Injecție de apă de ceață la BMW pe un turbo pe benzină

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/02/15, 18:50

Christophe, ai vreo relație cu „Ciberactorii”?

În ultimele sale știri, el conține 2 link-uri către economie ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/02/15, 19:10

Uh ... poate ... dacă aș avea vreunul, nu-mi amintesc ...

Aveți adresa URL a știrilor în cauză?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/02/15, 21:08

V-am trimis-o pe adresa magazinului.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/02/15, 21:44

Mulțumesc, având în vedere că astăzi a fost trimis prin e-mail. Cu siguranță au un cont pe forum pentru că este textul pe care l-am trimis în această dimineață membrilor forum...

Dezavantaje, nu am găsit nimic (pentru moment?) Pe site-ul lor?

Mulțumesc pentru informații oricum! (și le mulțumesc pentru înaintare)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/02/15, 09:33

bonjour
Unii spun că nu are nimic de-a face cu dopajul cu apă din sistemul G, cred că opusul. Sistemul este diferit, dar scopul este exact același.

Pe vremea când discutasem despre șansele și finalele mele la Super 5 cu un prieten care concurează cu mașinile vechi, el mi-a explicat exact ceea ce este scris în articolul BMW și acest lucru se alătură și explicațiilor - André.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 21/02/15, 11:18

Exact PITMIX, asemănările sunt evidente și cei care au distrus dopajul cu apă în acești ani își întoarc jachetele spunând că a existat de mult (ceva care s-a spus și aici, dar nu au fost acolo pentru a confirma) sau că nu este același lucru ... funcționează doar cu naivul ... bla bla

Am avut astfel de reacții în privat după trimiterea prin poștă a forums...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/02/15, 17:14

Personal am oprit experimentele, dar îmi amintesc întotdeauna să revin la ele.
Nu cred că există ceva inexplicabil sau bizar despre dopajul în apă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/02/15, 22:05

Christophe a scris:c) Și mai ales încărcătura medie a unui tractor la arat, mult mai mare decât orice mașină (chiar și la curse !!)! Așadar, realizăm aproape tot timpul, ipoteza, termoliza apei și alte fenomene de termodinamică!

Injecția de apă este eficientă numai dacă motorul este folosit la limitele sale termodinamice!


Ceea ce deranjează puțin este că această injecție de apă BMW este făcută pentru o mașină de curse. Acolo, limitele termochimice ale combustibilului / motorului sunt abordate aproape tot timpul (sau pilotul trebuie demis : Mrgreen: ). Cu o mașină de producție, pentru utilizare „normală”, suntem foarte departe de limitele termo-chimice .... cu normă întreagă, de unde și performanța generală „slabă”. Și, conform vechiului obicei de marketing al producătorilor noștri de totomobile, există de 4 până la 8 ori mai multă putere decât era nevoie ...... asta nu prea ajută. :strigăt:

Deci, trebuie să faceți o reducere mare pentru a putea lucra în limitele termochimice pe o mașină plană?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/02/15, 22:52

Chiar putem considera că o Bmw M4 este o mașină de curse?
Este o mașină de producție, nu-i așa?
Este foarte puternic și folosit la maximum pentru a deschide pista, este adevărat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 21/02/15, 23:08

Flytox a scris:
Christophe a scris:c) Și mai ales încărcătura medie a unui tractor la arat, mult mai mare decât orice mașină (chiar și la curse !!)! Așadar, realizăm aproape tot timpul, ipoteza, termoliza apei și alte fenomene de termodinamică!

Injecția de apă este eficientă numai dacă motorul este folosit la limitele sale termodinamice!


Ceea ce deranjează puțin este că această injecție de apă BMW este făcută pentru o mașină de curse. Acolo, limitele termochimice ale combustibilului / motorului sunt abordate aproape tot timpul (sau pilotul trebuie demis : Mrgreen: ). Cu o mașină de producție, pentru utilizare „normală”, suntem foarte departe de limitele termo-chimice .... cu normă întreagă, de unde și performanța generală „slabă”. Și conform vechiului obicei de marketing al producătorilor noștri de totomobile, există de 4 până la 8 ori mai multă putere decât este necesar ... asta nu prea ajută. :strigăt:

Deci, trebuie să faceți o reducere mare pentru a putea lucra în limitele termochimice pe o mașină plană?


Motorul trebuie să fie setat să amestece slab (economie), astfel încât să se încălzească, de unde și interesul dopării cu apă.
Trebuie să găsiți brevetul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126