Producția unei cabane de supraviețuire (SDF)

dezbateri și companii filosofice.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Producția unei cabane de supraviețuire (SDF)




de lejustemilieu » 04/12/14, 09:09

Bună ziua din Belgia,
Trăim într-o lume amuzantă și nu se îmbunătățește în timp.
Din când în când, îi ajut pe cei mai săraci în felul meu, cu + - succes.
:D
De exemplu, am reușit să extrag 6000 de euro de la șeful meu, să construiesc o școală în India, am cumpărat și o vacă de la o văduvă încă în India, am dat bani unui țigan (niciodată mai mult) ).
Am oferit o masă frumoasă de Crăciun unei persoane care locuia într-o rulotă fără încălzire (a fost asasinat, și-a pierdut prietenii fără adăpost, credeam că are bani ...)
Așadar, a ajuta este uneori bun și uneori periculos ...
A fost introducerea : Cheesy:
Iată ultima mea idee:
Creați un spațiu de supraviețuire pentru persoanele fără adăpost
Ideea principală este de a folosi o zonă de parcare pentru a amplasa această casă mică.
a doua idee este că această căsuță trebuie să încapă într-o remorcă (pentru ao muta ușor)
Nu mă grăbesc să realizez acest proiect.
A treia idee: faceți aceste case frumoase sau chiar identice (pentru a deranja mai puțin pe cei bogați)
O altă idee, de a propune „marilor magazine” să instaleze doar una dintre aceste locuințe de rușine, în parcarea lor, o persoană pe zi poate da o masă, sau mai bine, supermarketul poate oferi marfa „depășită”.
Nu vreau să joc, vreau un loc de supraviețuire „bine făcut”
De aceea am nevoie de ideile tale.
De exemplu, instalați un detector Co, în cazul în care ...
Un alt exemplu, puneți un coș de gunoi care nu ocupă spațiu
Sau, puneți un tabel exterior, care să vă permită să scrieți ceea ce doriți, de exemplu, sunt fără adăpost și caut muncă, sau chiar, am dureri de cap, ați avea un dafalgan pentru mine .
Pe scurt, am nevoie de idei în toate direcțiile, de exemplu pentru a-mi critica ideea sau pentru a o susține, dar trebuie să păstrăm ideea principală, și anume un modul de supraviețuire transportabil, care ocupă spațiul parcării auto.
Un artist a realizat acest tip de realizare:
http://dailygeekshow.com/2014/05/13/dec ... sans-abri/
Aveți creioanele, vă rog
merci
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/12/14, 17:46

Mă gândeam la asta și acum câteva săptămâni.

Există deja ideea reciclării containerelor.

Sau, o chestie de tablă poliuretanică autoportantă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/12/14, 09:01

O mică reflecție personală în urma unui reportaj despre Peru (un fel de reality TV)
Într-un sat cocoțat foarte sus, la 4500 de metri, oamenii se ajută reciproc,
ei o numesc reciprocitate ....
Dar o boală începe să afecteze acest sat, se numește bani .., lucrez pentru tine, cu condiția să-mi dai bani.
Mi se pare puțin trist faptul că acest principiu al reciprocității a devenit atât de rar în timpul nostru.
Am decis să mă ajut cu mijloacele mele, dar într-o zi voi avea cu siguranță probleme, pentru că sistemul actual sparg familia.
Și nimeni nu va fi acolo să mă ajute.
Un exemplu nebunesc, în Polonia, un brutar a dat săracilor pâinile nevândute, a primit cadou o migdală mare (TVA, etc ...)
A medita :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 05/12/14, 21:24

Pentru a urmări la sfârșitul mesajului dvs., companiile noastre admit donații (deductibile din impozite, în condiții!), Dar nu gratuit, care contravine creării de valoare: generozitatea este incompatibilă cu piața!

Am urmat cu interes o inițiativă instituțională locală privind cazarea temporară a unei anumite categorii de persoane fără adăpost care nu corespundea soluțiilor obișnuite.
Început cu sentimente excelente și implementat de oameni (cel puțin unii ...) estimabili, acest proiect s-a concretizat printr-o casă mobilă amplasată într-o incintă sigură și înconjurată de camere de supraveghere, cu reglementări stricte care merge cu ... Pe scurt, ceva care este exact opusul scopului inițial.

Ceea ce m-a surprins cel mai mult a fost satisfacția unanimă, inclusiv cele ale oamenilor care au fost cu adevărat implicați și compasiuni ... dar total străini de subiectul preocupărilor lor.
O mare risipă de resurse și un angajament voluntar.

Se pare că, în afară de un bun suport de comunicare, ar fi găsit un loc de muncă în primirea temporară a familiei ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 05/12/14, 23:03

Salut Lejuste

Aceste „locuințe” sunt o soluție „bună” .... pe termen foarte scurt. Pe baza problemei, acest lucru nu le va îmbunătăți prea mult starea ...

