Totuși magneți pentru a reduce consumul :)

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/01/15, 16:35

Jonule a spus:

Prin urmare, este necesar să sfărâmați furtunul (armătura de cupru, de exemplu) pentru un efect mai bun.


Bine pentru zdrobire, dar nu pentru cupru, care schimbă orientarea câmpului. Cred că mai întâi trebuie să faci testul cu plastic sau cauciuc.

Oricum, Bidouille vrea să încerce. Taxă fixă. Cu magneți puternici.

Dacă cel puțin o înșelăm cu o înșelătorie, vom face tot acest lucru pentru omenire.

Pentru apă, se pare că magnetul împiedică depunerea varului, ceea ce nu este același cu filtrarea prin dedurizator care îndepărtează varul.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 13/01/15, 19:32

re,

în primul rând mulțumesc Gilda pentru precizie, pare foarte logic într-adevăr. Spune așa că este încă mai clar.


Jonul :) , Văd exact ce vrei să spui, dar, în cazul meu, speranța este cea care aduce viață;) ...

iar pentru filtrare, asta am crezut, pentru cei 5 microni așa fiind, mi s-a spus că pentru a obține o filtrare reală la micronul anunțat este necesar să treci produsul de mai multe ori pentru a fi filtrat, în filtrul dimensiunea aleasă ....

După cum ați explicat, de exemplu, dar și prin pori mai mari în anumite locuri, etc etc, brusc o a doua filtrare nu este neapărat inutilă ...

Protecția suplimentară împotriva impurităților, care în plus sunt feromagnetice, este întotdeauna un câștig în umila mea părere ...

Deci, acolo trebuie să faci și să nu mai spui :) ...


și pentru a încheia pentru moment, îmi permit să copiez o parte din acest citat

http://www.supertherm.fr/15/economie/historique.php


„Din cunoștințele noastre, nu a fost întreprins niciun studiu științific complet (știință teoretică și știință aplicată) pentru a explica acțiunea câmpurilor magnetice asupra hidrocarburilor lichide și gazoase.

De la începutul secolului trecut (a se vedea mai sus), au fost făcute un număr mare de rapoarte de acțiune, inclusiv de diferite laboratoare recunoscute și au arătat că, atunci când un economizor magnetic este bine conceput, acesta oferă o eficiență reală și îmbunătățirea combustiei nu este ambiguă. Trebuie totuși să nu vă luați în considerare prejudecățile și să fiți suficient de riguroși pentru a compara ceea ce este comparabil.

Există mult scepticism și astăzi, alimentat în special de anumite produse de design și eficiență discutabile... "


Îmi place felul în care se spune ...

ne vedem și vă mulțumim pentru mine și pentru voi;) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/01/15, 19:41

: Mrgreen: ......
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/01/15, 20:56

elefantul a scris:Jonule a spus:

Prin urmare, este necesar să sfărâmați furtunul (armătura de cupru, de exemplu) pentru un efect mai bun.


Bine pentru zdrobire, dar nu pentru cupru, care schimbă orientarea câmpului. Cred că mai întâi trebuie să faci testul cu plastic sau cauciuc.


Ok pentru zdrobire (reducerea golului de aer). Dar cuprul nu se schimbă prea mult de-a lungul traseului liniilor câmpului magnetic.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Perm%C3%A9 ... C3%A9tique

În aer, vid, gaze, cupru, aluminiu, pământ și alte materiale, \ mu_r este aproximativ egal cu 1, deoarece aceste materiale nu pot canaliza câmpul magnetic.


Imagine

În mod clar, vă puteți separa magneții, de exemplu, direct cu o folie de alamă de câteva zecimi de mm grosime pe margini, pentru a permite trecerea combustibilului. Gapul de aer fiind foarte mic, ai un efect maxim. Rezistă la presiune, combustibil, coroziune și fără a perturba câmpul magnetic.


Și dacă FLytox te duci din nou acolo, poți să-mi dai limitele modificării furtunului dacă există? sau altcineva, întrebarea fiind: pot schimba furtunul de combustibil la pompă pentru a o înlocui cu un fel de cutie și asta fără a modifica cantitatea de combustibil admisă sau să spun mai general, mențineți motorul funcționând fără probleme?

Există ceva ce nu ar trebui să faci Zâmbește?


Furtunul dvs. trebuie să fie capabil să reziste presiunii pompei LP dacă există una. (În mod normal nu înseamnă 300g / cm2?). Păstrați furtunul cât mai mult posibil din diametrul interior original și în cauciuc care susține GO sau a făcut cuprul. Încercați să o faceți cu o lungime excesivă nu prea mare.
Cel mai bun lucru este că partea de țeavă adăugată rămâne purificabilă ....

