Aveți nevoie de sfaturi pentru alegerea unui pod cu diode

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2

Aveți nevoie de sfaturi pentru alegerea unui pod cu diode




de titiyador » 15/11/14, 21:31

Bună ziua,

După ce am construit o turbină eoliană de tip "Piggott" de 200 w, trebuie să rectific curentul care iese din mașină, care este curent continuu trifazat pentru a-l trimite la un regulator.

Problema este că nu știu dacă o punte cu diode care indică valori precum 1000v, 40A sunt sau nu valori maxime de intrare. Pentru mașină aș fi în 12v și aproximativ 16 până la 17A max.

Ar fi potrivit, de exemplu, următoarea punte cu diode? http://www.amazon.fr/gp/aw/d/B00L11K0Y8 ... SY200_QL40

Vă mulțumim anticipat.

Ca să te citesc, Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:




de izentrop » 16/11/14, 01:26

bonjour,
Legătura nu funcționează, dar mi se pare o marjă bună de siguranță.
Nu vorbesc despre asta în tripaliu ?
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 16/11/14, 20:53

da, aveți nevoie de o punte trifazată cu 6 diode și valorile sunt întotdeauna maxime. deci nu vă faceți griji dacă aveți valori mai mici.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 16/11/14, 21:05

Bună ziua și vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Nu în cartea tripalium, ei spun pur și simplu că este nevoie de o punte cu diode și arată o fotografie, dar fără alte detalii, în special cu privire la valori. Bine după calcularea valorilor maxime este ușor de făcut: 200w Max în 12v dă aproximativ 17A pe care le voi rotunji la 20 sau 30 pentru a fi ușor;)

Și mulțumesc Dirk Pitt pentru răspunsul clar!

Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/11/14, 14:10

mic detaliu: podul cu diode trifazate este adesea mult mai scump decât podul unic: așa că nu cumpăr niciodată: pun 2 punți unice, ieșire în paralel, intrare cu 2 faze pe una și o fază pe cealaltă : arată exact la fel și prețul total este mai mic

pentru curenți mai puternici, am pus 3 poduri cu diode și fiecare fază ajunge pe cele 2 terminale de intrare în paralel: fiecare pod primește o fază

îmi permite să pun peste tot același model de pod 600V 30A
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 322