În lucrurile care mă deranjează, există și atunci când este construit dintr-un material foarte inflamabil (lemn, materiale plastice etc ...), locuitorul mai degrabă în poziție culcată (dată fiind înălțimea), care se încălzește, nu știu prea multe cum într-un spațiu bine închis .... Unii au o pastilă de încălzire / dormit „complementară”, cu alcool care se topește trece în cantitate direct în spatele cravatei. Există toate ingredientele acolo pentru a face accidente / drame ... :|

Vezi și:

https://www.econologie.com/forums/systeme-an ... 13354.html
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 06/12/14, 01:42

Ar putea fi mai ușor.

În zona mea, adăposturile de protecție civilă (adăposturi anti-atomice pe care fiecare proprietar are datoria să le construiască conform legii, aaah paranoicul ...) sunt folosite pentru persoanele fără adăpost în timpul iernii.

Și, de asemenea, mai complicat, dar mai bine adaptat: este necesar mai presus de toate (și în umila mea părere) să insistăm că aceste proiecte nu pot fi decât "Bravo„temporar (în timpul sezonului rece). Deoarece nu este de dorit - pentru„ asistați ”ei înșiși - să ia locul unei situații providențiale care ajunge să treacă (ar fi bine ca o un fel de contract „cu ei înșiși”, astfel încât aceștia să exprime voința de a trece și perspectivele pe care și le imaginează pentru a-l realiza, sau ceva ...) Pentru că altfel, ne asumăm rapid riscul ca persoana primită nu termină „să se stabilească” în acest tip de situație (în ciuda constrângerilor pe care le sugerează acest tip de situație), chiar dacă (și mai ales dacă) este considerată precară ...!

Deci - în afară de munca grea pe care o sugerează construcția acestui tip de habitat - trebuie să existe în fiecare municipalitate spații care nu au nicio funcție în timpul iernii și care să fie convertibile în adăposturi peste noapte (cum ar fi piscine neacoperite și alte băi în aer liber lângă corpuri de apă, există adesea deja cabine de duș, toalete, o recepție etc. și, deoarece există întotdeauna o parcare mare în apropiere, rămâne doar una. pentru a instala aceste case temporare). Există, de asemenea, zone de odihnă pe traseul de vacanță și foarte puțin utilizate în timpul iernii (există și infrastructuri, toalete, apă curentă, parcare etc.), iar municipalitatea poate închide accesul sau autoriza accesul. parțial în timpul iernii ... Armata, de exemplu, are cu siguranță cămine / spitale rurale care pot fi transportate și / sau demontate, ceea ce ar putea fi adecvat. Și asta ar face un exercițiu pentru trupe (care nu ar fi atunci complet inutil ca ceea ce fac trupele să facă în timp de pace, doar pentru a le menține ocupate ...).

Există, de asemenea, locuri turistice pustii în timpul iernii. Acolo, idem, există infrastructuri existente, cum ar fi campingurile probabil închise (trebuie să existe scutiri). Sau câteva locuri de tabără de vacanță de vară (închise iarna). Și chiar hoteluri dezafectate sau închise în aceste anotimpuri, care ar putea găsi o nouă vocație sezonieră ...

Ideea de a avea o infrastructură este interesantă, deoarece pot exista apoi voluntari care veghează (securitate, calm, apeluri de ajutor în caz de nevoie, respectarea regulilor în vigoare în tabără! Securitate etc.)

Ideea de a plasa acest lucru într-o dimensiune care se potrivește cu un loc de parcare este interesantă, mai ales că putem pune această casă pe 4 stâlpi (4 IPN sudate + înșurubate la rama containerului, de exemplu, ar ține foarte mult bine). Problemă, nicio infrastructură nu este disponibilă pe o parcare, pot exista reclamații din partea vecinilor și depredarea vehiculelor parcate în mod regulat, chiar dacă nu provine de la persoanele fără adăpost, acestea vor fi imediat identificate.

Și nu sunt sigur că o persoană fără adăpost atinge gradul de responsabilitate suficient pentru a gestiona singur o casă care i-ar fi pusă la dispoziție. Acești oameni au nevoie de asistență constantă (de unde și accidentele pe care le știm când sunt lăsați în voia lor: incendii, hipotermie, alcool, droguri, chiar violență externă cauzată de un comportament neobișnuit, fără numărați chiar și furturile, vedeți atacuri fizice!) Există și alții care trebuie să facă față unui teren provocator și atâtea alte cazuri, toate mai eterogene decât celelalte.

Să spunem că, pentru a nu trebui să refaceți toate învățarea condițiilor prealabile pentru a gestiona acest tip de proiect, poate că ar economisi timp să contactați serviciile care se ocupă deja de el, pot face lumină asupra dificultăți pe care le poți întâlni și, de asemenea, descoperi responsabilitățile legale care trebuie protejate, pentru a nu te pune în dificultate ca inițiator!