Inamicul este să înmulțească conexiunile, cu consecința scurgerii mici care permite oprirea aerului și care încurcă funcționarea pompei de injecție.
Lucrul tău cu magneți ar putea merge până la fundul unui decantor ... :P
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 14/01/15, 14:34

Salutari,


multumesc, FLytox c cool ... o mica clarificare

În mod clar, puteți separa magneții, de exemplu, direct cu o folie de alamă de câteva zecimi de mm grosime pe margini, pentru a permite trecerea combustibilului. Gapul de aer fiind foarte mic, ai un efect maxim. Rezistă la presiune, combustibil, coroziune și fără a perturba câmpul magnetic.



până atunci te urmez :)



Păstrați furtunul cât mai mult posibil din diametrul intern original și cauciuc care susține GO sau a făcut cuprul. Încercați să o faceți cu o lungime excesivă nu prea mare.




Hmmm, cum o fac cu cei doi magneți separați cu un beteală de câțiva milimetri :) ....

Păstrez aceeași suprafață? deci adaptez grosimea foliei în funcție de suprafața magneților?

pentru purjare ideea este foarte bună :) .

Și în ceea ce privește armăturile, este ca în instalațiile sanitare, înmulțirea armăturilor înseamnă înmulțirea riscului de scurgeri, suntem de acord ...

În partea de jos a unui decantor ... și o idee bună :) ....

poate chiar doar pentru a colecta murdăria, doar plasarea unui magnet în fundul decantorului poate fi un plus pentru filtrare ....

Pe scurt, rezum pentru cazul meu, dacă vă ofer următorul ansamblu, vi se pare ok:

* Ieșirea filtrului GO ---> sfârșitul furtunului original -> intrarea în blocul magnetic separat de un distanțier în folie de alamă (magneții vor fi, prin urmare, în modul de atracție), cu o suprafață de circulație egală cu furtun original ---> intrare în pompă prin tubul de ieșire al blocului magnetic ...


Prin urmare, mă voi concentra pe fabricarea armăturilor de intrare și ieșire .... simple, economice și fiabile .... doar atât :) ....

de continuat .... sunt interesat de toate propunerile;) ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/01/15, 23:06

bidouille23 a scris:
Păstrați furtunul cât mai mult posibil din diametrul intern original și cauciuc care susține GO sau a făcut cuprul. Încercați să o faceți cu o lungime excesivă nu prea mare.


Hmmm, cum o fac cu cei doi magneți separați cu un beteală de câțiva milimetri :) ....

Păstrez aceeași suprafață? deci adaptez grosimea foliei în funcție de suprafața magneților?



Nu este suficient de clar. : Mrgreen: Acolo unde puneți magneții, luați spațiul necesar (diametrul de care aveți nevoie) Dacă combustibilul circulă încet (diametru mare), particulele se vor așeza mai bine. Este un compromis între viteza combustibilului (diametru mic) și apropierea de magnet. Dar pentru restul traseului conductei adăugate, este bine să păstrați un diametru care să se apropie de original.

În partea de jos a unui decantor ... și o idee bună :) ....
poate chiar doar pentru a colecta murdăria, doar plasarea unui magnet în fundul decantorului poate fi un plus pentru filtrare ....

Poate fi foarte simplu pentru o primă încercare. :P
Vorbeați despre înfundarea injectoarelor / particulelor de metal, mi s-a părut că era mai degrabă depozitul de carbon care predomina ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 15/01/15, 09:10

salut hack,
cel mai faimos decantor de pe o mașină este ... rezervorul, aici se așează primul;
atunci aveți: filtrul diesel: în partea de jos este exact, cu condiția ca în partea de jos a decantării, un detector de apă, deoarece apa este mai grea decât motorina (= ulei).
> exact, în partea inferioară a suportului pentru filtru diesel, veți vedea, dacă ridicați filtrul diesel în interior, o piuliță care îl fixează pe un suport din aluminiu: cred că îl puteți fixa pe această piuliță metalică .. un magnet cilindric, este o piuliță de 13 mm : Idee:

PS: "suportul din aluminiu", este schimbătorul de căldură al motorului la ieșirea apei calde / răcirea motorului ~ 80 ° C, unde, în plus, trece în prioritate combustibilul ÎNAINTE de filtrul diesel, dacă t ° C este mai mic de 10 ° C, ordine dictată de calorstatul suportului filtrului de motorină: acesta este încălzitorul de combustibil

PS 2: Mi se pare că dopul de scurgere a uleiului de transmisie al vehiculului meu are un capăt metalic pentru a aspira particulele de metal uzate din el și cred că și pentru vasul de ulei
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/01/15, 11:55

Flytox a spus:

Acolo unde puneți magneții, luați spațiul necesar (diametrul de care aveți nevoie) Dacă combustibilul circulă încet (diametru mare), particulele se vor așeza mai bine. Este un compromis între viteza combustibilului (diametru mic) și apropierea de magnet.


