Îmbunătățirea electrolizei

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 05/06/14, 09:16

bonjour,

Mă întorc dintr-un site francez despre HHO unde administratorul spune că are o experiență bună HHO, dar unele dintre comentariile lui sunt false și o imagine a muncii sale HHO împrumutate de la un alt site.
Am fost, de asemenea, pe un alt site de vânzări cu celule uscate sau un exemplu de economie de combustibil este dat, dar nu putem găsi autorul său, care a șters mesajele sale. :se încrunta:

Dușul rece pe viziunea mea despre HHO ... :|

Nu voi posta mesaje pe HHO până când nu o voi încerca eu ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 05/06/14, 10:57

bonjour,
Economia reală nu se află în HHO sau în alte economii;
Am enumerat câteva link-uri pe teste http://le-forum-des-utilisateurs-de-gen ... 85779.html
Rezultatele anunțate ca fiind pozitive nu sunt verificabile și nu au fost făcute în condiții incontestabile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 05/06/14, 16:18

Se potrivesc pentru această listă de la Izentrop.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/06/14, 17:35

Problema este că, de cele mai multe ori, mărturiile sunt difuzate de cei care le vând : Mrgreen:

Experimentarea este dificilă pentru automobilele recente, deoarece implică o revizuire a cartografierii injectării datorită excesului de oxigen pe sonda lambda.

Încercasem un Peugeot 1.9D atmosferic: neconcludent: suntem în erorile măsurătorilor „psihologice”. Cuplarea electrolizerului la ralanti nu a indus nicio variație a vitezei.

(Celule Elephtrolyser 2 X6, amperi 15, valori 12)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 25/10/14, 15:53

bonjour,

Brevetul lui Angi Le Floch fiind vizibil, este interesant să vezi schema de generare a energiei electrice pentru a alimenta celula uscată.
În principiu, căldura gazelor de eșapament este recuperată pentru încălzire și presurizarea unui gaz care acționează o turbină.
O instalație reală de gaz!

http://fr.espacenet.com/publicationDeta ... cale=fr_FR
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/10/14, 23:38

izentrop a scris:Economia reală nu se află în HHO sau în alte economii;
Am enumerat câteva link-uri pe teste http://le-forum-des-utilisateurs-de-gen ... 85779.html
Rezultatele anunțate ca fiind pozitive nu sunt verificabile și nu au fost făcute în condiții incontestabile.
+1 izentrop. :D
M-am uitat de asemenea la HHO citat, dar chiar dacă procesul a funcționat ... Există problema folosirii așa-numitei energii în cel mai rău dintre convertizoarele mecanice: motorul cu combustie internă ... :?

Din fericire, rătăcirile mele m-au adus la tracțiune electrică și am obținut rezultate ... : Mrgreen:
Nici un motor termic nu poate ține comparația ...

Vechiul meu electric Peugeot 106 consumă 20 22kWh / 100km este echivalentul a 2litres la 100km
Am inlocuit bateriile vechi cu nichel-cadmiu care au oferit autonomie mi 70km și a avut 14 de ani de baterii litiu (LiFePo4), care au transformat mașina în nervozitate, autonomie (până la 160km baterie € 5000 la 2013 curs) și consumul de energie, care a căzut la 15kWh 100km. : Mrgreen:

Dar acest lucru nu este nimic în comparație cu noua masina soția mea (un Volkswagen e-up), care accelerează ca un Golf GTI, dar consumă numai 12kWh la 100km echivalent cu 1.2litres la 100km.

Deci, soluții utopice să cadă pentru soluții care acționează ACUM, chiar dacă constructorii și mass-media vă spun contrariul și vă fac să străluciți masina cu hidrogen care va consuma nu mai putin decât masina cu ulei deoarece productia de hidrogen va consuma mereu 4 ori mai multa energie decat cea necesara pentru a muta o masina electrica simpla pe baterie ...

