Instalarea cazanelor pe cazan

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
LaKahina
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 10/05/14, 19:09

Instalarea cazanelor pe cazan




de LaKahina » 09/11/14, 16:24

Vreau să instalez un cazan-aragaz cuplat cu un cazan pe gaz care funcționează ușurat. Am avut mari dificultăți în a găsi un inginer de încălzire în IdF. În prezent, am un singur citat care mă face să cred că cumpărarea aragazului nu ar fi fost o idee bună.

Iată diferitele elemente ale prețului cu prețul lor fără TVA:

Pentru cazanul pe gaz


Cazan de perete tip INNOVENS ref: ventuza MCA 25 2 €
Termostat de cameră modulabil programabil (fără fir) 344 €
Furnizarea și instalarea unui vas de noroi 142 €
Instalarea cazanului și conectarea rețelelor de încălzire
existente și racordarea apei reci, a apei calde, a gazului la
cazan, inclusiv construirea de rețele de drenaj
condens din cazan. 386 €
Diferite conducte concentrice 180 €

Pentru aragazul cu lemne

Conectarea aragazului la conductele de încălzire 370 €
1000 l hidroacumulator cu apă caldă menajeră 1420 €
Grup de securitate sanitară 20/27 55 €
Vas de expansiune sanitară de 12 litri (pentru a compensa creșterea presiunii apei la încălzirea rezervorului
sanitare) 116 €
20/27 supapă de siguranță termică setată la 3 bare 131 €
2 seturi de termostat termostat 872 €
2 vase de expansiune de 50 litri cu spânzurătoare 355 €
Modul de reglare a temperaturii hidraulice cu pompă de apă
indicele de eficiență energetică clasa A 591 €
1 "1/4 separator de nămol 297 €
Supapă cu 3 căi 265 €
Pompa de încălzire 318 €

În total, costurile de instalare / conectare a aragazului-cazan sunt, prin urmare, de 5370 €, ceea ce corespunde de 1,5 ori prețul cazanului pe gaz cu instalarea / conectarea acestuia. Deoparte din considerente politice și ecologice, mă întreb când aș fi amortizat investiția mea. Cu toate acestea, găsesc și indicații total disparate cu privire la prețurile de instalare a sobelor / cazanelor sau cazanelor pe lemne.

Citatul care mi-a fost prezentat vi se pare rezonabil? Nu există duplicări pe anumite părți? Are sens un rezervor tampon de 1000 litri? Având în vedere prețul și piesele suplimentare necesare (vază, separator de nămol, rezervor combinat ...), are sens economic să vrei să folosești aragazul pentru producerea de apă caldă? ?

În cele din urmă, aveți idee cum să obțineți mai multe cotații? Am (aproape) încercat totul. Se pare că inginerii de încălzire din regiunea Ile-de-France folosesc în principal gaz.

Vă mulțumim anticipat pentru contribuții!
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186