Proiect frumos care trebuie întâmpinat cu o pălărie mare desigur! Imagine atât cât măreția sufletului este nevoie pentru a te gândi la asta, a-l proiecta și a obține rezultatul dorit! Pălăriile către Le_Juste.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 06/12/14, 07:07

Bonjour à tous,
+ 1 pentru răspunsurile dvs. inteligente,
Voi începe prin a cere sfatul serviciilor sociale locale.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Realizarea unei case de supraviețuire (SDF)




de 1360 » 06/12/14, 09:19

hi,

lejustemilieu a scris: Iată ultima mea idee:
Creați un spațiu de supraviețuire pentru persoanele fără adăpost
Ideea principală este de a folosi o zonă de parcare pentru a amplasa această casă mică.
a doua idee este că această căsuță trebuie să încapă într-o remorcă (pentru ao muta ușor)

A treia idee: faceți aceste case frumoase, chiar identice .....

Nu vreau să joc, vreau un loc de supraviețuire „bine făcut” ....

dar trebuie să păstrăm ideea principală, și anume un modul de supraviețuire transportabil, care să ia locul parcării auto.


La ceea ce te gândești există deja, se numește rulotă! Presupun că proiectul dvs. se bazează pe un buget (foarte) limitat, dar există rulote second hand ieftine, care vor avea avantajul de a fi deja aprobate pentru a conduce pe șosea, ceea ce va facilita călătoria.




lejustemilieu a scris: Am dat bani unui țigan (niciodată nu mai).


:D

Să joci Saint-Bernard este bine, dar băgarea degetelor în priză doare !!! Nu ar trebui să faci asta niciodată Imagine

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 06/12/14, 10:55

Ca o casă simplă, eficientă, rapidă și ieftină pentru persoanele fără adăpost, dar nu că există, în opinia mea, o cale foarte interesantă: rulotele care merg la șantier.

Acum câțiva ani, mi-am parcat caii în locuri izolate, câmpuri care mi-au fost împrumutate și unde era dificil să depozitez mâncare la adăpost de vânt, ploaie și umiditate (furaje, cereale , granule etc.). Am avut ideea să vizitez campingurile locale pentru a le întreba dacă nu au una sau mai multe rulote aglomerate cu ele pentru a stoca mâncare: sunt sute dintre ele care nu mai sunt folosite și care urmează să fie casate și care mi-au fost date!

Majoritatea campingurilor pe care le-am abordat sunt deosebit de interesate, deoarece plătesc pentru fiecare mutare. În general, proprietarul rulotei, clientul campingului, își asumă acest cost de îndepărtare și este destul de costisitor: în jur de 500 EUR per îndepărtare. A scăpa gratuit de o rulotă interesează, prin urmare, campingul, care face un gest pentru clientul său și pentru proprietarul care nu plătește nimic.

În general, se întâmplă următorul lucru: turiștii străini (englezi, germani, olandezi, ...), chiar francezi, sunt clienți fideli de camping și își lasă caravana acolo pe tot parcursul anului pentru o chirie foarte modestă. Apoi, într-o vară, vin cu o rulotă nouă, mai modernă, mai confortabilă, mai mare și cer campingului să scape de cea veche.

Unele campinguri mă sună la sfârșitul sezonului pentru a-mi oferi să vin să iau câteva care trebuie să meargă la pauză.

Cele mai deteriorate le-am transformat în remorci (atenție, dezmembrarea unei rulote este o instalație pe gaz, există de toate: materiale plastice, metale, vată de sticlă, polistiren, lemn, sticlă și chiar uneori azbest sau materiale radioactive : niște detectoare de fum străine vechi!)

Am dat zeci de rulote, în special asociațiilor, prietenilor, centrelor ecvestre (pentru a găzdui stagiari la fața locului) sau persoanelor care au nevoie. Când am plasat un anunț pe LBC și rulota a plecat într-o oră!

Mi-am dat seama că mulți solicitanți (studenți, muncitori precari, fără adăpost) erau persoane care au cazat pe tot parcursul anului în locuri de campare, locuri vacante sau pe terenuri private lăsate la dispoziția lor.

La campingurile care scapă de rulote, există și multe persoane care au o rulotă în grădina lor și care se oferă să o dea oricui vine să o ridice. Recent, un camping a închis în orașul meu: câteva zeci de rulote și case mobile au ajuns pe un teren liber înainte de a fi distruse și evacuate.

Sunt surprins că această cale nu a fost niciodată exploatată de asociații sau servicii sociale care caută soluții de locuințe de urgență și nici măcar că serviciile de stat nu sunt mai preocupate de distrugerea acestor potențiale caravane. foarte poluant.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 06/12/14, 11:36

Da, începând cu ceea ce există deja este o cale bună (rar explorată de instituții care sunt obsedate de standarde și preferă proiecte mai prestigioase).

Pentru ceea ce te temi Obamot, cu privire la riscul ca aceste soluții temporare să se extindă și să fie necesar un proces voluntar pentru a ieși din precaritate, trebuie remarcat faptul că o mare parte din această populație suferă de tulburări psihologice (cauză sau consecință) care în mare parte fac această speranță este iluzorie.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186