Îmbunătățirea electrolizei

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 29/07/06, 23:07

coucou

electrozii de cupru, după părerea mea, nu este cel mai bun ... cupru și oxigen îl face verde gri, dacă încercăm să punem un izolator pentru a îmbunătăți calitatea apartamentului făcut cu apă ...
dar în opinia mea este mai ușor să pui o lovitură de lac pe electrozi ...

personal nu mi-am împins prea mult experiența (lipsa de timp), dar aparent apa, deoarece dielectric este foarte eficient ... până la 2v ... după ...

cu două capace de oale din oțel inoxidabil distanțate d1mm (18 cm în diametru) aveam 160 pf în aer și nu puteam măsura nimic în apă (tensiune prea mică ..) BF-ul meu era literalmente evitat la bornele electrolizant pe care l-am testat la curent mic (GBF inpedance 600 ohm cu rezistență de 10 k în serie) mi-am promis să repet experiența cu un amplificator din spatele istoriei GBF de a avea o impedanță mai mică pentru a nu rezista scurgerea acestui condus de apă perturbă măsurarea, dar înainte de testare continuă și, de fapt, celula se comportă ca un condominiu electrolit de mare capacitate în paralel cu două diode zenere de 2 volți, toate în serie cu un rezistența de 5 ohmi (sub 2v Am avut un suc scurt la stabilirea tensiunii, apoi impedanța mare de atunci (de ordinul megahom!) trecut 2 v celula se comportă qazi ca o rezistență pură de 5 ohm (pentru cazul meu) minus cele 2 v ale efectului de baterie pe care îl am p am testat la o impedanță scăzută, dar în opinia mea, rezistența internă a apei, plus efectul bateriei, poate al naibii de mizerie pentru a ieși cu succes capacitatea celulei : Cheesy:

distreaza-te ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

MHD poate fi util




de Capt_Maloche » 30/07/06, 02:27

În cazul nostru pentru a crea o mișcare și a extrage bule între celule, și de ce nu filtra ...

Combinez electroliza plus vibrațiile la aceeași frecvență pe o celulă compusă din 2 plăci din oțel inoxidabil 11x6cm și un tweeter scufundat

istoric de verificare (până la 20 kHz) dacă se întâmplă ceva

Revin pentru teste

Pascal
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

la elefant




de Capt_Maloche » 30/07/06, 02:38

Un elefant

Vă mulțumesc pentru analiză, am făcut această manipulare cu datele site-ului doar pentru distracție, fără să cred

Ok pentru animale, trebuie să investesc într-un generator de HF

Pe de altă parte, aș fi interesat dacă îmi spuneți relația dintre frecvența și rezistența unei capacități, vă rog :?

multumesc anticipat pentru raspuns

Pascal
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
tof
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 10/11/04, 23:21
Locul de amplasare: RP Paris Sud

Re: a elefant




de tof » 30/07/06, 07:45

Capt_Maloche a scris:[...]
Pe de altă parte, aș fi interesat dacă îmi spuneți relația dintre frecvența și rezistența unei capacități, vă rog :?
[...]

Impedanța (așa numim rezistența unei capacități sau a unui sine) este:

Z(Ohmi) = 1 / (C(Farad)* 2 * Π(PI = 3,14)*F(Hz))
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Elefant




de Capt_Maloche » 30/07/06, 10:50

OK, deci

Z (ohmi) = 1 / (C (Farad) * 2 * Π (PI = 3,14) * F (Hz))

Putem scrie:
U = ZxI sau U = 1 / (C (Farad) * 2 * Π * F (Hz)) * I

I
U = ________?
C * 2 * Π * F

Frecvența ar putea astfel să îmbunătățească eficiența unei electrolize?

Pascal
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 30/07/06, 11:51

În hidroliza convențională, NLC a spus deja asta
"debitul este proporțional cu curentul. 1 ampere pentru o oră dă 0.667L de gaz.
Deci, de exemplu, o electroliză de 9A furnizează 6L / h. "


Deci volumul de gaz generat este direct legat de intensitate.

Z (ohmi) = 1 / (C (Farad) * 2 * Π (PI = 3,14) * F (Hz))
U = I * Z
I = 2 Π C * F * U
Pe de altă parte, dacă U crește, este doar încălzire. Pentru a reduce U, măriți suprafața electrozilor.
--------------
Pentru eficiență, mai degrabă trebuie să avem în vedere aportul de energie în scopul experimentului, și anume producerea de bule și nu încălzirea apei.
P = U * I = Z * I * I = Z * I²
Pentru aceeași energie furnizată ca intrare, dacă dorim să creștem I, trebuie să scădem Z.
Z = 1 / (2Π * C * F)
Așadar, crește C și F. Frecvența este mai ușor de crescut cu electronica curentă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

avansăm




de Capt_Maloche » 30/07/06, 13:18

Pentru eficiență, mai degrabă trebuie să avem în vedere aportul de energie în scopul experimentului, și anume producerea de bule și nu încălzirea apei.
P = U * I = Z * I * I = Z * I²
Pentru aceeași energie furnizată ca intrare, dacă dorim să creștem I, trebuie să scădem Z.
Z = 1 / (2Π * C * F)
Așadar, crește C și F. Frecvența fiind mai ușor de crescut cu electronica curentă


Practic tensiunea corespunde presiunii și intensității debitului în hidraulică

în hidraulică, pentru a reduce pierderile de presiune, suprafața este mărită pentru a reduce viteza.