Nimic nu împiedică dintr-o perspectivă „operațională” să producă o parte din secțiune identică, dar mai plată și mai largă. Dar este cu adevărat necesar în această etapă a testelor?

Presupunând că efectul este acolo, nimic nu împiedică să se bazeze pe el pentru mai multă eficiență, cu magneți mai puțin puternici, posibil pe o lungime mai mare, etc.
Presupunând că vedem ceva, va fi necesar să se efectueze teste privind relația dintre intensitatea câmpului, timpul de expunere și economie.

Dar este încă mult prea devreme!

Chiar acum: un furtun de cauciuc și un magnet de tunet al lui Dumnezeu pentru a vedea dacă acest zvon ... este adevărat sau nu.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 15/01/15, 12:58

Salutați tatousse :) ,


Mic elefant de precizie, nu amestec testul cu grupul și lucrul pe care îl las pe mașina mea (pentru că, chiar și din punct de vedere psihologic, tocmai am atins - de 5 L / 100, am permisul de camion și știu puțin, să spunem, au trecut câțiva ani de când m-am uitat la problema conducerii economice .... și cu această mașină pe care am moștenit-o acum trei ani, am trecut de la 5.8 L / 100 la mine - de la 5 L la ceva gata și măsurat prin experiență :) lol măsură la urma urmei foarte neștiințific ...) Pe scurt, nu intenționez să scot busuk-ul din motorul meu ... așa că pur și simplu îl îmbunătățesc (nu petreceți mai mult de o zi) și vedeți ce scot ca poo din interior ...

Avantajul unui furtun este că atunci când scot magneții poo cade, dacă lichidul rulează pe magneți, curățarea este mult mai puțin simplă și mai puțin eficientă .....


Altfel ok, zboară e clar :) ... fiecare avem propriul nostru mod de a înțelege lucrurile;) ...

Puneți un magnet în partea de jos a suportului pentru filtru. Mă voi uita la asta .... în partea de jos a unui decantor pentru circuitul cazanului, de asemenea, nu;) ...

Jonul vă mulțumesc pentru explicație Aș adormi puțin mai prost în seara asta datorită tuturor .... și nu s-a terminat :)

Flytox

Vorbeați despre murdărirea injectoarelor / particulelor de metal, mi s-a părut că mai degrabă depozitul de carbon era predominant


Poate că m-am lăsat dus în scrierea mea, așa că corectez: înfundarea pompei și perturbarea jetului de injecție de particule ... dar așa cum a spus jonul dacă sub 5 microni nu este o problemă pentru injectoare simple, fără îndoială, pe înfundarea pompei, acest lucru se va juca, după pompă presiunea trebuie să împiedice orice depunere ...
Dar un filtru nu se filtrează niciodată perfect la prima trecere ... brusc îmi spun că trebuie să existe defecte de pulverizare.


Raționamentul ține drumul pe care mi se pare?

Fac logica cu cunoștințele pe care le dețin, dar cunoștințele mele sunt uneori greșite și alteori incomplete și, de asemenea, cred că pentru a ne ajuta reciproc forum sunt acolo (și multe astea) ....

Deci, am încredere în tine când depozit de carbon : Mrgreen:

Cred că am răspuns la tot acolo ....


da, am uitat, citind wiki pe diferite materiale magnetice, mi-a dat o formă în care încă nu luasem în considerare chestia .....

aici: http: //fr.wikipedia.org/wiki/Diamagn%C3%A9tisme


Diamagnetismul este o proprietate generală a materiei atomice (materie formată din atomi), care determină apariția unui câmp magnetic opus unui câmp magnetic aplicat. Originea diamagnetismului este un fenomen cuantic (cuantificarea Landau), care poate fi explicat prin modificarea mișcării orbitale a electronilor din jurul nucleului atomic.



bine da, este copacul care mi-a ascuns pădurea în cap .... mi-am imaginat că magneții pot avea o acțiune asupra întregului material ... fasciculul din ochi ...

Ei bine, acum mi se pare mult mai evident că un câmp magnetic, care se aplică pe orice, va avea un efect ... asupra electronului / nucleului care are o sarcină ...

Pe de altă parte, cuantificarea efectelor este întrebarea, enigma ... pe care vom încerca să o rezolvăm aici pentru produsele petroliere ...

este mai bine să spunem acolo și mai ușor de înțeles nu?


un plus
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 15/01/15, 23:19

bidouille23 a scris:Ei bine, acum mi se pare mult mai evident că un câmp magnetic, care se aplică la orice, va avea efect .... asupra electronului / nucleului care are o încărcare ...
... diferit în funcție de material. Atracția, așa cum am scris deja, este doar pentru cele feromagnetice, în afară de depuneri :o ??
https://www.youtube.com/watch?v=nH4D2EADDrQ
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193