Și nu e prietenul nostru NLC care a experimentat în timpul său pe generatoare HHO care ma contrazic, cel care rostogolește în mașină electrică, km aproximativ 4000 pe lună, și în Europa (Nantes a făcut Veneția și înapoi în această vară) .. .

Dacă vi se spune „este prea scump”, refaceți singur calculul:
Comparați costul creditului + costul gazelor + întreținere și împărțiți pe lună cu costul creditului + costul energiei electrice + întreținerea redusă a unei mașini electrice ...
Numind foarte larg (0.15 € pe kWh x 20kWh / 100km), o mașină electrică vă va costa 3 € pentru 100km ...
Niciodată nu veți ajunge la acest rezultat cu HHO ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/10/14, 11:29

OK pentru km 3 € / 100, dar include și bateria suplimentară și reînnoirea bateriei după X ani?

Să nu uităm că mulți oameni nu își pot permite lucruri noi și nu au acces la credite.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 26/10/14, 11:32

Citro a scris:M-am uitat de asemenea la HHO citat, dar chiar dacă procesul a funcționat ... Există problema folosirii așa-numitei energii în cel mai rău dintre convertizoarele mecanice: motorul cu combustie internă ...

Din fericire, rătăcirile mele m-au adus la tracțiune electrică și am obținut rezultate ... Dle Green
Nici un motor termic nu poate ține comparația ...

Vechiul meu electric Peugeot 106 consumă 20 22kWh / 100km este echivalentul a 2litres la 100km
Am inlocuit bateriile vechi cu nichel-cadmiu care au oferit autonomie mi 70km și a avut 14 de ani de baterii litiu (LiFePo4), care au transformat mașina în nervozitate, autonomie (până la 160km baterie € 5000 la 2013 curs) și consumul de energie, care a căzut la 15kWh 100km.
Da, masina electrica poate fi o alternativa la masina termica.
Dar un traulere de pescuit cu motor electric în pescuitul de acțiune va avea acumulatorul său descărcat rapid .. după rândul trebuie să fie?
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 26/10/14, 13:25

gildas a scris: ......
Dar un traulere de pescuit cu motor electric în pescuitul de acțiune va avea acumulatorul său descărcat rapid .. după rândul trebuie să fie?



Cu toate acestea, unii încearcă. Dar în hibrid cu gaz

Viitorul traulerelor este electric



Telegramă 21-11-2013

Gaz și electricitate în motor; plase de pescuit: acesta este traulul viitorului pe care lucrează Bretania și Nord-Pas-de-Calais. Proiectul Fish2Eco Energy intră în faza de testare a dimensiunilor de viață.


http://www.letelegramme.fr/ig/generales ... 310051.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/10/14, 16:58

Citro a scris:

Am inlocuit bateriile vechi cu nichel-cadmiu care au oferit autonomie mi 70km și a avut 14 de ani de baterii litiu (LiFePo4), care au transformat mașina în nervozitate, autonomie (până la 160km 5000 € baterie


OK, să spunem (acestea nu sunt „pe distanțe lungi”) 12.000 km / an timp de 10 ani (pentru a face un ordin de mărime.

5000 € / 120.000 km = 4 cent / km, 4 euro / 100 km, prețul 2,6 litri de motorină. + 15 KWh, adică 1,65 € / 100 km (rata de noapte, presupunând că nu aveți PV)

Prin urmare, 2,6 + 1,65 = 4,25 € / 100 km, adică prețul a 2,8 litri de motorină / 100 km. OK, e în regulă. Mă bucur că am făcut calculul (aproximativ, sunt de acord, nu am luat în calcul interesul de finanțare pentru costul suplimentar al bateriei - ușor 40% din prețul său în 4 ani -) deoarece producătorii par discreti cu privire la prețul bateriei reprezintă încă, de acord, mai mult de 50% din prețul unei mașini noi mici (8500 €) și 40% din prețul "combustibilului".

Având în vedere autonomia redusă, rămâne încă un transport inaccesibil pentru cei săraci.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 197