Dar în cazul celulelor noastre noțiunea de capacitate și frecvență schimbă jocul!

iar dacă Z scade, încălzirea scade și ea, nu? care ar fi interesul unei tensiuni și frecvențe mari în cazul nostru?

Ok

deci P = I² / (2Π * C * F)


Puteți introduce în această egalitate capacitatea în funcție de rezistivitatea apei și a suprafeței electrozilor?

Pascal
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 30/07/06, 14:02

într-o electroliză care împiedică performanța (știu că mă descurc! !!) Nu este rezistența internă (este foarte ușor să scadă fără a trece prin BF sau HF!) Este efectul celula de combustibil

puteți pune 100m2 de placă de oțel inoxidabil cu acid sulfuric 50% veți avea o rezistență internă foarte mică peste 2v (de exemplu, puteți trece 100 de amperi suplimentari prin creșterea tensiunii cu doar 000v), dar sub 0.1v ai o baterie care poate fi încărcată și descărcată în timpul liber o mie, zece mii sau vezi 2 milion de ori pe secundă fără să se întâmple nimic (acumulează și restabilește nimic mai mult) singurul mod de a îmbunătăți performanța este de a scădea acest prag cu 1v, de exemplu, aspirând bulele din care sunt produse, alegând un cuplu de metale care dă o tensiune inversă ect ...
numai cel care poate face scade tensiunea aia blestemată cu orice mijloace
va crește randamentul altfel orice altceva pentru mine este pipo bimbo ...
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Mdd?




de Capt_Maloche » 30/07/06, 15:17

Ok, vă rog să vă amintiți
Într-adevăr am citit-o în paginile anterioare, trebuia să fac bilanț

Sistemul Meyer probabil nu este electroliză; Totuși, aș dori ca cineva să confirme dacă faimosul circuit de pompare a încărcării poate crește tensiunea.

hai să ne întoarcem la oile noastre

Pentru a scoate bulele de pe plăci, o circulație a apei generată în mod turbulent de o pompă ar putea fi suficientă pentru a rezolva și problema straturilor de delimitare sau mai bine să le facă să vibreze mecanic, nu? cu electromagnetul unui tweeter de exemplu

Putem vibra acești electrozi doar trimițând un curent pulsat, de înaltă tensiune ar fi soluția?
Și în acest caz, utilizați un curent direct separat pe aceiași electrozi pentru electroliză

Contra-indicații?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 30/07/06, 16:12

până la ultimii vorbitori din această duminică:

devine din ce în ce mai interesant, dar aș dori să fac mai multe comentarii.

1) cei 10 kohms din serie cu genul BF, nu au alt efect decât să ofere o rezistență internă enormă GBF, ceea ce înseamnă că semnalul dvs. este scurtcircuitat între cele 2 capace de panou și curentul dvs. este de ordinul a câteva zecimi de milițime. În orice caz, chiar și fără rezistență, 600 ohmi pe câțiva ohmi sau zeci de ohmi ai celulei tale, întotdeauna face un curs bun de suc.

2) 160 pF, este rezultatul unei măsurători sau al unui calcul?
deoarece, conform calculelor mele, dacă capacele tale sunt bine planificate, ar trebui să obții în jur de 215 nanofarad, să nu uităm că permisivitatea apei pure este în jur de 80. Nu uita că distanța ta de 1mm trebuie să fie uniform

3) acordați atenție frecvenței, aceste capacități acolo este la 200 kHz care începe să devină vesel, dar acordați atenție rezistenței interne a generatorului: trebuie să fie foarte scăzut, altfel scăderea de tensiune în electrolizer devine catastrofal, sau generatorul dvs. trebuie să furnizeze tensiuni foarte mari la origine

dacă doriți să așteptați câteva zile, voi fi avut timp să fac tinker cu o montare Mosfet de putere, care are o rezistență internă de 0,22 ohmi, la 14 volți: pe o baterie bună, la 1 MHz, ar trebui să pot obține un curent de 3-4 amperi prin celulă

bine, odată ce am avut acest curent, va trebui să agităm plăcile, fie cu ajutorul unui generator cu ultrasunete (o capsulă mică precum am folosit la detectoarele antifurt din anii 80 generează o presiune acustică de 112dBA la 20 volți în jur de 45 KHz: cost, în jur de 4 euro)

o altă posibilitate este să generezi THT, cu aceeași frecvență, dar asta necesită un studiu întreg, văd un profesor de electronică săptămâna aceasta, pentru că eu și eu, sunt două.
(și are supratensiuni care trebuie controlate pentru că tranzistorii nu le plac deloc)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179