemplu, infiltrometrie, cameră termică) de aproximativ 100 EUR
    - și un cadou precum bilete de cinema, rucsac, stație meteo, cutii de degustare de vinuri etc.)


Nu ezitați să concurați pe această piață foarte competitivă.

Salutări
Philippe DESON
Managing Director ATE Conseil
Co-manager THEIA Energii
http://www.ate-conseil.eu
0 x
ATE Conseil vă însoțește pentru a vă reduce consumul de energie
Mireille90
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/10/14, 13:36




de Mireille90 » 17/10/14, 14:35

A folosit cineva vreodată ATE Conseil?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 40