Mulțumesc tuturor celor care m-au ajutat la construcție!

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 23/12/14, 11:38

Deci, în această dimineață am instalat trei punți cu diodă monofazată pentru a rectifica curentul continuu. Când este gol (fără conexiune la un regulator sau la o baterie), tensiunea crește la 26 volți DC. Deci, cred că acestea sunt bateriile care trebuie să fie moarte, pentru că am folosit apoi un regulator care nu este potrivit pe termen lung, dar este potrivit pentru o perioadă scurtă pentru a-mi face o idee: un regulator solar.

Bateria crește în tensiune (13 volți) când turbina eoliană funcționează (și astăzi este vânt). Conectez convertorul de tensiune la baterie (care alimentează un bec de 150w (da, nu merg cu mâna moartă) : Cheesy: ), și acolo, din nou, tensiunea scade treptat și intensitatea iluminării cu.

Dede, îmi pare rău, dar din nou, nu înțeleg instalarea, mă sfătuiești să măsoară pierderea de tensiune și să măsoară intensitatea ... Trebuie să instalez un fir pe ieșirea generatorului turbinei eoliene cuplate. cu un alt fir existent și comparați-l cu firul de 10 metri care aduce curent la baterii?

Mă gândeam la altceva și Citro mi-a dat ideea, nu este posibil să folosesc un regulator de tensiune alternator auto (ca acesta: http://www.ebay.fr/itm/Regulateur-dalte ... 1584218219) pentru a regla tensiunea turbinei eoliene trimise bateriilor?
Având în vedere prețul, ar fi minunat ...
Cred că multimetrul meu trebuie calibrat, este nou (deși poate că asta nu înseamnă nimic ...)

Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 23/12/14, 17:23

titiyador a scris:...
Dede, îmi pare rău, dar din nou, nu înțeleg instalarea, mă sfătuiești să măsoară pierderea de tensiune și să măsoară intensitatea ... Trebuie să instalez un fir pe ieșirea generatorului turbinei eoliene cuplate. cu un alt fir existent și comparați-l cu firul de 10 metri care aduce curent la baterii?



Păi da, înțelegi! Dacă este o linie de curent alternativ, măsurați căderea de tensiune în poziția de curent alternativ.

Bateria dvs. nu este neapărat implicată, cred că consumați mai mult decât oferă turbina eoliană.

Cu multimetrul dvs. puteți măsura amperii curentului continuu (introducându-l în serie, fir negru în centru, fir roșu în stânga, poziția 20A).

Partea de încărcare pentru a vedea puterea turbinei eoliene și partea de descărcare pentru puterea consumatorului cu invertorul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 23/12/14, 19:34

Da, m-am întrebat și dacă turbina eoliană a produs mai puțin decât consumul convertorului.

În ceea ce privește multimetrul, acesta este limitat la 10A din ceea ce am văzut pe videoclip ... Este corect, dar ar trebui să treacă.

Tocmai am pus întrebarea unui expert (din forum) care m-a întrebat dacă motorul este fără perii, ceea ce nu știam ...
Potrivit acestuia, vinovatul este cel mai probabil regulatorul care este prost conceput și frânează turbina eoliană imediat ce produce ceea ce îl face ineficient ...

Am avea nevoie de un regulator „inteligent” de tipul regulatoarelor solare MPPT care să permită turbinei eoliene să funcționeze în punctul său optim de funcționare.

Regulatoarele de tensiune auto au doar 2 fire, nu văd cum le-ați putea conecta la turbina eoliană, cu excepția cazului în care vă potriviți 3 ... De asemenea, acestea trebuie conectate la baterie la entuziasm ...
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157